Dodane: AT Data: 2012-04-02 11:19:48 (czytane: 24065) 
Ponad 40 potraw lokalnych i produktów tradycyjnych z terenu Buskiej Lokalnej Grupy Działania - Stowarzyszenia "G5" "Słoneczny Lider" i Lokalnej Grupy Działania "Perły Ponidzia" zaprezentowanych zostało w minioną niedzielę BSCK w Busku-Zdroju w konkursie na produkt tradycyjny w ramach projektu współpracy "Festiwal Smaków".
Celem tego konkursu jest identyfikacja i promocja produktów wytwarzanych tradycyjnymi metodami na terenie Buskiej Lokalnej Grupy Działania stanowiących element dziedzictwa kulinarnego naszego regionu i element tożsamości społeczności lokalnych.
Konkurs miał za zadanie wzmocnienie pozycji rynkowej tych produktów, wzbudzenie większego zainteresowania wśród potencjalnych konsumentów, a w rezultacie doprowadzenie do powstania rynku produktów wysokiej jakości.
Kapitułę Konkursową stanowiły: Barbara Kubiec – Govender – przewodnicząca, Elżbieta Szot – Radziszewska, Teresa Wąsik, Alicja Stępień, Grażyna Poloczek, Magdalena Gdowska, osoby zajmujące się w Urzędzie Marszałkowskim promocją produktów regionalnych, etnografowie.
Kapituła oceniała zgłoszone produkty i potrawy według następujących kryteriów: - „pierwsze wrażenie” - wygląd, estetyka, sposób prezentacji, opakowanie - nazwa – czy jest nazwą historyczną, ludową, regionalną - opis produktu – tradycja, historia, związek z regionem - walory smakowe - surowce – czy produkt wytwarzany jest z wykorzystaniem lokalnych surowców, czy jest możliwość identyfikacji pochodzenia poszczególnych składników od momentu powstania w gospodarstwie rolnym aż do końcowego produktu.
Stoiska wystawiło czternaście gmin z powiatów buskiego i kazimierskiego oraz cztery z Małopolski (Busko – Zdrój, Nowy Korczyn, Stopnica, Solec-Zdrój, Pacanów, Wiślica, Bolesław, Gręboszów, Mędrzechów, Olesno, Czarnocin, Skalbmierz, Bejsce, Opatowiec).
Do przeglądu i oceny stanęły artykuły, produkty przygotowane przez koła gospodyń wiejskich, gospodarstwa agroturystyczne, restauracje, stowarzyszenia lokalne, spółdzielnie producenckie, przedsiębiorcy branży spożywczej, uzdrowiska. Wszystko oprawione swoistą dla danego terenu czy specyfiki działania dekoracją, wystrojem.
Wśród prezentowanych potraw i produktów można było zapoznać się między innymi ze smakiem wełeckiej zupy czosnkowej, galycyjskiej grochówki z mięsiwem wieprzowym, kaczki według receptury babci Jadzi , żurku babci z Olesna, buncokiem strzałkowskim z niedźwiedzim czosnkiem, gałami żabieckimi, kaszanką szarbianką, pierogami z fasolą ‘piękny Jaś”, potraw ze śliwką damachą, grądzkimi blachorzami, pierogami zalipskimi czy dzianiem wiślickim. Autorskie w składzie, sposobie produkcji wykonania były tu kiełbasy, szynki zachowane w przepisie tylko na Ponidziu. Były też całe zestawy naturalnych miodów pszczelich, win, nalewek, napojów naturalnych z naszą „Buskowianką” na czele.
Spośród 40 ocenianych produktów Kapituła Konkursowa wybrała 12:
1. Naturalna Woda Mineralna Buskowianka Zdrój
2. Czosnek z Wełcza
3. Szynka z Broniny
4. Żabieckie Gały
5. Kiełbasa z rodu Góry
6. Śliwka Damacha
7. Grądzkie blachorze
8. Strojcowskie zawijoki z ziemniaków
9. Zolipskie pirogi
10. Pierogi z fasolą i boczkiem
11. Nadwiślański ogórek konserwowy z Kanny
12. Kaszanka – szarbianka
W oprawie festiwalu smaków części artystycznej wystąpił Zespół Bez Nazwy, formacja muzyczno-wokalna prowadzona przez grającego na akordeonie i śpiewającego... wicestarostę pińczowskiego Marka Omastę oraz wystawa palm wielkanocnych rozłożona w holu głównym Buskiego Samorządowego Centrum Kultury. Swoje oryginalne produkty do oceny konkursowej przedstawiły:
BUSKA LOKALNA GRUPA DZIAŁANIA „SŁONECZNY LIDER”
1. „Uzdrowisko Busko – Zdrój” SA – Naturalna Woda Mineralna Buskowianka Zdrój
2. Zamek Dersława. Restauracja Gościniec – Kaczka pieczona jabłkiem obłożona z Zamku Dersława Restauracji Gościniec wg receptury babci Jadzi
3. Artur Fodymski – Schab wędzony
4. Gospodarstwo Agroturystyczne „U Damiana” Damian Galus – „Wino spod Kapturowej Góry”
5. Gospodarstwo Agroturystyczne „Brzoskwiniowy Sad” Grażyna Korepta – Siesławicka Gęś
6. Kula Józef – Miód z Wełcza (mniszkowy i wielokwiatowy)
7. Koło Gospodyń Wiejskich w Wełczu – Czosnek z Wełcza i Wełecka zupa czosnkowa
8. Piotr Jastrząb – Szynka z Broniny
9. Stowarzyszenie Agroturystyczne i Turystyki Wiejskiej „Relax” – Anyżówka Zdrojowa
10. Jacek Tarkowski Winnica Zbrodzice – Wino Gronowe Herbowe
11. Maria Szczukiewicz – Chrzan na święconkę
12. Hotel „Pod Świerkiem” T. Ura, V. Ura, M. Ura – Pyrz – Uraczek
13. Teresa Wrona – Pączki z Widuchowy
STOWARZYSZENIE „G5”
1. Halina Abratańska – Dzianie
2. Uzdrowisko Solec – Zdrój Sp. z o.o. – Wędzony Karp Królewski z Wójczy
3. Stowarzyszenie „Żabieckie Powiślanki” – Żabieckie Gały
4. Teresa Łukasik – Buncok strzałkowski z niedźwiedzim czosnkiem
5. Eleonora Bąk – Oponki ziemniaczane
6. Dom Kultury Heńka Góry – gospodarstwo agroturystyczne – Kiełbasa z rodu „Góry”
7. Stowarzyszenie Koło Gospodyń Wiejskich Wsi Kików – Chleb z Perłowym Jasiem
8. Hotel Mateo Barbara Kapusta – Śliwka Damacha – karkówka
9. Gmina Nowy Korczyn – Pierożki drożdżowe z Perłowym Jasiem
10. Teresa Sowula – Nalewka Królewska
LOKALNA GRUPA DZIAŁANIA „PERŁY PONIDZIA”
1. Koło Gospodyń Wiejskich w Boszczynku – Swojski wek
2. Spółdzielnia Producentów Warzyw i Owoców „SIELEC” – Sielecki dżem marchewkowy
3. Michał i Zdzisława Sterna – Galas – sos śliwkowy
4. Koło Gospodyń Wiejskich w Szarbii Zwierzynieckiej – Kaszanka – szarbianka
5. Agata Jackiewicz – Napój alkoholowy owocowy – nalewka z bzu czarnego
6. Helena Niedźwiedź Restauracja „W Starym Młynie” – Pierogi z fasolą i boczkiem
7. Koło Gospodyń Wiejskich z Sielca Koloni – Sielecki torcik marchewkowy
8. PPHU FULAR Spółka Jawna – Wędliny z chlebowego pieca
9. Raś Stefan – napój alkoholowy owocowy – wino morawiańskie
10. Koło Gospodyń Wiejskich w Drożejowicach – Skalbmierskie ogórki kiszone
11. Koło Gospodyń Wiejskich Samocice – Galycyjska Grochówka z Mięsiwem Wieprzowym
12. Danuta i Tadeusz Zawodny Gospodarstwo rolne pasieczne – Gręboszowski Miód Wielokwiatowy
13. Bogdan i Stanisław Łysik Przetwórstwo owocowo – warzywne – „Vitkanex” – Nadwiślański Ogórek Konserwowy z Kanny
14. Krystyna Mamulska – Pomarańczowo – kawowa nalewka z Mędrzechowa
15. Koło Gospodyń Wiejskich Strojców – Strojcowskie Zawijoki z Ziemniaków
16. Wanda Chlastawa Dom Malarek w Zalipiu – Zolipskie Pirogi
17. Anna i Marcin Kapłon F.H.U „Gorce” – Żurek Babci z Olesna
18. Koło Gospodyń Wiejskich Grądy – Grądzkie Blachorze
Prezentacja konkursowa ma to do siebie, że spośród wielu oferowanych do oceny artykułów i produktów wyróżniana jest wąska ich grupa. Ale dla tych, którzy uczestniczyli w tym festiwalu każda prezentacja ma w sobie to coś … coś niepowtarzalnego, oryginalnego i jedynego w swoim rodzaju. Tam warto było być, zobaczyć, degustować i cieszyć oczy wspaniale przygotowanym regionalnym zestawem kulinarnych osobliwości.
Gratulacje dla organizatorów i uczestników Festiwali Smaków w Busku-Zdroju.
/Robert Gwóźdź/
Udar cieplny może zagrozić życiu. Jak rozpoznać niebezpieczne objawy i skutecznie się chronić?
Święto Kielc 2026. Dżem, Natalia Szroeder i Fukaj na scenie. Trzy dni koncertów i mnóstwo atrakcji
Wianki nad Nidą 2026. Tradycja, konkurs i wspólne ognisko nad pińczowskim zalewem
Kolumbia - Portugalia: zderzenie dwóch stylów gry i wielkich ambicji
Dzień Ojca - wyrazy wdzięczności i życzenia dla wszystkich Ojców
Poszukiwany za zabójstwo 49-latek zatrzymany. Policja zakończyła obławę (video)
Dni Ponidzia 2026 w Pińczowie. Trzy dni koncertów i atrakcji. SKOLIM gwiazdą sobotniego wieczoru
e-Doręczenia w aplikacji mObywatel. Urzędową korespondencję odbierzesz teraz w telefonie
Skolim i Zenon Martyniuk wystąpią w Kielcach. Kielecka Gala Disco Polo 2026
Dzień Ojca - wyrazy wdzięczności i życzenia dla wszystkich Ojców
e-Doręczenia w aplikacji mObywatel. Urzędową korespondencję odbierzesz teraz w telefonie
Organizacje pozarządowe: apteka powinna być pełnoprawnym ogniwem systemu ochrony zdrowia
Największy bieg na świecie, który pomaga innym
Dzień Matki - Święto Miłości i Wdzięczności
Nie żyje Stanisław Janicki. Legendarny twórca programu 'W starym kinie' miał 92 lata
Dni Połańca 2026: Anna Wyszkoni i Czerwone Gitary gwiazdami święta miasta
Iga Świątek, Livka i Zeppy Zep głosem młodego pokolenia w nowym projekcie OSHEE
Tydzień Bibliotek zakończy się literackim weekendem z Adamem Ochwanowskim
Kolumbia - Portugalia: zderzenie dwóch stylów gry i wielkich ambicji
II Buskie Ogólnopolskie Spotkania Taneczne już w czerwcu
Buscy karatecy z medalami Ogólnopolskiego Turnieju w Starachowicach
Trwają zapisy do Pucharu Tymbark. Dominika Grabowska zachęca do udziału
Nowe wzmocnienia AKS 1947 Busko-Zdrój przed sezonem 2025/26
80-lecie Pogoni Staszów: Mecz Przyjaźni z Ruchem Chorzów już w sobotę
Dziś weczorem Wiktor Skiba i Marian Ivanitskiy walczą w Polskiej Lidze Boksu!
Wiktor Skiba zwycięża w walce z Krystianem Kopciem! W niedzielę walczy Partryk Głuch!
Święto Kielc 2026. Dżem, Natalia Szroeder i Fukaj na scenie. Trzy dni koncertów i mnóstwo atrakcji
Wianki nad Nidą 2026. Tradycja, konkurs i wspólne ognisko nad pińczowskim zalewem
Dni Ponidzia 2026 w Pińczowie. Trzy dni koncertów i atrakcji. SKOLIM gwiazdą sobotniego wieczoru
Skolim i Zenon Martyniuk wystąpią w Kielcach. Kielecka Gala Disco Polo 2026
Festiwal Kwiatów 2026 w Busku-Zdroju. Trzy dni pełne natury, muzyki i wyjątkowych atrakcji
Eko Dzień Dziecka w Mikułowicach. Strażacy i mieszkańcy wspólnie zadbali o naturę (foto)
Dni Jędrzejowa 2026. B.R.O i Oskar Cyms gwiazdami trzydniowego święta miasta
Święto Chęcin 2026: SKOLIM, koncerty i laserowe widowisko
24. Festiwal Kultury Dziecięcej - Pacanów 2026
18. Ogólnopolski Festiwal Piosenki im. Wojtka Belona - (foto/zapisTransmisji)
Marcin Wojniak oficjalnie burmistrzem Pińczowa (foto)
Poseł Michał Cieślak interweniuje ws. systemu SENT
Marcin Wojniak wygrał przedterminowe wybory na burmistrza Pińczowa
Obchody Święta Pracy w Kielcach. Zaplanowano przemarsz i wydarzenia towarzyszące
Grzegorz Braun w Pińczowie. Finał kampanii Konrada Liberka - zapis transmisji
Wybory burmistrza Pińczowa: ośmiu kandydatów spotka się na debacie
Świętokrzyskie struktury Koalicji Obywatelskiej z nowym Zarządem
Wizyta Prezydenta Karola Nawrockiego w naszym regionie
Pińczów wybierze nowego burmistrza. Głosowanie zaplanowano na 26 kwietnia
| Komentarze (25) |
-olo (2012-04-05 16:08:24)
pisze/ nomen omen /, wsiowa, że cyt ,,piszecie dużo, zwłaszcza Olo o jakiejś kuchni buskiej..,, Dwa razy czytałem swoje posty czy jako człowiek trunkowy czegoś nieprawdziwego pod wpływem nie stworzyłem. Nic takiego. Ani ja ani nikt tu nie pisał o czymś czego nie ma czyli o kuchni buskiejSkłamałaś droga wsiowo w wielkim tygodniu. A to zaboli cCię podwójnie
Kuchni buskiej nie ma, co nie oznacza aby takowej nie stworzyc choćby z tradycyjnego lokalnego produktu. Jest w TBU jakaś szkoła kształcąca gastronomików. Może dyrekcja tej ,,uczelni,, zamiast lansować siebie, wylansuje buski regionalny produkt gastronomiczny.Może zamiast uroczystości ku czci ta szkoła coś pożytecznego dla regionu zrobi?
Kuchnia regionalna / stworzona lub odtworzona / to znakomite narzędzie promocyjne. Ale najpierw trzeba to wymyśleć, nagłośnić, spopularyzować. I w tym jako koordynator powinien brac udział urzędnik od promocji z magistratu
Ale kto wyda takie polecenie temu urzędnikowi? Dopiero po spopularyzowaniu można i warto pomysł gastronomiczny ulokować w strategii promocyjnej Buska i okolic
Broni Pani wsiowa urzędników. Ależ szanowna. To są całkiem dobrze jak na buskie warunki opłacani ludzie. Co ciekawiej opłacani z pieniędzy podatników. Inaczej , wynajęci przez podatnika do określonych zadań tu uruchomienia i dbania o promocję miasta I co? Mamy im odpuścić? A wiesz Pani Wsioea ile pieniędzy w ostatnich kilku latach ci urzędnicy zmarnotrawili pod tytułem promocja? Przypomnieć wielkie pomysły? A nie zauważyła Pani szanowna że część tej kasy to był zwykły lans ówczesnej władzy? W roku bierzącym na buska promocję wydano juz całkiem spore pieniądze. Wliczjąc to płace urzędnicze kwota imponująca. I co? Ano jak zwykle czyli słabo
Pisze Wsiowa że świat tworzą nie tylko urzędnicy, tworzą go wszyscy mieszkańcy To demagogia szanowna Pani. Mieszkańcy sobie wynajęli specjalistów czyli urzędników aby sprawy uruchomili, nagłośnili a potem sami mieszkancy się w to włączą. Ale w co obecnie się maja włączać?
Busko ma budżet promocyjny. Oczywiście mały. Jakby był większy też by został znarnowany. Kontroluje to ktoś? Wpadł choć raz urzędnik buskiego magistratu aby tu na tym portalu zrobić burzę mózgów w jakiejś spraiw? A po co> Koniec roboty, czapka na głowę i do domuI tyle słów w tym Wielkim tygodniu o marnotrawieniu czasu, pieniędzy i środków przez urzędników
-wsiowa (2012-04-05 14:14:08)
Piszecie dużo zwłaszcza Olo o jakiejś kuchni buskiej i tradycji buszczan a ja się pytam gdzie ona nic nie tworzycie a tyle gadulstwa o nic, informuję że promocja z urzędu nic z tym działaniem nie ma, czy Wam nie wstyd wszystko bez wiedzy wylewać na urzędników, jest to projekt stowarzyszeń i mający zupełnie inny cel.Olo i koledzy zapraszamy do pracy i zaproście nas i my Was ocenimy. Tyle mieszkacie w tym Busku i co. Świat tworzą nie tylko urzędnicy, tworzą go wszyscy mieszkańcy. Jeżeli masz pomysł to go przedstaw a nie tylko krytyka bez wiedzy kto ,co , po co. Krytyka to za mało.
- (2012-04-05 07:28:12)
Olo tak trzymaj - prawda w oczy kole tych których krytykujesz.
-DO OLO (2012-04-04 22:24:33)
OLO nie daj się masz racje ,ty im plujesz w twarz a oni mówią że deszcz pada .WESOŁYCH ŚWIĄT.
-x (2012-04-04 18:22:39)
zamiast krytykować na forum weż się do roboty i sam coś zrób.
-olo (2012-04-04 11:56:57)
wyjaśnić trzeba kilka definicji:
1/ Potrawa to wg powszechnej definicji odpowiednio przygotowane pożywienie będące samodzielnym posiłkiem
2/Produkt tradycyjny to znany od lat wytwarzany z tradycyjnych surowców lub w sposób tradycyjny
Nie mieści się w tych kategoriach pierwsza nagroda czyli woda Buskowianka
Nic mi nie wiadomo o tradycji przygotowywania szynki w Broninie. Także nic mi nie wiadomo o tradycji przygotowywania / nie uprawiania !/ czosnku w Wełczu. O śliwce Damacha nie wspomnę. Dyskusyjne jest też pochodzenie niektórych potraw. Nic z lokalnością nie maja.
To sa wystarczające powody aby przedsięwzięcie uznać za wielka pomyłkę i nieliczenie się z mieszkańcami miastaBo wciskanie przez urzędników marszałkowskich że woda mineralna to potrawa lub produkt regionalny obraża inteligencję tychże mieszkańców. Bzdura pn Festiwal to jeszcze jeden z nieudanych, nieprzemyślanych działań promocyjnych. Za takie kwiatki winę poności wspomniany już wydział promocji miasta. Festiwal nic nie pozostawił z czego można by tworzyć nową jakośc buskiej gastronomii. Nie pozostawił bo wzięli się za to ludzie niekompetentni a buskie władze nie potrafiły zadbać by coś pozostało.Ta ocena to moje ,, coś,, o którego zrobienie prosił mnie jakiś anonimus
-*** (2012-04-04 10:17:09)
Oczywiście, że żadna z tych potraw nie jest ani lokalna, ani regionalna - żenada.
-do poniżej (2012-04-04 10:02:46)
ustawiasz się w roli arbitra? Będziesz oceniał? Potrafisz?
-do olo (2012-04-04 08:21:25)
zaskakujesz mnie, zrób coś, Gościu zrób coś, żeby można było Ciebie ocenić, fajnie że się znasz na wszystkim, nie bój się, jak Ci nie do końca się uda, to tylko pogadają na forum , a to tylko gadanie.
-xyz (2012-04-03 23:50:02)
to taka goowniana impreza urzędników
marszalkowskich. Bezmyslna, na odwal się bez kontynuacji. Ale za to w sprawozdaniach ujęta.
- (2012-04-03 21:05:33)
jestem ciekaw czy mamy jakies regionalne potrawy jak tak to jakie moze starsi buszczanie wiedza cos na ten temat bo ja jestem z dziada pradziada rodowitym buszczaninem ale nic o tych potrawach nie slyszalem poza fasolka flakami i mielonym z niewiadomo jakiego miesa u sp. antka urego ale to bylo z pol wieku temu
-xyz (2012-04-03 12:39:30)
mam wątpliwości że prezentowano tam tradycyjne produkty regionalne. Czy takim jest czosnek,miód wielokwiatowy, ogórki kiszone czy śliwka Damacha? Jakiż to produkt regionu pierogi z Zalipia? Nigdy Zalipie nie miało w swojej tradycji kulinariów. Jedynie malowane chałupy.Jakiż to produkt regionalny chrzan na wędzonkę?
-syn m (2012-04-03 09:36:43)
Kolego nie wiem czy umiesz czytać ze zrozumieniem bo ja zaproszenie na Festiwal Smaków to widziałem na tym portalu już w czwartek. Zobacz sobie datę dodania 29.03 godz.7.46. Jeżeli nie umiesz czytać lub nie rozumiesz przeczytanego tekstu to nie miej do nikogo pretensji bo takie zaproszenie było i jak widać sporo osób z niego skorzystało. To o czym Ty piszesz to nie jest zaproszenie tylko fotoreportaż z niewielkim komentarzem. Pozdrawiam i radzę czytać na przyszłość bardziej uważnie. Wesołych Świąt i smacznego jajka (może być w chrzanie z czosnkiem wełeckim)
- (2012-04-03 08:00:27)
Ja mam takie spostrzeżenie, na tych zdjęciach widać,że było tam bardzo mało kuracjuszy czy mieszkańców Buska którzy by oglądali trzeba przyznać pięknie przygotowane stoiska z atrakcyjnymi produktami regionalnymi.Zabrakło w całym wielkim przedsięwzięciu komunikacji pomiędzy organizatorami a chętnymi do zwiedzania,nigdzie nie było widać żadnych plakatów ani informacji o tym wydarzeniu,na stronie internetowej Buska pojawiłao się zaproszenie w dniu wystawy o godzinie 11,19 trochę późno.Szkoda że wielu chętnych nie mogło tej wystawy zobaczyć w tym muszę przyznać i ja również.
-olo (2012-04-02 23:53:23)
trzeba mieć pomysł na markę Busko tzn jakimi treściami ja wypełnić. To powinno być coś oryginalnego, w miarę atrakcyjnego.Obszarem dla takich pomysłów może być coś z kulinariów. Tylko że to wymaga pomyślunku. A z tym zdaje się słabo. Trzeba to także dobrze zorganizować aby się jednoznacznie za czas jakis identyfikowało z Buskiem. Napewno nie będzie to ani czosnek z Wełcza ani koszone ogórki ani miod ani kiełbasa. Trzeba także spowodować aby to coś stało się faktem a nie okazjaTo zadanie dla osób od promocji. Niestety nic się tu nie urodziło. Promocja Buska nadal jak za króla Ćwieczka tzn głębokiego PRL. Plakacik, folderej jakiś tandetny gadget i szklanka Buskowianki. I z tymi atrybutami chcemy dobijać się kuracjuszy czy turystów?
Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.