swietokrzyskie.info

Piątek, 26 czerwca 2026, Do końca roku 189 dni Imieniny: Jana, Pauliny, Rudolfiny

Wiadomosci

Zwiedzamy kościółek św. Leonarda w Busku-Zdroju.

Dodane: Agnieszka Data: 2012-08-30 22:56:02 (czytane: 21107)  Wersja do druku

Zapraszamy do zwiedzania zabytkowego kościółka św. Leonarda w Busku-Zdroju. Najbliższy Dzień Otwarty odbędzie 31 sierpnia 2012r., w godz. 15.30-17.30.

 kosciolek_lonarda_sierpien.jpg

 

NA SZLAKU ARCHITEKTURY DREWNIANEJ WZDŁUŻ MASKALISU

31 sierpnia 2012r. (piątek):
•    godz. 15.30 spacer z przewodnikiem od Sanatorium „Marconi” do drewnianego kościółka p. w.  Św. Leonarda w Busku-Zdroju (zbiórka przed głównym wejściem do Sanatorium „Marconi”)
•    w godz. 15:30 - 17:30 zabytkowy kościółek p.w. Św. Leonarda udostępniony zostanie zwiedzającym

SERDECZNIE ZAPRASZAMY


 

Szanowni Państwo,

Oddział Towarzystwa Opieki nad Zabytkami w Busku-Zdroju oraz PTTK Oddział w Busku-Zdroju uprzejmie informują, że od 16 marca 1997 r. zabytkowy kościółek p.w. Św. Leonarda w Busku-Zdroju jest udostępniany dla zwiedzających. Mimo, iż kościółek podlega parafii NP NMP w Busku-Zdroju, udostępniany jest na zasadach pracy społecznej członków Oddziałów TOnZ i PTTK.

Społeczne dyżury odbywają się raz lub dwa razy w miesiącu. Od lipca 2010 r. do kwietnia 2012 r. z uwagi na przeprowadzane prace remontowo-konserwatorskie kościółek nie był udostępniany zwiedzającym. Po remoncie, tj. od miesiąca maja br wznowione zostały społeczne dyżury. Informacja o dyżurach zamieszczana jest na tablicach informacyjnych na terenie miasta, w tym przy buskich parafiach oraz we wszystkich obiektach sanatoryjnych.

Serdecznie Państwa zapraszamy do odwiedzenia zabytkowego kościółka.

Zarząd Oddziału Towarzystwa Opieki nad Zabytkami w Busku-Zdroju


  • Wiadomości z regionu
  • Aktualności
  • Sport
  • Kultura, rozrywka
  • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (24)
     

-sąsiadka (2012-08-28 08:29:37)

Olo, proszę przyjdz na dyżur i porozmawiaj z osobami tam dyżurującymi.
Wyjaśnią Ci wiele spraw, o których nie wiesz lub nie chcesz wiedzieć. Przyznać trzeba, że tylko dzięki Tym społecznikom ,z których kpisz możemy zwiedzać zabytek. Mam propozycję - sam zaangażuj się w sprawy turystyki w naszym mieście, włącz się w społeczne akcje i dopiero potem wszytkich oceniaj.
Powtarzam, że informacja o dyżurach zawsze była zamieszczana na tablicy przy wejściu na teren cmentarza przy zabytku. Dzięki tej informacji ja i moja rodzina wielokrotnie byłam w zabytkowym kościółku.

-konio (2012-08-28 07:28:17)

A przecież ten kościoł należy do parafi czyli proboszcza i może on pozwala tylko w wyznaczonym czasie otwierać i pokazywać cywilom.

-olo (2012-08-28 00:04:25)

na tablicach w folderach i ulotkach nt buskich zabytków powinna być jasna informacja o możliwości ich zwiedzania.Społeczne dyżury marudnych działaczy nikogo nie interesują. Oświadczam, pisałem zaraz po nieudanym oprowadzeniu gości, że ani na bramce cmentarnej ani na drzwiach kościóka nie było żadnej informacji o dostępie do tego obiektu. Z nieoficjalnych żródeł dowiedzieliśmy się że ktoś ma klucze ale nic więcej.Jeśli to jest metoda interesowania turystów miastem i okolica serdecznie społecznikom dziękuje Zero po zytku z takiej społecznej mitręgi. Szanowna sąsiadko, gdyby tak było jak twierdzisz to w tekście pod którym piszemy swoje uwagi byłaby informacja o tym że przy wejściu jest tekst o dyżurach. Tymczasem dowiadujemy się że takie teksty sa wszędzie ale nie na obiekcie zabytkowym
To jeden z dowodów że turystyką buską trzeba zarządzać z jajami a nie z jakimś aktywem dyżurującym od czasu do czasu. No chyba, że będziemy wszyscu traktowali to z przymrużeniem oka.

-sąsiadka (2012-08-27 23:21:23)

Informacja o dyżurach zamieszczona była zawsze na tablicy przy wejściu na teren cmentarza przy zabytkowym kościółku.
Olo jest nie zorientowany w wielu sprawach. Może przyjdz na społeczny dyżur, porozmawiaj i dopiero pisz swoje komentarze.

-olo (2012-08-27 21:44:02)

jeśli w wykazie zabytków Buska jest wymieniany ten Kościółek znaczy ze Busko ma do pokazania turyście ten obiekt. Tenże turysta po przybyciu na miejsce odnajduje bez trudu obiekt ale nie może odnależć jakiejkolwiek informacji o tym jak i kiedy można Kościółek zwiedzać. Gdyby była informacja ,że np raz w roku można to zwiedzać nie miałbym pretensji, Ale nie było w lipcu żadnej informacji

Wydawanie pieniędzy na turystykę Buską stoi wobec takiego faktu pod znakiem zapytania. Czy jest sens dofinansowywać taka działalnośc gdzie nawet nie chce się kartki zawiescić że no będzie czynne za dwa tygodnie czy za dwa lata

O głupocie i bezmyśloności w tej spraiew oprócz opisanej zaświadcza informacja że / cyt/ ,,informacja o dyżurach osób udostępniający obiekt jest na tablicach informacyjnych na terenie miasta w tym przy buskich parfiach oraz w sanatoriach,, Do ciężkiej cholery na obiekcie czyli kościółku zawiescić nie łaska? Tak ograniczone myślenie maja osoby od turystyki, promocji itp?

Obecna informacja, że otwierają dwa razy w miesiącu ma się tak do udostępniania turystom tego zabytku jak koń do koniaku. W sezonie letnim przynajmniej przez dwie godziny dziennie mógłby ktoś tam dyżurować
Ile kosztuje rocznie utrzymanie centrum informacji turystycznej i po co ta informacja skoro najstarszy zabytek w mieście jest niedostępny

-do olo (2012-08-27 21:21:21)

dzisiaj przechodzilam obok kościolka i jest informacja o zwiedzaniu. jak piszą że otwierają dwa razy w miesiącu to co chciałbys, żeby zawsze kiedy przyjezdzają twoi znajomi ci ludzie sie organizowali i otwierali na twoje zyczenie.

-olo (2012-08-27 18:37:13)

żeby pokazać znajomemu z daleka chwalony w folderach zabytek buski mam się zapisać do jakiegoś towarzystwa?
Nie wydaje mi się to towarzystwo dla mnie odpowiednie skoro nie wpadło na pomysł tabliczki z dwoma zdaniami w sprawie możliwości / lub braku takowej / zwiedzania kościółka. Za propozycję włodarzowania bardzo dziękujeale skorom nawiedzony chyba bym się nie nadał. Magistrem musiałbym być. Na kurs magistrów się zapisać. A po co mi to wszystko?

- (2012-08-27 18:06:02)

to zapisz się do towarzystwa i nie będziesz miał problemów, a tak w ogóle to ty jesteś nawiedzonym człowiekiem który wszystko wie najlepiej dziwię się, że nie chcesz zostać włodarzem Buska, bo z twoich wypowiedzi wynika iż wszystko robiłbyś najlepiej

-olo (2012-08-27 11:39:30)

Szanowny Zarządzie Towarzystwa

Informacja o tym jak można zwiedzać Kościółek powinna być wywieszona przed obiektem.Także w przypadku niemożności zwiedzania spowodowanej pracami remontowo- konserwatorskimi. To żaden wysiłek. Niestety nie udaje się tak skomplikowane zadanie wykonać. Pisałem o tym w jednym z lipcowych postów.
Gdyby ktoś wpadł na pomysł ,że oprócz informacji w sanatoriach, kościołach
znalazła się stosowna informacja na samym obiekcie, byłbym wdzięczny i zobowiązany. Niestety znajomi ciekawi wnętrza Kościółka nie mogą przyjechać w terminie wyznaczonym przez Szanowne Towarzystwo

<< poprzednie 15

Nasz patronat

Data: 2026-06-27, godz:

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju

Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.



Wróć do góry