swietokrzyskie.info


Piątek, 26 czerwca 2026, Do końca roku 188 dni Imieniny: Jana, Pauliny, Rudolfiny

Wiadomosci

WIELKA ZIELONA MAJÓWKA W KOŁACZKOWICACH.

Dodane: AT Data: 2012-06-01 10:17:49 (czytane: 23127)  Wersja do druku

„Wielka zielona majówka” pod takim hasłem 27 maja odbyła się impreza plenerowa w Kołaczkowicach, na terenie Szkoły Podstawowej, której organizatorami było Koło Gospodyń Wiejskich i Szkoła Podstawowa im. Batalionów Chłopskich w Kołaczkowicach oraz Buskie Samorządowe Centrum Kultury.

Festyn wpisał się w cykl imprez organizowanych w tej miejscowości, bowiem mieszkańcy bawili się już na „Złotej Jesieni 2008” oraz hucznie obchodzili 145 rocznice powstania jednej z najstarszych szkół w województwie świętokrzyskim. Celem głównym spotkania było stworzenie możliwości aktywnego spędzenia czasu wolnego przez całe rodziny, a także dążenie do integracji mieszkańców regionu.

Imprezę swoją obecnością zaszczycili licznie przybyli goście. Byli wśród nich Marszałek Województwa Świętokrzyskiego Adam Jarubas, prezes wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Andrzej Pałys, Dyrektor Departamentu Funduszy Europejskich Urzędu Marszałkowskiego w Kielcach Marek Szczepanik, starosta buski Jerzy Kolarz, burmistrz miasta i gminy Busko-Zdrój Waldemar Sikora, prezes buskiego Uzdrowiska Wojciech Legawiec, prezes Zarządu Koła Batalionów Chłopskich Włodzimierz Budziński oraz radny powiatu Grzegorz Lasak i radni miejscy: Maciej Gawin, Janusz Ciba, Marek Gręda i Danuta Prędka z klubu Moja Gmina Busko-Zdrój.

majowka_w_kolaczkowicach005.JPG

Po oficjalnym powitaniu głos zabrali zaproszeni goście. Marszałek Jarubas na wstępie nawiązał do święta matki, dnia dziecka i obchodów zielonych światek. Z rąk marszałka wyróżnienie otrzymało 26 osób za zasługi w działalności dla lokalnej społeczności. Marszałek wykazał się także znajomością miejscowych problemów, mówiąc o konieczności powstania przedszkola, remontu budynku punktu skupu oraz budowy boiska przy szkole. Sam marszałek także otrzymał podziękowania. Radny Maciej Gawin podziękował za jego wielki wkład w budowę hali przy szkole podstawowej w Kołaczkowicach. Wyróżnionym pogratulowali także starosta Jerzy Kolarz oraz burmistrz Waldemar Sikora, którzy ponad to wspomnieli o dobrze układającej się współpracy pomiędzy wszystkimi szczeblami samorządu.

majowka_w_kolaczkowicach003.JPG 

Lista wyróżnionych osób zasłużonych dla regionu: Wojtacha Wiktoria, Wojtacha Aleksander, Wojtacha Marta, Szczepańska Władysława, Piła Krzysztofa, Piła Adam, Czechowska Wiesława, Czechowski Czesław, Wach Bogusława, Piasecka Wanda, Piasecki Alfred, Łącki Stanisław, Janeczek Adolf, Kałucka Irena, Taraska Genowefa, Wojtacha Zygmunt, Kwiecień Czesław, Gawin Anna, Sadkowski Stanisław, Kruk Wiktoria, Wójcik Stanisław, Walas Jadwiga, Jędrzejewska Lucyna, Michalczyk Barbara, Ochnika Teodozja, Dziura Józefa.

Po części oficjalnej przyszedł czas na zabawę. Dzieci i młodzież rozegrały turniej tenisa stołowego o puchar marszałka województwa świętokrzyskiego. Pierwsze miejsce zajął Sebastian Durnaś z I klasy gimnazjum w Podgajach, Rozegrano także turniej w piłce nożnej o puchar burmistrza i turniej w piłkę ręczna dziewcząt o puchar starosty buskiego. Najlepszymi futbolistami okazała się klasa I gimnazjum z Podgaja, Drugą pozycję zajęli piątoklasiści a trzecią czwartoklasiści ze szkoły podstawowej w Kołaczkowicach. Turniej szczypiorniaka wygrały „Truskawki” z Kołaczkowic wyprzedzając czwarto i piątoklasistki.

 

majowka_w_kolaczkowicach002.JPG 


Dużym zainteresowaniem cieszył się pokaz ratownictwa drogowego w wykonaniu Ochotniczej Straży Pożarnej ze Zbludowic pod dowództwem druha Rafała Paradzieja. W międzyczasie można było sprawdzić także gaśnice. Legalizację wykonywał Łukasz Nowak przedstawiciel firmy Chazet z Buska-Zdroju. Natomiast panowie policjanci z Powiatowej Komendy Policji zaprezentowali pokaz wyposażenia policyjnego radiowozu.

 

majowka_w_kolaczkowicach001.JPG 

majowka_w_kolaczkowicach004.JPG


Jedną z wielu atrakcji był tez pokaz sztuk walki, który zaprezentował Robert Hornik oraz pokaz zabytkowych samochodów. Duże wrażenie na gościach zrobił autobus rodem z PRL-u tak zwany „ogórek” oraz samochód marki Warszawa z kolekcji Wojciecha Łukasika.

Uczniowie szkoły oraz młode artystki z Buskiego Samorządowego Centrum Kultury zaprezentowały bardzo bogaty program artystyczny. Dla licznie zgromadzonej publiczności pięknie zaśpiewała wychowanka szkoły, Madzia Skwark. Sprawnym przeprowadzeniem koncertu zajęli się uczniowie szkoły Madzia Jędrzejewska i Maciej Połetek. Odbył się też konkurs plastyczny z nagrodami dotyczący bezpieczeństwa podczas wakacji, przygotowany przez panią Monikę Rzepę.


Po tych atrakcjach rozpoczęła się zabawa taneczna, która trwała do późnych godzin wieczornych. Orkiestra przygrywała skoczne "kawałki".


Ogromna rolę w organizacji festynu odegrały panie z Koła Gospodyń Wiejskich., które są zawsze chętne do pomocy, jeśli chodzi o promowanie najbliższego środowiska. Wszystkim do gustu przypadło przygotowanych „101” potraw. Wielkim uznaniem i zainteresowaniem cieszyły się, karkóweczki przygotowane przez panią Szczepańską. Czy to będzie nowa regionalna potrawa? Jak podkreśla radny Maciej Gawin trafiło mu się najwspanialsze i najlepsze Koło Gospodyń Wiejskich. Panie ubrane w lokalne stroje dały pokaz artystyczny, pięknie śpiewając w akompaniamencie pana Marka Mołasa, który przygrywał na akordeonie. W przygotowanie festynu włożyły dużo wysiłku i serca.

Koło Gospodyń Wiejskich w Kołaczkowicach stanowią: Władysława Szczepańska, Teodora Janicka, Regina Czarnecka, Danuta Szafraniec, Barbara Michalczyk, Barbara Szumilas, Ewa Duszyńską, Lucyna Jędrzejewska, Wiesława Piasecka, Zofia Bożek, Magdalena Jedrzejewska-Piasecka, Mirosława Cisak i Teodozja Ochnika.


Należy wspomnieć także o nauczycielach i obsłudze szkoły kierowanej przez panią dyrektor Kocjan i Danutę Rzepę-Gromiec, którzy także odegrali ważną rolę w przygotowaniu tej imprezy. Szczególne uznanie należy się także Winicjuszowi Zalewskiemu, który już nie raz udowodnił, że sport w szkole to dużo więcej niż lekcje wychowania fizycznego, a także nauczycielom Kajtek Jadwidze, Gwóźdź Barbarze, Rzepie Monice oraz Gawin Beacie.

Podsumowując: Festyn bardzo się udał. Mogło to się spełnić właśnie dzięki ogromnemu zaangażowaniu wielu ludzi i instytucji. Taka właśnie wspaniała współpraca wszystkich, przynosi zawsze dobre rezultaty!  Teraz tylko czekać do następnego festynu!


Serdeczne podziękowania organizatorzy kierują osobom i instytucjom, którzy byli fundatorami nagród, i bez których niemożliwe byłoby zorganizowanie festynu. Są to: Świętokrzyski Urząd Marszałkowski w Kielcach, Mieczysław Sas – radny sejmiku świętokrzyskiego i przedsiębiorca, Andrzej Pałys – prezes wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Marek Szczepanik – dyrektor departamentu funduszy europejskich w Urzędzie Marszałkowskim, Powiatowa Inspekcja Pracy w Kielcach, starosta Jerzy Kolarz, burmistrz Waldemar Sikora, Wojciech Legawiec – prezes buskiego Uzdrowiska, radni powiatu Grzegorz Lasak i Stanisław Moskal, radni gminy Maciej Gawin, Janusz Ciba, Marek Gręda, Danuta Prędka, Wojciech Łukasik, Tadeusz i Kazimierz Krzemińscy – przedsiębiorcy i filantropi, Józef Maj -  Dyrektor do spraw operacyjnych Uzdrowiska Busko S.A, Henryk Szafraniec i Wiesława Piasecka – przedsiębiorcy oraz Dariusz i Krzysztof Florek – właściciele gospodarstwa ogrodniczego w Służowie.

Organizatorzy szczególne wyrazy uznania kierują dla Pana Andrzeja Żądło dyrektora BSCK za wieloletnią owocną współpracę.


/ Damian Bąk /

 

  • Wiadomości z regionu
  • Aktualności
  • Sport
  • Kultura, rozrywka
  • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (21)
     

-- (2012-06-01 22:36:41)

Bonk brzzzmi w trrrsczinie w Szccczebrzuszynie.Majówka peeselówka a phi

-xxx (2012-06-01 16:30:54)

TAK SIE BAWI >>>>TAK SIE BAWI >>>TAK SIE BAWI >>>> PSL... za czyje ??? Za nasze !!!!

-Dorota (2012-06-01 14:47:44)

A tak naprawdę, to może przed zamieszczeniem tekstu, pofatygowałby się ktoś dobry z pisowni i sprawdził czy wszystko jest napisane tak jak należy, a nie podawać głupoty. Najpierw należy nauczyć się poprawnie pisać i dopiero zgrywać się na pisarza, dziennikarza itp. Człowieku zanim zamieścisz tekst, to daj komuś do sprawdzenia!!!!

-xyz (2012-06-01 12:48:58)

To jest poprawnie napisane. Powinno być jedynie "osobom".
Serdeczne podziękowania organizatorzy kierują osobom i instytucją (...)
Ale oczywiście trzeba się czepiać o byle pierdoły... :P

- (2012-06-01 12:36:16)

Wspaniała majówka peeselówka... Już te gębę chyba wszystkim zbrzydły

-zz (2012-06-01 11:00:24)

Czy aby piszący czytał swoje ,,arcydzieło literackie"? Odpowiedź jest prosta - NIE!
Świadczy o tym fragment jego tekstu -Serdeczne podziękowania organizatorzy kierują osoba i instytucją(...)

Co to ma wspólnego z j.polskim?!

<< poprzednie 15

Nasz patronat

Data: 2026-06-27, godz:

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju

Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.



Wróć do góry