swietokrzyskie.info

Piątek, 26 czerwca 2026, Do końca roku 188 dni Imieniny: Jana, Pauliny, Rudolfiny

Wiadomosci

Oszczędności większe niż zakładano - Pacanów liderem grupowych zakupów - ponad 1,3 mln zł

Dodane: MR Data: 2012-07-18 10:20:07 (czytane: 14592)  Wersja do druku

Zakup energii elektrycznej w grupie? Taką decyzję podjęła Gmina Pacanów, która wraz z sześcioma innymi gminami z województwa świętokrzyskiego zorganizowała przetarg na zakup energii elektrycznej i zyskała dzięki temu ponad 1,3 mln zł oszczędności. To ponad 200 tysięcy złotych więcej, niż pierwotnie zakładano. W postępowaniu oferty złożyły trzy spółki – PGE Obrót S.A., ENEA S.A. i ENERGA Obrót S.A. Otwarcie kopert z ofertami nastąpiło 25 czerwca.

Stała, niska cena do końca 2013 roku, ponad milion złotych oszczędności, a także nowe warunki umów sprzedaży i dystrybucji energii elektrycznej, to tylko niektóre zalety zorganizowanego przetargu. Swoje oferty złożyły trzy spółki – PGE Obrót S.A., ENEA S.A. i ENERGA Obrót S.A. Najtańsze ceny dla oświetlenia ulicznego zaoferowała PGE, pozostałym obiektom energię sprzedawać będzie ENERGA. W postępowaniu uczestniczyło w sumie 7 gmin województwa świętokrzyskiego: Pacanów, Wiślica, Nowy Korczyn, Solec-Zdrój, Stopnica, Tuczępy i Oleśnica. Od sierpnia za energię elektryczną płacić będą o 23% mniej – w praktyce oszczędzą m. in. szkoły, przedszkola, żłobki, zakłady komunalne i urzędy, które wzięły udział w przedsięwzięciu. Z pomocą zewnętrznej firmy doradczej NewPower Sp. z o.o. cena za 1 kWh, uzyskana w postępowaniu, to 0,2636 zł dla wszystkich gmin. Oświetlenie uliczne od sierpnia również będzie tańsze w utrzymaniu – cena za 1 kWh w roku 2012 wynosić będzie 0,2445 zł oraz 0,2615 zł w 2013 roku. Dla porównania, średnia taryfowa cena netto na lata 2012-2013 wynosi obecnie 0,3681 zł. Aktualnie trwają procedury, które dotyczą zawiązania nowych umów sprzedażowych i wypowiedzenia obecnie obowiązujących umów tzw. kompleksowych. Pierwotnie, z analiz przeprowadzonych przez NewPower, wynikało, że „grupa pacanowska” zaoszczędzi nieco ponad 1,1 mln zł – niskie ceny uzyskane w postępowaniu dały ponad 200 tysięcy zł więcej. Rynek energii elektrycznej, który pozwala na zmianę sprzedawcy od 2007 roku, staje cię coraz bardziej konkurencyjny, ponieważ wciąż wzrasta liczba podmiotów posiadających koncesję na obrót energią elektryczną.

W województwie świętokrzyskim gminy wykazują dużą gospodarność w tej kwestii – na  zorganizowanie przetargu na zakup energii elektrycznej zdecydowały się m.in. Bliżyn (oszczędności 418 614,87 zł), Bogoria (oszczędności 279 454,40 zł), Gnojno (oszczędności 153 990,36 zł), Złota (oszczędności 124 799,30 zł), Kazimierza Wielka (oszczędności 266 929,96 zł). W trakcie przygotowania przetargów są m. in. Czarnocin (szacowane oszczędności 69 248,58 zł), Rytwiany (szacowane oszczędności 194 037,47 zł), Działoszyce (szacowane oszczędności 164 883,05 zł) i Baćkowice(szacowane oszczędności 106 377,75 zł). W sumie, kalkulowane oszczędności dla tych gmin sięgają niemal 1 800 000 zł. Wraz z przewidywanymi oszczędnościami w „grupie pacanowskiej” daje to prawie 3 miliony złotych oszczędności w województwie świętokrzyskim.


Patrycja Syska
newpower Sp. z o.o.

  • Wiadomości z regionu
  • Aktualności
  • Sport
  • Kultura, rozrywka
  • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (5)
     

-kalkulator (2012-07-19 11:42:33)

na stronie URE jest kalkulator, można oszacować ewentualne zyski ze zmiany sprzedawcy

-< > (2012-07-19 07:32:12)

Indywidualni też mogą zaoszcządzić, nalezy tylko wypowiedzieć umowę dotychczasowemu dostawcy pradu i podpisać kolejną z jednym z kilkunastu dostawców energi na rynku. Koniec z monopolem!

-ale bzdety (2012-07-18 23:33:13)

ludzie maja i tak drozej . co z tego ze jeden z drugim zaoszczedza skoro pensje po 12 tys. wojtow

- (2012-07-18 17:34:00)

Może przed wyborami dostaniesz talon na prąd jak dobrze zagłosujesz ?

-mieszkaniec (2012-07-18 14:15:56)

a czy indywidualnym też coś bedzie taniej za prąd?

Nasz patronat

Data: 2026-06-27, godz:

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju

Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.



Wróć do góry