swietokrzyskie.info

Czwartek, 25 czerwca 2026, Do końca roku 189 dni Imieniny: Łucji, Witolda, Wilhelma

Wiadomosci

Śniadanie – bardzo ważna sprawa

Dodane: Agnieszka Data: 2012-11-09 15:23:57 (czytane: 11579)  Wersja do druku

W Szkole Podstawowej w Siesławicach wszystkie dzieci wiedzą, jak ważne jest śniadanie. To przecież pierwszy posiłek, który daje moc na cały dzień.

8 listopada, w Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania, uczniowie przynieśli produkty potrzebne do przygotowania śniadania i pod okiem pani Barbary Skrzypek przyrządzili posiłek.

Wcześniej jednak wszyscy zapoznali się z zasadami zdrowego żywienia, a także piramidą zdrowia, obrazującą, jak zachować proporcje między poszczególnymi grupami produktów, by jak najdłużej cieszyć się zdrowiem.

Pani Marzena Pasternak, jedna z mam, przygotowała przepiękne dekoracje, zachęcając dzieci do jedzenia owoców i warzyw. Nie obyło się również bez piosenki „Witaminki dla chłopczyka i dziewczynki” czy wierszyków jak np. „Słaby siłacz” o  chłopcu, który nie zjadł śniadania i dlatego był bardzo słaby.

sniadanie5001.jpg 

sniadanie5002.jpg 

sniadanie5003.jpg 

sniadanie5004.jpg 

sniadanie5005.jpg 

sniadanie5006.jpg 

A wszystko to w ramach programu „Śniadanie daje moc”, do którego włączyły się klasy I-III. Program ma na celu zwiększenie świadomości na temat zdrowego odżywiania i roli śniadania w diecie dziecka. 

/KR/


  • Wiadomości z regionu
  • Aktualności
  • Sport
  • Kultura, rozrywka
  • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (10)
     

-olo (2012-11-11 17:42:11)

wyjaśniam na czym, według mnie, polega także głupota zaprezentowanej akcji.
Otóż nawyk zdrowego trybu zycia w tym odzywiania kształtuje się latami a nie pojedynczymi akcjami. Ten nawyk najmocniej kształtuje dom, na drugim miejscu media.Dom w zasadzie / są wyjątki / to analfabetyzm kulinarny. Media także które promując podobny analfabetyzm utrwalają złe nawyki. Wystarczy obejrzeć te reklamy batoników, wysoko słodzonych napojów, chipsów, coli, ciastek, wafelków i zywności fast foodowej a także całej gamy jedzenia nafaszerowanego konserwantami.Gdyby tak dobrze obejrzeć fotografie z siesławickiej akcji pewnie niektóre ujawniłyby taką żywność konsumowana podczas tej akcji

Co zatem robić? Zamiast niezdarnie promować jedną czy dwoma akcjami zdrowy tryb życia, uruchomić akcje ostrzegające
przed nawykami złego odżywiania się. A więc byłyby to akcje wbrew niektórym nawykom domowym, wbrew reklamom telewizyjnym itp. To trudne ale do zrobienia w dobrze prowadzonej szkole
Tylko że najpierw należałoby tam oczyścić sklepik szkolny z śmieciowego jedzenia

Zeby to robić mądrze potrzeba wieloletniego programu szkoły w zakresie zdrowego trybu życia. A tymczasem takich programów nie ma a jeśli są to jako papiery przepisywane z roku na rok

Impreza typu śiesławicka ma jeszcze jeden błąd. Oprócz zeroweych skutków wychowawczych jeśli o świadomośc zdrowego trybu życia idzie, może ta impreza u niektórych dzieci wzmocnić poczucie ich izolacji z powodu biedy.

-jo (2012-11-11 13:32:04)

jeszcze troche w szkole w siesławicach jak ktoś głośno piernie, to tez rzuco na strone i bedzie to super news

- (2012-11-10 19:49:18)

Pomijając wszelkie dane ZUS, GUS, itp. dzieci miały dużo zabawy, na pewno czegoś się nauczyły, może chociażby wyboru między słodyczami, a owocami. Na pewno coś zostanie w pamięci. Pani Basia ma w sobie tyle entuzjazmu i energii, że pozazdościć.

- (2012-11-10 10:17:20)

do xyz: Nie pytam gdzie te dane można znaleźć ale pytam gdzie Ty je znalazłeś i czy możesz się nimi podzielić, uargumentować swoją wypowiedź by była merytoryczna. Tak, trudne jak trudne jest dla Ciebie udzielenie odpowiedzi. A tu też masz wiedzę na temat edukacji dzieci i roli mediów podzielsieposilkiem.pl/user_files/Raport%20otwarcia%281%29.pdf

-- (2012-11-10 08:19:04)

do olo: pieprzysz bracie głupoty dlatego, że właśnie taka impreza wyrabia w dzieciach nawyk zdrowego trybu życia, po drugie ubóstwo wiąże się z alkoholizmem, a jak w to nie wierzysz to idź pod pierwszy z brzegu sklep na wsi gdzie ojcowie przepijają dniówki i idą goli do domu.

-olo (2012-11-09 21:52:41)

wg danych GUS w ubóstwie zyję w Polsce 16 % dzieci w wieku o - 19 lat. Kilka lat temu SMG/KRC robiło w tej sprawie badania wśród dyrektorów szkoł. Badania ujawniły że 29 % młodzieży w wieku 7 -15 lat potrzebuje dożywiania. Dziś prawdopodobnie ten odsetek znacznie się zwiększył

W takiej sytuacji robienie imprez szkolnych jak powinno wyglądać śniadanko jest conajmnniej niestosowne.

-xyz (2012-11-09 21:38:50)

Wg danych GUS milion do półtora miliona dzieci w Polsce dotyka problem niedożywienia. Jakie to dzieci? Głównie z środowisk wiejskich i małych miasteczek, gdzie ojciec nie pracuje a matkka jedynie dorywczo. Gorzej jeśli to rodziny wielodzietne

A takich niepracujących ojców jest sporo. Aktualnie w nędzy żyje w Polsce 2,6 mln osób / dane Instytutu Pracy i Spraw Socjalnych / Do tej grupy zaliczaja się ci, co maja dochody mniejsze od minimum socjalnego wynoszącego 495 zł. Dla rodziny czteroosobowej / dwie dorosłe, dwoje dzieci / to jest 1336 zł.

A jak się chcesz naocznie przekonać jak wygląda bieda pójdż i zobacz pobierających zasiłki. Pogadaj z pracownikami PCPR

Jak trzeba być ciemnym i prymitywnym by twierdzić,że ,, nie opowiadaj, że rodzice nie daja dzieciom śniadania z powodu ubóstwa,, Jak trzeba być niekumatym by pytać skąd są dane na ten temat. Czytaj. Zacznij od rocznika GUS a jak za trudny dotrzyj do opracowań Instytutu Spraw Socjalnych. Ale pewnie nie dotrzesz, bo to trudne

- (2012-11-09 18:00:22)

ha ha ha Skrzypkowa i tak cie zwolnią

- (2012-11-09 15:44:18)

No już nie opowiadaj, że rodzice nie dają dzieciom śniadania z powodu ubóstwa. Może nie jest to w pełni wartościowy posiłek, skromy owszem, ale coś jedzą. Bo zadając takie pytanie gronu pedagogicznemu sugerujesz jakby to był bardzo duży odsetek. Skąd masz takie dane? Bo forma w jakiej zostało zadane to pytanie nie wskazuje, że oczekujesz odpowiedzi, ze statystykami lecz już znasz tą odpowiedź a sugerujesz niewiedzę innych. Więc proszę podziel się tymi informacjami.

-xyz (2012-11-09 15:36:43)

ciekawe czy pani Skrzypek i szanowne grono pedagogiczne wiedzą ile dzieci nie zjada systematycznie śniadania? Nie z lenistwa a z powodu ubóstwa rodziców.
Czy wiedzą te panie co biedniejsze dzieci otrzymuja w domu na śniadanie? Pytam ,bo ,, śniadanie daje moc,, ale niestety z dużym wyczuciem temat nalezy podejmowac.

Nasz patronat

Data: 2026-06-27, godz:

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju

Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.



Wróć do góry