swietokrzyskie.info

Czwartek, 25 czerwca 2026, Do końca roku 189 dni Imieniny: Łucji, Witolda, Wilhelma

Wiadomosci

Eksponowanie walorów rezerwatu „Zimne Wody”

Dodane: Agnieszka Data: 2012-11-14 15:35:04 (czytane: 30069)  Wersja do druku

Jednym z ważniejszych celów inwestycji zagospodarowania terenu „Zimne Wody” jest uporządkowanie rezerwatu i wyeksponowanie jego walorów.

Jak do tej pory zakończono oczyszczanie znajdującego się tu stawu z namułu, umocniono także brzegi zbiornika wodnego tzw. faszyną (powiązane ze sobą cienkie gałęzie wiklinowe), które dodatkowo zostały wysypane ziemią.

Przeprowadzono również prace na dnie stawu. Dno jest już odmulone i wyprofilowane. Obok stawu będzie znajdował się plac rekreacyjny, gdzie zaplanowano wykonanie m.in. altan i zestawu zabawowego, a także chodnika. Ponadto znajdzie się tu plac do gry w koszykówkę, będzie również zieleń, ławeczki, a nad stawem mały pomost, obok którego stanie fontanna. Prace w tym miejscu ruszą, kiedy ścieżki prowadzące do źródeł zostaną wykonane.

zimne_wody002.jpg 

 

Na terenie rezerwatu będą się znajdowały ponadto trzy szałasy, które są w trakcie budowy. Pod drewnianym dachem szałasu zostaną umieszczone kamienne bloki, miejsce odpoczynku. 

 

zimne_wody003.jpg 

zimne_wody004.jpg 

zimne_wody005.jpg 

Na najwyższym punkcie przy źródłach, na wysokości około 3 metry, zaplanowano wykonanie punktu widokowego, z którego będzie się rozciągał widok na całą dolinę. Do rezerwatu poprowadzi ścieżka pieszo-rowerowa o nawierzchni żwirowej, przy której zostaną umiejscowione pola kamienne i podejścia na skarpy z linami służącymi do wspinania się.

Nie zabraknie tablic, na których pojawią się informacje o charakterze terenu „Zimnych Wód”. Prace zostały tak zaplanowane, aby jak najmniej ingerować w środowisko naturalne.

Projekt powinien się zakończyć w połowie grudnia, jak na razie wykonawca nie ma opóźnienia, wszystko idzie zgodnie z planem.

Koszt całego zadania wynosi około 790 tysięcy złotych, z czego około 516 tysięcy stanowi dofinansowanie z funduszy „Świętokrzyski Karp”.

/KR/


  • Wiadomości z regionu
  • Aktualności
  • Sport
  • Kultura, rozrywka
  • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (29)
     

-do poniżej (2012-11-15 07:41:18)

Zostawić zimne wody w spokoju.Chyba że ktoś komuś obiecał na zasadzie coś za coś.

--- (2012-11-15 07:16:02)

To także zadanie poprzedniej władzy. To że gmina jest w tym rybactwie to mistrzostwo świata. Co my mamy wspólnego z rybactwem? Ja czytam na stronie lokalna grupa rybacka świętokrzyski karp to tam nadal jest były wiceburmistrz Grzegorz L. On wciągnął gminę w to rybactwo i jak mówią inni walczył o te pieniądze dla naszej gminy. Ciekawe czy się tym prokurator nie zajmie i nie będziemy zwracać pieniędzy na zimne wody. Co my mamy wspólnego z rybami. Nawet stawów nie mamy??

- (2012-11-15 07:08:48)

Super sprawa ;D

-kiki (2012-11-15 00:34:16)

Do tej pory policja i straż miejska mieli wymówkę, że nie mogą nic robić bo to nie jest teren rekreacyjny i nie ma utwardzonej nawierzchnie. Teraz już będzie więc czekamy na efekty!!!!!

-pik (2012-11-15 00:11:42)

Zimne Wody nie są żadnym rezerwatem Równie dobrze możemy napisać, że bloki na Sikorskiego są zabytkami. Kiedyś przyrodnicy apelowali żeby objąć ochroną rezerwatową teren "Zimnnych Wód", ale do dzisiaj nikt tego nie zrobił. Ponadto, gdyby nawet był tam ustanowiony rezerwat to w żadnym cywilizowanym miejscu na ziemi nikt o zdrowych zmysłach nie budował by tam dróg i wiat służących do picia wódki i palenia zielska.
Piszący ten tekst nie musi jednak znać się na ochronie przyrody i może oczywiście nie wiedzieć co to jest rezerwat przyrody. Ale zaliczanie do rezerwatu obetonowanego stawu pożarowego to już lekkie przegięcie

-ryś (2012-11-14 21:56:02)

a gdzie to w ogóle jest? ;O

-oo7 (2012-11-14 21:39:26)

Straz Miejska tam? Przeciez oni się boją poza rynek wychodzić :)

-ksiądz darmozjad (2012-11-14 21:10:22)

kiedy święcenie? już zacieram ręce.
a tymczasem pieniążki w ząbki i do kościółka!!!

-buba (2012-11-14 21:03:23)

buszczanie!!!!
a jest ktoś, kto tam nie zabrał dziewczyny na winko? a fakt, są - dziewczyny, które były zabrane na winko...

-___ (2012-11-14 20:43:15)

Ja proponuję BEZWZGLĘDNIE zamontował kamery w punktach newralgicznych, bo cała praca pójdzie z dymem...

-abc (2012-11-14 19:02:00)

do xyz- jest to obowiązek straży miejskiej i policji!

-xtz (2012-11-14 19:00:49)

To teraz młodzież będzie miała piękne altanki na libacje alkoholowe...

-xyz (2012-11-14 17:46:16)

weżta i zróbta, prawda kiki?

-kiki (2012-11-14 17:35:29)

Moze wreszcie bedzie pretekst zeby wziac sie do roboty i zrobic porzadek z gowniarstwem ktore chodzi tam chlac i idiotami na motorach ktorzy regularnie oraja teren zinmych wod - panowie ze strazy miejskij.

<< poprzednie 15

Nasz patronat

Data: 2026-06-27, godz:

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju

Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.



Wróć do góry