Dodane: AT Data: 2012-06-06 14:24:06 (czytane: 18142) 
Rozmowa z zastępcą burmistrza miasta i gminy Busko-Zdrój Tomaszem Mierzwą. Na uroczystej gali Plebiscytu Euro-Gmina 24 maja br. w Kielcach burmistrz Waldemar Sikora odebrał nagrodę specjalną w dziedzinie inwestycji. Jak pan myśli, czym nasza gmina zaimponowała kapitule przyznającej to wyróżnienie?
Dużą ilością inwestycji prowadzonych w ubiegłym roku - tym właśnie przekonaliśmy kapitułę do przyznania nagrody. Decydujące znaczenie ma tu inwestycja, która gruntownie zmienia wizerunek centrum Buska-Zdroju oraz głównej alei łączącej Zdrój z miastem czyli tzw. rewitalizacji.
Na jakim etapie jest realizacja tego zadania?
Rewitalizacja jest to zadanie wielopłaszczyznowe, czyli oprócz elementów, które widać gołym okiem takich jak: roboty nawierzchniowe, w tym wykonanie nowej jezdni asfaltowej, ciągów pieszych z kostki betonowej i granitowej, płyt granitowych, małej architektury, słupów oświetleniowych, sygnalizacji świetlnej, wiat przystankowych, należało wcześniej wymienić lub przebudować wszystkie instalacje podziemne, czyli: kanalizację sanitarną, deszczową, wodociągi, instalację oświetleniową, instalację do sygnalizacji świetlnej oraz teletechniczną i monitoringu miejskiego.
Wykorzystując to, że będą wykonywane nowe nawierzchnie wiele instytucji m.in. Zakład Gazowniczy, Telekomunikacja Polska S.A., Rejonowy Zakład Energetyczny Busko-Zdrój oraz KZC Ponidzie Busko-Zdrój wymieniło część swoich instalacji i wybudowało nowe przyłącza. Wymagało to pracy specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach firm. Duża część robót musiała być prowadzona jednocześnie. Wszystko to obrazuje ogrom prac jakie należało wykonać przy tak skomplikowanym zadaniu. Obecnie prace prowadzone są zgodnie z harmonogramem czasowym i nie ma poważnych zagrożeń niewykonania ich w terminie.

To znaczy, że były trudności z realizacją przyjętego planu rewitalizacji?
Przy realizacji tego zadania było i jest bardzo dużo różnego rodzaju problemów technicznych wynikających z rożnych powodów. Tak jak wcześniej wspomniałem projekt zawierał wymianę wszystkich instalacji podziemnych, projektanci opierali się na istniejących inwentaryzacjach, co okazało się bardzo rozbieżne z rzeczywistością i między innymi z tego wynikały problemy przy realizacji inwestycji. Również każda zmiana wysokości nowych chodników i jezdni wchodziła w kolizję z istniejącymi wejściami do posesji, sklepów oraz z terenami przyległymi.
Kiedy więc planowane jest zakończenie inwestycji?
Planowany termin zakończenia inwestycji to połowa października 2012 roku.
Ostatnio głośno jest o pracach przy ul. Kopernika i ul. Waryńskiego. Proszę przybliżyć zakres planowanych robót.
Ulica Kopernika będzie gruntownie przebudowana. Dobudowana zostanie kanalizacja deszczowa, powstanie nowe oświetlenie uliczne, które oświetli ulicę oraz chodniki, a jednocześnie będzie nowoczesne i energooszczędne. Położona zostanie nowa nawierzchnia asfaltowa na jezdni. Wymienione będą chodniki. W miejsce chorych, zdeformowanych drzew nasadzone zostaną nowe, odporne na warunki miejskie. Tutaj, podobnie jak przy pracach rewitalizacyjnych, firmy wykorzystując kompleksową wymianę nawierzchni wymieniają lub przebudowują swoje sieci np. Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej wymienia wodociąg. Prace na ul. Kopernika potrwają do połowy września.
Z kolei prace na ul. Waryńskiego prowadzi Powiatowy Zarząd Dróg. W ramach zadania ma zostać wykonana nowa nawierzchnia asfaltowa, częściowo wymieniona będzie nawierzchnia chodników, a także część oświetlenia ulicznego. Roboty powinny być zakończone do września 2012 roku.
Panie burmistrzu, czy gmina ma kolejne plany związane z poprawą estetyki miasta?
Tak, jest jeszcze wiele pomysłów, na poprawę wizerunku Buska-Zdroju, m.in.: przebudowa Placu Zwycięstwa - kolejny etap rewitalizacji, zagospodarowanie terenu Zimne Wody, zagospodarowanie terenów wokół Stawu Niemieckiego, przebudowa ulicy Armii Krajowej, ulicy Jabłoniowej oraz ulic przyległych, uzbrojenie terenów pod inwestycje w rejonie ulic Rokosza i Starkiewicza, przebudowa placu targowego przy ulicy Batorego. Zadania te są na różnym stopniu przygotowania. Na część z tych zadań pozyskane zostały środki - te inwestycje przygotowane są już do realizacji. Inne z zadań są dopiero w fazie projektowania.
Czego życzyłby pan mieszkańcom gminy i turystom odwiedzającym nasz kurort?
Przede wszystkim cierpliwości. Zdaję sobie sprawę, że prowadzone na tak szeroką skalę inwestycje są uciążliwe dla mieszkańców i kuracjuszy, ale zapewniam, że efekty tych prac będą naprawdę zadowalające. Zbliżają się wakacje, korzystając z okazji życzę państwu słonecznej pogody i udanego wypoczynku.
Dziękuję za rozmowę.
Opracowanie i fot. Ewelina Domagała
Źródło: busko.pl
Święto Kielc 2026. Dżem, Natalia Szroeder i Fukaj na scenie. Trzy dni koncertów i mnóstwo atrakcji
Wianki nad Nidą 2026. Tradycja, konkurs i wspólne ognisko nad pińczowskim zalewem
Kolumbia - Portugalia: zderzenie dwóch stylów gry i wielkich ambicji
Dzień Ojca - wyrazy wdzięczności i życzenia dla wszystkich Ojców
Poszukiwany za zabójstwo 49-latek zatrzymany. Policja zakończyła obławę (video)
Dni Ponidzia 2026 w Pińczowie. Trzy dni koncertów i atrakcji. SKOLIM gwiazdą sobotniego wieczoru
e-Doręczenia w aplikacji mObywatel. Urzędową korespondencję odbierzesz teraz w telefonie
Skolim i Zenon Martyniuk wystąpią w Kielcach. Kielecka Gala Disco Polo 2026
Literacki sukces uczennic Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Busku-Zdroju
Dzień Ojca - wyrazy wdzięczności i życzenia dla wszystkich Ojców
e-Doręczenia w aplikacji mObywatel. Urzędową korespondencję odbierzesz teraz w telefonie
Organizacje pozarządowe: apteka powinna być pełnoprawnym ogniwem systemu ochrony zdrowia
Największy bieg na świecie, który pomaga innym
Dzień Matki - Święto Miłości i Wdzięczności
Nie żyje Stanisław Janicki. Legendarny twórca programu 'W starym kinie' miał 92 lata
Dni Połańca 2026: Anna Wyszkoni i Czerwone Gitary gwiazdami święta miasta
Iga Świątek, Livka i Zeppy Zep głosem młodego pokolenia w nowym projekcie OSHEE
Tydzień Bibliotek zakończy się literackim weekendem z Adamem Ochwanowskim
Kolumbia - Portugalia: zderzenie dwóch stylów gry i wielkich ambicji
II Buskie Ogólnopolskie Spotkania Taneczne już w czerwcu
Buscy karatecy z medalami Ogólnopolskiego Turnieju w Starachowicach
Trwają zapisy do Pucharu Tymbark. Dominika Grabowska zachęca do udziału
Nowe wzmocnienia AKS 1947 Busko-Zdrój przed sezonem 2025/26
80-lecie Pogoni Staszów: Mecz Przyjaźni z Ruchem Chorzów już w sobotę
Dziś weczorem Wiktor Skiba i Marian Ivanitskiy walczą w Polskiej Lidze Boksu!
Wiktor Skiba zwycięża w walce z Krystianem Kopciem! W niedzielę walczy Partryk Głuch!
Święto Kielc 2026. Dżem, Natalia Szroeder i Fukaj na scenie. Trzy dni koncertów i mnóstwo atrakcji
Wianki nad Nidą 2026. Tradycja, konkurs i wspólne ognisko nad pińczowskim zalewem
Dni Ponidzia 2026 w Pińczowie. Trzy dni koncertów i atrakcji. SKOLIM gwiazdą sobotniego wieczoru
Skolim i Zenon Martyniuk wystąpią w Kielcach. Kielecka Gala Disco Polo 2026
Festiwal Kwiatów 2026 w Busku-Zdroju. Trzy dni pełne natury, muzyki i wyjątkowych atrakcji
Eko Dzień Dziecka w Mikułowicach. Strażacy i mieszkańcy wspólnie zadbali o naturę (foto)
Dni Jędrzejowa 2026. B.R.O i Oskar Cyms gwiazdami trzydniowego święta miasta
Święto Chęcin 2026: SKOLIM, koncerty i laserowe widowisko
24. Festiwal Kultury Dziecięcej - Pacanów 2026
18. Ogólnopolski Festiwal Piosenki im. Wojtka Belona - (foto/zapisTransmisji)
Marcin Wojniak oficjalnie burmistrzem Pińczowa (foto)
Poseł Michał Cieślak interweniuje ws. systemu SENT
Marcin Wojniak wygrał przedterminowe wybory na burmistrza Pińczowa
Obchody Święta Pracy w Kielcach. Zaplanowano przemarsz i wydarzenia towarzyszące
Grzegorz Braun w Pińczowie. Finał kampanii Konrada Liberka - zapis transmisji
Wybory burmistrza Pińczowa: ośmiu kandydatów spotka się na debacie
Świętokrzyskie struktury Koalicji Obywatelskiej z nowym Zarządem
Wizyta Prezydenta Karola Nawrockiego w naszym regionie
Pińczów wybierze nowego burmistrza. Głosowanie zaplanowano na 26 kwietnia
| Komentarze (24) |
-WICE POCZYTAJ BO POJĘCIA NIE MASZ O TYM CO GADASZ (2012-06-07 17:14:28)
Rewitalizacja jest pojęciem, które na dobre zagościło w słowniku osób kreujących rozwój społeczno-gospodarczy jednostek samorządu terytorialnego. Okazuje się jednak, że często jest rozumiana jako proces ograniczający się jedynie do przedsięwzięć infrastrukturalnych. W związku z tym warto przedstawić jej definicje oraz cechy charakterystyczne dla tego procesu. W literaturze dotyczącej rewitalizacji często przewija się definicja rewitalizacji autorstwa prof. Krzysztofa Skalskiego:„Właściwa definicja określa rewitalizację jako kompleksowy program remontów, modernizacji zabudowy i przestrzeni publicznych, rewaloryzacji zabytków na wybranym obszarze, najczęściej dawnej dzielnicy miasta, w powiązaniu z rozwojem gospodarczym i społecznym. Rewitalizacja to połączenie działań technicznych – jak np. remonty – z programami ożywienia gospodarczego i działaniem na rzecz rozwiązania problemów społecznych, występujących na tych obszarach: bezrobocie, przestępczość, brak równowagi demograficznej. Niewłaściwym jest więc mówić o «rewitalizacji» jednego budynku, czy «rewitalizacji» placu miejskiego, jeśli te działania dotyczą jedynie modernizacji budynków, czy rewaloryzacji zabytków”.
W literaturze można spotkać także definicje, które w bardziej dosadnym tonie określają proces rewitalizacji, np. autorstwa dr Andreasa Billerta:„Rewitalizacja to kompleksowy proces odnowy obszaru zurbanizowanego, którego przestrzeń, funkcje i substancja uległy procesowi strukturalnej degradacji, wywołującej stan kryzysowy, uniemożliwiający lub znacznie utrudniający prawidłowy rozwój ekonomiczny i społeczny tego obszaru, jak i zrównoważony rozwój całego miasta”.
W definicji tej należy zauważyć, iż:
Proces odnowy jest skierowany na obszar zurbanizowany. Używa się tego pojęcia do działań prowadzonych na terenach będących częściami miast, na obszarach poprzemysłowych lub powojskowych, a nie do procesów odnowy np. centrów wsi;
Rewitalizacja jest prowadzona na obszarach, gdzie mamy do czynienia ze zjawiskiem degradacji, czyli stanem kryzysowym. Oznacza to, że nie prowadzi się rewitalizacji na terenach, które nie mogą być zdefiniowane jako zdegradowane, znajdujące się w kryzysie;
Degradacja ma obejmować przestrzeń, funkcję i substancję. To znaczy, że możemy mówić o obszarze zdegradowanym w sytuacji, gdy na danym terenie stan kryzysowy występuje nie tylko w odniesieniu do sfery architektoniczno-urbanistycznej (substancja) danego obszaru, czy przestrzennej, ale także jest związany ze sferą gospodarczą i społeczną (funkcja) terenu. Warto w tym miejscu podkreślić, że rewitalizacja ma rozwiązywać problemy danego obszaru związane ze wszystkimi sferami, a nie jedną z nich. Dlatego też nie można mówić o rewitalizacji w miejscu, gdzie planowane są do wdrożenia jedynie przedsięwzięcia związane np. z remontem zniszczonych miejskich kamienic, czy budową infrastruktury wodno-kanalizacyjnej, a pomijające działania bezpośrednio wpływające pozytywnie na rozwój ekonomiczny i społeczny danego obszaru. Wręcz przeciwnie, działania infrastrukturalne powinny być narzędziem do osiągnięcia celów ekonomicznych i społecznych i być tym celom podporządkowane. Inne istotne cechy rewitalizacji, które nie wynikają wprost z przytoczonej definicji przedstawiają się w sposób następujący:
proces rewitalizacji musi być prowadzony we współpracy podmiotów reprezentujących wszystkie sektory życia społeczno-gospodarczego: podmiotów publicznych (na czele z samorządem gminy), lokalnych przedsiębiorców, osób prywatnych oraz organizacji pozarządowych, a także kościołów;
rewitalizacja ma charakter kompleksowy, to znaczy w jej ramach prowadzony jest szereg wielowątkowych, wzajemnie uzupełniających się i wzmacniających działań, mających na celu wywołanie jakościowej pozytywnej zmiany na zidentyfikowanym obszarze. Z pewnością kompleksowy remont nawet najbardziej zniszczonego, ale tylko jednego, budynku nie może być uznany za rewitalizację. Działania dotyczące rewitalizacji obejmują zatem w głównej mierze zdegradowane obszary miejskie. Celem tych działań jest najczęściej znalezienie dla tego terenu nowego zastosowania lub przywrócenie jego pierwotnego stanu i funkcji, tak, aby wykorzystać ich potencjał (np. centra miast). Rewitalizacja może także dotyczyć terenów poprzemysłowych i powojskowych.
-olo (2012-06-07 16:19:35)
Do zmiany oblicza miasta trzeba oprócz tych remontów także większej aktywności władz które codziennie przechadzaja sie ulicami i nie zauważają że:
- miasto uzdrowiskowe powinno być czyściejsze. Do uzdrowiska są te wymagania szczególne, bo zdrowie
z czystością przyjezdnym się kojarzą.ą. W brudzie najlepsze waloru uzdrowiska czy jego wód niewiele znaczą
. Tak się składa że miejscowi nie maja w tych kwestiach właściwego odniesienia, bo skąd?
- brak czystości miasta to zaplute i śmrodliwe bramy w rynku, witryny sklepowe co dawno nie widziały płynu do mycia, liszajowate, pozaciekane elewacje buskich kamienić i dziesiątek
podobnych
- obok braku czystości / większej niż w miastach sąsiednich / buską przestrzeń publiczną dewastuje nadmiar i bałagan reklam, ich marna jakość. Szczególnie na wjeżdzie do miasta
- Busko nie wyróżnia się dbałością o jakośc zieleni szczególnie niskiej. Nie ma tu zwyczaju dbania o trawniki jak to jest w miasteczkach niemieckich czy francuskich. Takie czynności wiosenne jak wertykulacja, nawożenie, uzupełnianie czy przez cały rok podlewanie to sprawy nieznane. Fatalnie się prezentują buskie żywopłoty. Wyjątek część parkowa
- dla przyjezdnego nie ma czytelnej , estetycznej informacji gdzie może zaparkować, gdzie zjeść, gdzie się przespać. Nie dowie się przyjezdny gdzie do szpitala a gdzie np policja jeśli tubylca nie zapyta
- osobny temat to informacja o komunikacji. To jest szczyt nieudolności buskiej administracji. Począwszy od oznakowania np postoju taxi w uzdrowisku po przystanki autobusowe np na 1 Maja
- Busko szczególnie żle się wyróżnia brakiem estetycznych tzw mebli miejskich Takich w jednym uporządkowanym stylu. Albo tandeta albo od lasa do sasa. Widać ,że nikt tu niczego w znaczeniu wizualnym nie pomyślała ani nie zaprojektował
- jednym z celów tej rewitalizacji jest przebudowa Mickiewicza. Czy jest sens
by kuracjusze zamiast w tzw zdroju wybierali się do miasteczka? przecież zobaczą nieład, brak estetyki, bylejakośc i tandetę. Bylejakośc nowych obiektów/ architektoniczne zero / brak dbałości o starsze, marne chodniki, wieczorem mizerne oświetlenie
To są sprawy które świadczą o obliczu miasta. Sprawy wcale nie wymagające wielkich nakładów finansowych ale wymagające pomyślunku, konsekwencji, dbałości. Tym powinna się władza chwalić a nie inwestycją której ani projektowała, ani porządnie konsultowała ani tez finansowała. Warto Panie Mierzwa zmienić nieco optykę oglądu buskich spraw. Niech Pan weżmie delegację i pojedzie np do Niemiec / Bawaria/ czy Szwajcarii i zobaczy jak się tam dba o wygląd miasta. Może pan się zadziwi że nie ma tam szyldów hurtowni włażących w oczy. Ze szyldy są tam uporządkowane, estetyczne, czytelne a nie chamskie. Polecam Panu trawniki w tamtych miasteczkach. Warto się tym zająć bo inwestorow u nas dużo. Przydałby się gospodarz
-xyz (2012-06-07 12:34:59)
a to dopiero. Trzeba było wymienić instalacje , zrobić nowe przyłącza... I to wszystko robi nasz dzielny magistrat? A ja myślałem, że robia to fachowcy za pieniądze unijne. Rola magistratu powinna tu koncentrować się na społecznych skutkach rewitalizacji a nie budowlanych. Niestety nikt sie tym nie zajał szumnie nazywając remont czy przebudowę jako rewitalizację. Niech Pan sobie przeczyta Panie Mierzwa co wchodzi w zakres rewitalizacji miasta. Niech Pan sprawdzi dokładnie czego zapomnieliście zrobić
- (2012-06-07 11:13:13)
Będzie wykostkowany rynek a dookoła na obrzeżach syf jak dawniej
-chłopak z Buska (2012-06-07 07:56:52)
super pomysły
-mer (2012-06-06 23:25:39)
solarium ptszka a nie egipt,was zgolic wice merze.
- (2012-06-06 21:52:50)
skoro wiesz czyje te pomysły to czemu jeździcie po obecnym burmistrzu??? laury poprzednikowi przyprawcie :)
-Buszczanin (2012-06-06 21:03:00)
5 z plusem dla tego co wymyślił organizację ruchu w centrum. Raj dla policjantów i budżetu państwa - po to było zrobione.
- (2012-06-06 18:42:15)
Należało by powiedzieć burmiszczuniu czyje te pomysły są.
| << poprzednie 15 |
Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.