swietokrzyskie.info

Czwartek, 25 czerwca 2026, Do końca roku 189 dni Imieniny: Łucji, Witolda, Wilhelma

Wiadomosci

Busczanie świętują 11 listopada (fotoreportaż)

Dodane: Agnieszka Data: 2012-11-14 13:42:29 (czytane: 15274)  Wersja do druku

Jak co roku 11 listopada mieszkańcy Buska-Zdroju licznie zgromadzili się, by wspólnie uczestniczyć w obchodach rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w intencji ojczyzny w kościele parafialnym NPNMP.

Przed godziną 11 ulicami naszego miasta, a dokładnie ulicą Staszica, Poprzeczną, Kopernika, Kościuszki do skrzyżowania ul. Mickiewicza z ul. Batorego, przeszedł pochód, na czele którego maszerowała Orkiestra Dęta BSCK. Kiedy każdy zajął swe miejsce na placu przed pomnikiem Męczeństwa przy BWA i ustawiono poczty sztandarowe wszyscy w skupieniu wysłuchali hymnu państwowego. Poszczególne delegacje, przy dźwiękach werbli, złożyły kwiaty pod pomnikami Męczeństwa, Żołnierzy Batalionów Chłopskich, Tadeusza Kościuszki.

11litopada_busko001.jpg 

11litopada_busko002.jpg 

11litopada_busko003.jpg 

Delegacja z Urzędu Miasta i Gminy w Busku-Zdroju złożyła również kwiaty i zapaliła znicze na grobach powstańców i legionistów na cmentarzu parafialnym i pod tablicą upamiętniającą miejsce kaźni hitlerowskiej w budynku po byłym sądzie. W swoim okolicznościowym przemówieniu burmistrz Waldemar Sikora przypomniał wydarzenia z historii naszego kraju, które miały istotny wpływ na odzyskanie przez Polskę utraconej wolności. Przekonywał, że nie jesteśmy krajem najgorszym, dorównujemy innym państwom i możemy się poszczycić wieloma sukcesami.

11litopada_busko004.jpg 

11litopada_busko005.jpg 

Na koniec podziękował wszystkim za przybycie i wspólne świętowanie. Niedzielne uroczystości były doskonałą okazją do tego, by najbardziej zasłużonym wręczyć akty mianowań i odznaczeń. Srebrny medal za długoletnią służbę od Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, otrzymał Andrzej Obłąk, pracownik WKU i były żołnierz zawodowy. Podporucznik Stanisław Zarzycki, decyzją Ministra Obrony Narodowej, został mianowany na stopień porucznika. Srebrne medale za zasługi dla obronności kraju od Ministra Obrony Narodowej otrzymali państwo Czesław i Stanisława Garstka oraz Marianna i Władysław Kępa, których 3 synowie odbyli służbę wojskową.

 11litopada_busko006.jpg

11litopada_busko007.jpg 


Komendant WKU mianował:  Na stopień plutonowego: st. kpr. rez. Jerzego Czaplę, st. kpr. rez. Tadeusza Ziębę. Na stopień starszego kaprala: kpr. rez. Mirosława Kordosa, kpr. rez. Roberta Rasałę, kpr. rez. Mariusza Tłustochowicza, kpr. rez. Waldemara Chrobota. Odznaczenia zasłużonym wręczył Komendant Wojskowej Komendy Uzupełnień ppłk Jarosław Molisak, w asyście starosty buskiego Jerzego Kolarza i burmistrza Waldemara Sikory.

Obchodom 11 listopada w naszym mieście towarzyszył koncert Salonowej Orkiestry Zdrojowej , a także imprezy sportowe. 

  fotoreportaż

/KR/


 

  • Wiadomości z regionu
  • Aktualności
  • Sport
  • Kultura, rozrywka
  • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (14)
     

- (2012-11-22 16:25:55)

Wiele osób oddało życie za wolność a teraz najwięszka banda złodzieji wypina muskuły na czele z PSL, chyba nie o to w tym wszystkim chodziło?

-- (2012-11-16 20:20:07)

tak tak on zasługuje na posłuch i podsłuch

-olo (2012-11-16 17:45:35)

tu też radosna twórczośc sztandarowa. Na jednej z fotek orzeł ma całe łapy żółte. Co za artysta nieszczęśliwy to dziło wykonał?

-- (2012-11-16 14:52:05)

W starożytnym Rzymie skazani nosili swoje krzyże na miejsce ukrzyżowania do pomocy gdyby osłabli lub symulowali bo i tak bywało dodawano im jednego bądź dwu łotrów.Z reguły większej ilości łotrów nie przewidywano.

-do kuba (2012-11-16 14:36:13)

Ferdek by pedzioł,ze o tem to nawet fiziologom sie nie sniło

-wielki poeta buski... (2012-11-16 13:02:05)

... chyba zasługuje na posłuch.
Jako podsumowanie mszy świętej proboszcz odczytał co autor myśli o dachach buskiego rynku.
Wiersze, które czytają z ambony na pewno trafią do podręczników szkolnych, niech się dzieci uczą co autor miał na myśli...

-kobra (2012-11-16 10:16:43)

Zdjęcie drugie od góry - nad burmistrzem obaj księża powinni nieść baldachim. Byłoby nieco odwrotnie niż zwykle, ale przynajmniej państwowo.

-kuba (2012-11-16 06:33:33)

swiat sie przewraca do gory nogami ksiadz proboszcz czytawierszyk sekretarza dawnej wiodacej sily czy to ni chichot historii

-miszczu (2012-11-15 22:44:51)

Buska policja nie prowokowała! Brawo!

-xyz (2012-11-15 22:18:13)

nie nieba ani piekła

-def (2012-11-15 18:45:43)

Obstawa czarnosecinna z lewa i z prawa. Do nieba czy do piekieł.Do nieba chcą a dopiekła wstąpią. Ja Wójt wam to mówię.

-.. (2012-11-15 01:36:16)

wstyd i hanba na zdjeciach czlonkowie PZPR

-abc (2012-11-14 19:03:39)

dokładnie jedni się wstydzą, inni się lansują a jeszcze inni nawet nie wiedzą po co tam byli!

-xyz (2012-11-14 17:53:47)

ten pochód flag państwowych nie chciał nieść? Wstyd czy jak? Przez moment pomyślałem ,ze to pogrzeb jakiegoś działacza:trasa z kościoła, ciemne stroje, księża wielebni.... To święto radości przecież.

Nasz patronat

Data: 2026-06-27, godz:

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju

Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.



Wróć do góry