swietokrzyskie.info

Czwartek, 25 czerwca 2026, Do końca roku 189 dni Imieniny: Łucji, Witolda, Wilhelma

Wiadomosci

Tablica pamiątkowa z okazji 150 rocznicy powstania

Dodane: Kasia Data: 2013-01-18 13:29:27 (czytane: 14841)  Wersja do druku

Jesienią 2012r. wśród członków Grupy Rekonstrukcyjno Historycznej Pułk Żuawów Śmierci, odtwarzającej elitarną formację zbrojną z okresu Powstania Styczniowego, zrodził się pomysł umieszczenia tablicy pamiątkowej z okazji 150 rocznicy Powstania Styczniowego, przypadającej w 2013r.

Wspólnie z Komendą Hufca Związku Harcerstwa Polskiego w Busku-Zdroju zawiązany został Społeczny Komitet mający za zadanie stworzenie projektu tablicy pamiątkowej dla uczczenia patriotycznej postawy busczan, którzy wraz z ówczesnym burmistrzem Buska Feliksem Jaworskim przystąpili do Powstania Styczniowego oraz postaci księdza Wojciecha Świątkiewicza – proboszcza parafii p.w. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny w latach 1844-1867, represjonowanego przez carat za pomoc udzieloną powstańcom.
    Przedstawiony projekt tablicy zawiera wstępny szkic tekstu, który jest obecnie konsultowany z Radą Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w Kielcach.

tablica_pamiatkowa.powstanie_.jpg 


    Tablica umieszczona zostanie na zewnętrznej ścianie kościoła p.w. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny w Busku-Zdroju. Projekt przewiduje, że centralna część tablicy z tekstem oraz herbem powstańczym wykonana będzie w formie odlewu – aplikacji z brązu o wymiarach 160 cm x 120cm umieszczonej na kamiennej płycie o wymiarach 174 cm x  134 cm.
    Szacunkowy koszt tego przedsięwzięcia to około 15-17 tyś. W celu zebrania potrzebnych środków – Komenda Hufca ZHP w Busku-Zdroju uruchomiła specjalny rachunek bankowy na który można wpłacać dobrowolne datki na rzecz ufundowania tablicy.

Numer konta:
09 8480 0004 2001 0006 6253 0003
Dopisek na przelewie:
„Tablica 1863-2013”


(Zbiórka publiczna – prowadzona na podstawie zezwolenia – decyzji Starosty Buskiego z dnia 12 grudnia 2012r., znak: SOZ.5311.11.2012, teren prowadzenia zbiórki publicznej – Powiat Buski, okres prowadzenia zbiórki: 12 grudnia 2012r. – 31 marca 2013r.)

  • Wiadomości z regionu
  • Aktualności
  • Sport
  • Kultura, rozrywka
  • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (16)
     

-do poniżej (2013-01-21 21:10:39)

jak dla Ciebie.... Cwana gapa z Ciebie. Wiara przodków w powodzenie powstania?

-123 (2013-01-21 19:40:36)

Jak dla mnie nie koniecznie musi tu chodzić o wiarę religijną. Może tu chodzić o wiarę w powodzenie Powstania.

-* (2013-01-21 12:24:55)

ciekawostka. Za jaką to wiarę naszych przodków ginęli? O tym co jest ta wiarą a co nie jest, czy jest zagrożona czy nie, decyduje i wypowiada się najwyższa władza KK czyli Papież. Ówczesny papież
jednoznacznie i zdecydowanie powstanie potepił. To jak to jest? Czy to potępienie zostało odwołane? Uznane za błąd? Kościół nie bładzi więc nadal obowiązuje krytyka powstania. Ma z tym spory problem Kościół polski. Więc kombinuja wynajdując księzy zaangażowanych w powstanie / niewielu ich było / dopisując do tej listy tzw szykanowanych za powstanie / jak to dziś udowodnić?/ albo tez uruchamiając tzw spontaniczne inicjatywy wiernych dotyczące / należy to wyrażnie zaznaczyć/ fałszowania naszej historii.
W tym konkretnym przypadku trudno poznać nazwiska tych fałszerzy. Bo co oznacza zapis ,, w śród członków, zrodził się pomysł...itd,,Zastanawia mnie tu postawa cichego inicjatora czyli księdza. Czyżby nie obowiązywało go stanowisko Watykanu z czasów poestania? Sam sobie wybrał co go obowiązuje a co nie? Ciekawe. Nasza historia okołopowstaniowa jest trudna, skomplikowana i niestety malo optymistyczna. I w tym wszystkim gmerają jacyś niedouczeni wielbiciele powstania, masakrując tą wiedzą ile się da. dOBRZE BYŁOBY GDYBY gRUPA Rekonstrukcyjna zajmowała się tym do czego ją utworzono, ale raczej do pisania nowych wersji historii powstania niech się nie bierze. Dlatego ,że historia jest nauka a nie ideologią.

- (2013-01-21 10:24:39)

Jaki zarząd pomysłodawców taka i wiedza historyczna i ... wielka tablica. Oj, ta megalomania. ;)

- (2013-01-20 19:32:13)

wzywam pomysłodawców do złożenia oświadczenia,ze na jednej tablicy się s kończy (no chyba, że będzie z nazwiskiem prezesa TMB).Po takim zapewnieniu potrząsnę kiesą.

- (2013-01-20 16:05:25)

Do Olo
Jak zwykle masz rację, masz wiedzę i odwagę. Ale jak znam życie , tablica znajdzie się w zaprojektowanym miejscu i z zaprojektowanym tekstem.

- (2013-01-19 19:01:18)

Nie siedzę w temacie i nie jest mi on znany aż tak dobrze, ale jeśli to co olo miałoby potwierdzenie w historiografii (chodzi o postać księdza Wojciech Świątkiewica) to byłaby to duża niezręczności i zakłamywanie faktów. Nawet jeśli w dobrzej wieże, to byłoby to nie dopuszczalne.
Olo zwrócił uwagę na postać księdza Majewskiego, może warto abyście przyjrzeli się tej postaci.

-olo (2013-01-19 13:48:48)

Mam pewne wątpliwości co do inskrypcji oraz miejsca ulokowania tej tablicy

1 Ksiądz Wojciech Świątkiewicz, z tego co wiem, udziału w powstaniu nie brał.
Nie poniósł też jakichś szczególnych szykan. Został przeniesiony z Buska do Stopnicy. Ponoć zaudział w patriotycznych deminstracjach. Gdzie były takie demonstracje w Busku? Zatem
imienne wyróżnienie tej osoby wobec znanych ofiar po stronie powstańców jest niesmacvzną dydproporcją i niestety lekkim zakłamywaniem historii jakoby ksieża masowo do powstania poszli. Otóż nie poszli bo hierarchia oraz Watykan powstanie potępili. Jest znana postać księdza Majewskiego , który oddał życie podczas walk, ale ten związany był ze Stopnicą a nie Buskiem. Więc drodzy fundatorzy tablicy albo wymieniamy wszystkich z Buska poległych czy wywiezionych albo nikogo imiennie pojedynczo.Grupa rekonstrukcyjna niech nie pisze nowej historii powstania

2Czy Mury buskiego kościoła sa tym miejscem najwłaściwszym? Są mogiły partyzantów. Niektóre wymagają odnowienia. Są Grochowiska. Nie wystarczy? Kościół nie zapisał się chwalebnie w powstaniu, zapisali się pojedynczy księża narażając się na ekskomunikę. Taki drobny fakt przypomnę 50 lat po upadku powstania czyli w 1916 roku był problem z poświęceniem krzyża pod Grochowiskami bo nie było na to zgody biskupa i proboszcza

Być może należałoby przymierzyć się do pomnika powstania? Boję się jednak tego proponować by sprawy nie popsuta jak z pomnikiem Leszka Czarnego / nie to miejsce, nie ten pomnik itp /

- (2013-01-19 09:18:09)

Całe szczęście że tej inicjatywy nie podjęło się TMB bo trzeba by było kilku tablic na nazwiska, bo bohaterowie to pikuś ,ALE FUNDATORZY TO JEST COŚ Kuracjusze i mieszkańcy się śmieją jak idą czytać te tablice na bycoku hehehehehehehehehehehehehehh

-A (2013-01-19 08:07:12)

Popieram wmurowanie tablicy. Wszystkich "czepialskich" odsyłam do źródeł historycznych.BĄDŹMY DUMNI Z NASZYCH PRZODKÓW I NIE WSTYDŹMY SIĘ BYĆ POLAKAMI

- (2013-01-18 19:16:31)

Zarząd nie musi być imiennie wypisany na tablicy, zadba inaczej o to by o nim pamiętano. O swoją pamięć chłopcy zadbają lepiej niż o pamięć powstańców.

-inn (2013-01-18 18:49:33)

dopowiem jeszcze, że tablica owszem, choć oczywiście w rozsądnych wymiarach, ale przy tej okazji, robiąc już taką akcję dobrze by ją było wzbogacić o treść merytoryczną - zorganizowanie np seminarium dla mieszkańców, którego tematem byłoby samo Powstanie Styczniowe jak i w szczególności udział w nim osób związanych z Buskiem.

-Adrian (2013-01-18 17:38:35)

-a będzie na tablicy... (2013-01-18 16:40:56)

... wypisany imiennie zarząd??

[b]- Niczego takiego nie będzie.[b]
Pozdrawiam
-Adrian

-a będzie na tablicy... (2013-01-18 16:40:56)

... wypisany imiennie zarząd??

-inn (2013-01-18 14:22:37)

Popieram inicjatywę - jest jak najbardziej słuszna i na miejscu, zaraz wpłacę coś od siebie, ale też podzielam zastrzeżenia bobola - tablica 160x120 przy takiej ilości tekstu to chyba spora przesada, z kamienną płytą 174x1324 - toż to będą drzwi od dużej szafy! Uważam, ze wystarczyłaby spokojnie wysokości 80-100 cm i zawieszona na wysokości wzroku by nie trzeba było stawać na krzesełku by oglądać godła i kucać by dowiedzieć się kto ją ufundował.
Nie popadajmy w megalomanię.

Nasz patronat

Data: 2026-06-27, godz:

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju

Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.




Wróć do góry