Dodane: Agnieszka Data: 2012-10-04 10:55:34 (czytane: 19753) 
120 osób chce uczestniczyć w zajęciach powołanego właśnie Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Busku Zdroju. Duża liczba chętnych zaskoczyła nawet organizatorów, ale wszystkie osoby będą przyjęte - zapewnia zastępca burmistrza, Henryk Radosz. Jednocześnie wyjaśnia, że władze miasta chcą pomóc seniorom w zagospodarowaniu wolnego czasu.
Ponadto - jak podkreśla Henryk Radosz - warto wykorzystać potencjał intelektualny i doświadczenie tych osób w organizowaniu życia społeczno - kulturalnego w Busku Zdroju. Seniorzy będą uczestniczyć m.in. w zajęciach komputerowych, plastycznych i wokalnych. Siedzibą uniwersytetu jest Buskie Samorządowe Centrum Kultury. Konieczna jest jeszcze zmiana statutu placówki, by mógł w jej strukturach działać uniwersytet.
Uroczysta inauguracja placówki planowana jest w drugiej połowie października. To piąta taka uczelnia w województwie świętokrzyskim. Uniwersytety Trzeciego Wieku funkcjonują już w Kielcach, Sandomierzu, Ostrowcu i w Starachowicach.
Święto Kielc 2026. Dżem, Natalia Szroeder i Fukaj na scenie. Trzy dni koncertów i mnóstwo atrakcji
Wianki nad Nidą 2026. Tradycja, konkurs i wspólne ognisko nad pińczowskim zalewem
Kolumbia - Portugalia: zderzenie dwóch stylów gry i wielkich ambicji
Dzień Ojca - wyrazy wdzięczności i życzenia dla wszystkich Ojców
Poszukiwany za zabójstwo 49-latek zatrzymany. Policja zakończyła obławę (video)
Dni Ponidzia 2026 w Pińczowie. Trzy dni koncertów i atrakcji. SKOLIM gwiazdą sobotniego wieczoru
e-Doręczenia w aplikacji mObywatel. Urzędową korespondencję odbierzesz teraz w telefonie
Skolim i Zenon Martyniuk wystąpią w Kielcach. Kielecka Gala Disco Polo 2026
Literacki sukces uczennic Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Busku-Zdroju
Dzień Ojca - wyrazy wdzięczności i życzenia dla wszystkich Ojców
e-Doręczenia w aplikacji mObywatel. Urzędową korespondencję odbierzesz teraz w telefonie
Organizacje pozarządowe: apteka powinna być pełnoprawnym ogniwem systemu ochrony zdrowia
Największy bieg na świecie, który pomaga innym
Dzień Matki - Święto Miłości i Wdzięczności
Nie żyje Stanisław Janicki. Legendarny twórca programu 'W starym kinie' miał 92 lata
Dni Połańca 2026: Anna Wyszkoni i Czerwone Gitary gwiazdami święta miasta
Iga Świątek, Livka i Zeppy Zep głosem młodego pokolenia w nowym projekcie OSHEE
Tydzień Bibliotek zakończy się literackim weekendem z Adamem Ochwanowskim
Kolumbia - Portugalia: zderzenie dwóch stylów gry i wielkich ambicji
II Buskie Ogólnopolskie Spotkania Taneczne już w czerwcu
Buscy karatecy z medalami Ogólnopolskiego Turnieju w Starachowicach
Trwają zapisy do Pucharu Tymbark. Dominika Grabowska zachęca do udziału
Nowe wzmocnienia AKS 1947 Busko-Zdrój przed sezonem 2025/26
80-lecie Pogoni Staszów: Mecz Przyjaźni z Ruchem Chorzów już w sobotę
Dziś weczorem Wiktor Skiba i Marian Ivanitskiy walczą w Polskiej Lidze Boksu!
Wiktor Skiba zwycięża w walce z Krystianem Kopciem! W niedzielę walczy Partryk Głuch!
Święto Kielc 2026. Dżem, Natalia Szroeder i Fukaj na scenie. Trzy dni koncertów i mnóstwo atrakcji
Wianki nad Nidą 2026. Tradycja, konkurs i wspólne ognisko nad pińczowskim zalewem
Dni Ponidzia 2026 w Pińczowie. Trzy dni koncertów i atrakcji. SKOLIM gwiazdą sobotniego wieczoru
Skolim i Zenon Martyniuk wystąpią w Kielcach. Kielecka Gala Disco Polo 2026
Festiwal Kwiatów 2026 w Busku-Zdroju. Trzy dni pełne natury, muzyki i wyjątkowych atrakcji
Eko Dzień Dziecka w Mikułowicach. Strażacy i mieszkańcy wspólnie zadbali o naturę (foto)
Dni Jędrzejowa 2026. B.R.O i Oskar Cyms gwiazdami trzydniowego święta miasta
Święto Chęcin 2026: SKOLIM, koncerty i laserowe widowisko
24. Festiwal Kultury Dziecięcej - Pacanów 2026
18. Ogólnopolski Festiwal Piosenki im. Wojtka Belona - (foto/zapisTransmisji)
Marcin Wojniak oficjalnie burmistrzem Pińczowa (foto)
Poseł Michał Cieślak interweniuje ws. systemu SENT
Marcin Wojniak wygrał przedterminowe wybory na burmistrza Pińczowa
Obchody Święta Pracy w Kielcach. Zaplanowano przemarsz i wydarzenia towarzyszące
Grzegorz Braun w Pińczowie. Finał kampanii Konrada Liberka - zapis transmisji
Wybory burmistrza Pińczowa: ośmiu kandydatów spotka się na debacie
Świętokrzyskie struktury Koalicji Obywatelskiej z nowym Zarządem
Wizyta Prezydenta Karola Nawrockiego w naszym regionie
Pińczów wybierze nowego burmistrza. Głosowanie zaplanowano na 26 kwietnia
| Komentarze (15) |
-oleńka (2012-10-09 15:29:43)
olo - najłatwiej krytykować innych. A może sam pokażesz co potrafisz.
-staruszka (2012-10-08 15:27:37)
Pani nauczycielka matematyki ze Zbludowic mobilizuje kilka koleżanek po fachu ze swojej szkółki i oto kadra wykładowców wielkiego Uniwersytetu ...
-olo (2012-10-05 20:15:28)
można opracować przyzwoity program głównie siłami własnymi tzn angazując do prowadzenia zajęć osoby z Buska. I tak gdyby mądrze opracować blok zajęc o tematyce zdrowotnej, są do tego odpowiednie osoby, Tematyka zdrowotna to od racjonalnego i zdrowego odżywiania się do całego cyklu pt poznajemy swój organizm. Cały obszar spraw z psychologii itp.Inny blok zagadnień mógłby dotyczyć współczesnej literatury. Jest kilkoro absolwentów polonistyki, takich ambitniejszych. problem ich zaprosić? Popularyzacja niektórych dziedzin nauki jak astronomia kosmologia. Czy poza granicami możliwości buskiej władzy jest zaproszenie z Tarnowa prof Hellera? / nie wiem czy słyszeli o takowym/ Itd itp. Nie jest żadnym problemem opracowac program przy minimalnych kosztach za to interesujący. Coś mi się wydaje ,że to przerasta miejscowych notabli.
-do komentarza z 16.07 (2012-10-05 19:45:48)
Moja mama zajecie to sobie juz znalazla, niech Cie glowa o to nie boli, chciala tylko poszerzyc sobie oferte zajec, w koncu na emeryturze zycie sie jeszcze nie konczy, prawda? Odniosla zas wrazenie, ze organizatorom chodzilo o obchody uniwersytetu III wieku,o jego rocznice, ale nie wystapili z zadna konkretna oferta, po prostu chcieli o tym przypomniec, jednak widac ze nie maja funduszy na ten cel, wiec najlepiej niech studenci-emeryci placa od siebie, a zajec bedzie tyle co na 3 miesiace...Czyli cos chcieli, ale nie bardzo wiedzieli, jak sie do tego zabrac... Coz, jakie miasto, taki uniwersytet III wieku...
-do komentarza z 16.07 (2012-10-05 19:45:46)
Moja mama zajecie to sobie juz znalazla, niech Cie glowa o to nie boli, chciala tylko poszerzyc sobie oferte zajec, w koncu na emeryturze zycie sie jeszcze nie konczy, prawda? Odniosla zas wrazenie, ze organizatorom chodzilo o obchody uniwersytetu III wieku,o jego rocznice, ale nie wystapili z zadna konkretna oferta, po prostu chcieli o tym przypomniec, jednak widac ze nie maja funduszy na ten cel, wiec najlepiej niech studenci-emeryci placa od siebie, a zajec bedzie tyle co na 3 miesiace...Czyli cos chcieli, ale nie bardzo wiedzieli, jak sie do tego zabrac... Coz, jakie miasto, taki uniwersytet III wieku...
- (2012-10-05 16:07:38)
mama sceptycznej niech dalej siedzi w domu za darmo albo jedzie do Ostrowca sie szkolic a ty smerfie dlaczego nie wezmiesz sie sam za dzialalnosc i dasz ludziom prace tylko czekasz na gotowe i stekasz.Zaloz swoja firme i stworz miejsca pracy,Nie czekaj na rozwoj przemyslu w Busku -bo to miejscowosc uzdrowiskowa. NIC NIE ROBIC -ZLE, ROBIC COS -JESZCZE GORZEJ ,TAK TYLKO JEST W NASZYM BUSKU .
-smerf (2012-10-05 15:26:01)
Ja pytam czy władza w Busku tylko potrafi załatwić miejsca praca dla samej siebie??? Katastrofa na rynku pracy jest największym wykładnikiem i efektem pracy burmistrzów, starostów itd. W Busku jak nie jesteś bratem marszałka, członkiem PSL-u lub osobą sprawującą władzę nie masz szans na przeżycie i znalezienie pracy...
-scepyczna (2012-10-05 14:47:01)
No nie wiem... Moja mama tam poszla... Na wstepie zawolali o wpisowe (30 zl) plus 50 zl za semestr (lub rok nauki, nie pamietam). Przy czym zadeklarowali, ze zajec moze starczy tak na ok 3 miesiace, bo to zalezy od czasu wykladowcow i studentow... A w Ostrowcu zajecia sa darmowe, to pewnie i w innych wiekszych placowkach tez. A przeciez uczeszczajacy to emeryci, ponadto, oferta jest smieszna: nordic walking na uniwersytecie III wieku? To potrzeba szkoly wyzszej by nauczyc sie chodzic na kijkach? Sorry, ale myslalam, ze beda to zajecia z korzyscia dla przyszlych studentow. Tymczasem trzeba dolozyc od siebie (pojawily sie tez pytania, co sami studenci moga zaoferowac innym) natomiast organizatorzy obiecali malo...Szkoda...
-scepyczna (2012-10-05 14:46:57)
No nie wiem... Moja mama tam poszla... Na wstepie zawolali o wpisowe (30 zl) plus 50 zl za semestr (lub rok nauki, nie pamietam). Przy czym zadeklarowali, ze zajec moze starczy tak na ok 3 miesiace, bo to zalezy od czasu wykladowcow i studentow... A w Ostrowcu zajecia sa darmowe, to pewnie i w innych wiekszych placowkach tez. A przeciez uczeszczajacy to emeryci, ponadto, oferta jest smieszna: nordic walking na uniwersytecie III wieku? To potrzeba szkoly wyzszej by nauczyc sie chodzic na kijkach? Sorry, ale myslalam, ze beda to zajecia z korzyscia dla przyszlych studentow. Tymczasem trzeba dolozyc od siebie (pojawily sie tez pytania, co sami studenci moga zaoferowac innym) natomiast organizatorzy obiecali malo...Szkoda...
-wolontariuszka do xyz (2012-10-05 12:37:21)
zdecydowanie lepiej ćwiczy talent plastyczny uzywajac do tego kredek niz siedziec w domu i ogladac klan, ojca mateusza i plebianie, wydiadywac w oknie i obgadywac wszystko co sie rusza.
-xyz (2012-10-04 19:52:47)
dostaną emeryci kredki, farbki i nożyczki. Będą zabawki na choinke robić
Potem wezmą udział w konkursie plastycznym pt ,, Ciepło rodzinne świąt Bożego narodzenia,, Ci co talentu do malunków nie maja będą cwiczyć wokal czyli kolędy.
-oo7 (2012-10-04 13:32:12)
a to tam będą szkolić na stanowisko prezydenta?
-Onufry (2012-10-04 13:05:59)
Kryteria przyjęć:
posiadać co najmniej średnie wykształcenie,
posiadać polskie obywatelstwo,
posiadać nieposzlakowaną opinię,
być nie skazanym prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe,
korzystać z pełni praw publicznych,
posiadać zdolność fizyczną i psychiczną
-olo (2012-10-04 11:34:57)
Nareszcie. Bodajże pięć lat temu pisałem w tej sprawie. Długo to trwało ale się wreszcie ulęgło. Teraz cała sprawa w tym aby nie zawieść chętnych. Aby nie uraczyć ich np marną indoktrynacją zamiast nauki. Przypomnę że wyjaśniałem tu jakiemus niezorientowanemu czym jest wiedza a czym nauka.Ale dobrze ,że jest wola zorganizowania oraz chętni. Dla tych osób jeszcze niedawno żadnej oferty kulturalnej nie było, co w mijej ocenie dyskwalifikowało poprzednich dyrektorów BSCK.
-emeryt (2012-10-04 11:00:35)
Jakie są kryteria przyjęć
Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.