Dodane: AT Data: 2012-03-28 11:42:08 (czytane: 19556) 
Mimo ponawianych apeli, próśb a nawet gróźb straży pożarnej, policji, samorządów – nadal płonie susz w bardzo wielu miejscach powiatu. Kto podpala, nie wiadomo, gdyż w większości pali się w porze wieczornej i nocnej. Zastępy straży pożarnej co trochę wzywane są do kolejnych zdarzeń w tym zagrażających życiu ludzi i utracie dobytku, gdyż ostatnio silny wiatr natychmiast podsyca nawet małe zarzewia ognia.
Zagrożone są też służby ratownicze i ich sprzęt, gdyż muszą dojeżdżać do miejsc z dala od utwardzonych szlaków, w pola uprawne, duże obszarowo nieużytki gdzie czasami sprzęt tonie w grząskim gruncie ograniczając pole działania strażaków.
Tu ratownicy muszą się wykazać nie lada wytrzymałością fizyczną, kiedy trzeba iść wzdłuż linii ognia nawet kilka kilometrów likwidując kolejne ogniska płomieni. Poza tym gryzący dym daje się mocno we znaki sprawiając iż ludzie po zakończeniu akcji wracają do baz wycieńczeni. Najniebezpieczniejsza jest pora wieczorowo-nocna, gdzie strażacy wchodzą w nieznany teren, gdzie nie wiadomo co przed nimi – a do ognia muszą dotrzeć.
I jak to się ma do zdrowego rozsądku tych, którzy uważają że wypalenie – to najlepszy sposób na pozbycie się ubiegłorocznego suszu, bo już niewielu da wiarę, że zapala się samoistnie. Coraz więcej mamy terenów nie zagospodarowanych rolniczo, gdzie nie koszone trawy, nie usuwane nawet kilka lat pozostałości po uprawach i na dziko rosnące chwasty pokrywają duże obszary. Plagą jest też susz roślinny, trzciny wzdłuż cieków wodnych. Wzniecony pożar – to płomienie sięgające kilkunastu metrów „idące” błyskawicznie przy lekkim wietrze całymi kilometrami.
To istne szaleństwo – mówią strażacy. Zagrożone są posesje mieszkalne, zagrożone życie ludzkie – a mimo to co rusz alarm wzywa ich do kolejnych zdarzeń …. Tu przykłady dużych zdarzeń , gdzie w akcji ratunkowej uczestniczyło kilka zastępów straży pożarnej.
27 marca godzina 15.17 – zgłoszenie do Powiatowego Stanowiska Kierowania w Busku-Zdroju o pożarze lasu w miejscowości Las Winiarski gm. Busko-Zdrój. Do zdarzenia zostało zadysponowane w pierwszej fazie sześć samochodów pożarniczych, a w miarę rozwijania się sytuacji dodatkowo zadysponowano cztery kolejne. Po przyjeździe stwierdzono, że pali się trawa na nieużytkach poszycie lasu i część drzew w lesie. Silny wiatr powodował duże zagrożenie dla okolicznych zabudowań i pozostałego lasu. Po zabezpieczeniu miejsca zdarzenia podano prądy wody w natarciu na palący się las i mimo silnie wiejącego wiatru trudnego dojazdu pożar udało się ugasić . Podczas prowadzonych działań policja zamknęła część drogi w związku z dużym zadymieniem i realnym zagrożeniem dla kierujących pojazdami. Łączna powierzchnia pożaru 8 ha . Ustalenia co do przyczyny pożaru prowadzi policja.
27 marca godzina 19.04 - kolejne zgłoszenie o pożarze lasu w miejscowości Czyżów gm. Stopnica. Do zdarzenia zostały zadysponowane w pierwszej fazie siedem samochodów pożarniczych, a w miarę rozwijania się sytuacji dodatkowo zadysponowano cztery kolejne. Po przyjeździe stwierdzono, że pali się trawa na nieużytkach, poszycie lasu oraz część drzew w lesie w bezpośrednim zagrożeniu był pozostały las. Brak dojazdu do miejsca pożaru (miejscami tereny podmokłe), silny wiatr powodował duże zagrożenie dla samych ratowników i utrudniał skuteczne działanie. Dodatkowo grząski grunt uniemożliwiał poruszanie się samochodów z wodą co dodatkowo utrudniało walkę z żywiołem. Mimo wszystkich tych przeciwności pożar został ugaszony. Łączna powierzchnia pożaru 7 ha. Ustalenia co do przyczyny pożaru prowadzi policja.
27 marca godzina 20.20 – Książnice gm. Pacanów – pożar suszu, ratuje OSP Pacanów, do ognia musi dotrzeć daleko od utwardzonych szlaków - polami. Natrafia na grząski grunt, gdzie tylko dzięki umiejętnością kierowcy wozu bojowego strażacy nie „utopili” pojazdu. Bardzo silny zachodni wiatr spycha ogień w kierunku samochodu i szeregu zabudowań mieszkalnych. Ratownicy skupiając wszystkie siły – wodą, tłumnicami zatrzymują ścianę płomieni na około dziesięć metrów od wozu. Potem idą ponad pół kilometra w gęstym dławiącym dymie likwidując zagrożenie.
W dniu 27 marca 2012 na Powiatowe Stanowisko Kierowania w Busku-Zdroju ogółem wpłynęło 16 zgłoszeń o pożarach lasów i traw na nieużytkach gdzie dysponowane był straże zawodowe jak i ochotnicze.
Komenda Powiatowa PSP w Busku-Zdroju kolejny raz apeluje do mieszkańców powiatu buskiego o niewypalanie traw. Warto i powinno się zastanowić wiele osób nad tym, czy przez własną bezmyślność nie narazimy na zagrożenie własnego lub innych mienia lub życia.
/Robert Gwóźdź/
Udar cieplny może zagrozić życiu. Jak rozpoznać niebezpieczne objawy i skutecznie się chronić?
Święto Kielc 2026. Dżem, Natalia Szroeder i Fukaj na scenie. Trzy dni koncertów i mnóstwo atrakcji
Wianki nad Nidą 2026. Tradycja, konkurs i wspólne ognisko nad pińczowskim zalewem
Kolumbia - Portugalia: zderzenie dwóch stylów gry i wielkich ambicji
Dzień Ojca - wyrazy wdzięczności i życzenia dla wszystkich Ojców
Poszukiwany za zabójstwo 49-latek zatrzymany. Policja zakończyła obławę (video)
Dni Ponidzia 2026 w Pińczowie. Trzy dni koncertów i atrakcji. SKOLIM gwiazdą sobotniego wieczoru
e-Doręczenia w aplikacji mObywatel. Urzędową korespondencję odbierzesz teraz w telefonie
Skolim i Zenon Martyniuk wystąpią w Kielcach. Kielecka Gala Disco Polo 2026
Dzień Ojca - wyrazy wdzięczności i życzenia dla wszystkich Ojców
e-Doręczenia w aplikacji mObywatel. Urzędową korespondencję odbierzesz teraz w telefonie
Organizacje pozarządowe: apteka powinna być pełnoprawnym ogniwem systemu ochrony zdrowia
Największy bieg na świecie, który pomaga innym
Dzień Matki - Święto Miłości i Wdzięczności
Nie żyje Stanisław Janicki. Legendarny twórca programu 'W starym kinie' miał 92 lata
Dni Połańca 2026: Anna Wyszkoni i Czerwone Gitary gwiazdami święta miasta
Iga Świątek, Livka i Zeppy Zep głosem młodego pokolenia w nowym projekcie OSHEE
Tydzień Bibliotek zakończy się literackim weekendem z Adamem Ochwanowskim
Kolumbia - Portugalia: zderzenie dwóch stylów gry i wielkich ambicji
II Buskie Ogólnopolskie Spotkania Taneczne już w czerwcu
Buscy karatecy z medalami Ogólnopolskiego Turnieju w Starachowicach
Trwają zapisy do Pucharu Tymbark. Dominika Grabowska zachęca do udziału
Nowe wzmocnienia AKS 1947 Busko-Zdrój przed sezonem 2025/26
80-lecie Pogoni Staszów: Mecz Przyjaźni z Ruchem Chorzów już w sobotę
Dziś weczorem Wiktor Skiba i Marian Ivanitskiy walczą w Polskiej Lidze Boksu!
Wiktor Skiba zwycięża w walce z Krystianem Kopciem! W niedzielę walczy Partryk Głuch!
Święto Kielc 2026. Dżem, Natalia Szroeder i Fukaj na scenie. Trzy dni koncertów i mnóstwo atrakcji
Wianki nad Nidą 2026. Tradycja, konkurs i wspólne ognisko nad pińczowskim zalewem
Dni Ponidzia 2026 w Pińczowie. Trzy dni koncertów i atrakcji. SKOLIM gwiazdą sobotniego wieczoru
Skolim i Zenon Martyniuk wystąpią w Kielcach. Kielecka Gala Disco Polo 2026
Festiwal Kwiatów 2026 w Busku-Zdroju. Trzy dni pełne natury, muzyki i wyjątkowych atrakcji
Eko Dzień Dziecka w Mikułowicach. Strażacy i mieszkańcy wspólnie zadbali o naturę (foto)
Dni Jędrzejowa 2026. B.R.O i Oskar Cyms gwiazdami trzydniowego święta miasta
Święto Chęcin 2026: SKOLIM, koncerty i laserowe widowisko
24. Festiwal Kultury Dziecięcej - Pacanów 2026
18. Ogólnopolski Festiwal Piosenki im. Wojtka Belona - (foto/zapisTransmisji)
Marcin Wojniak oficjalnie burmistrzem Pińczowa (foto)
Poseł Michał Cieślak interweniuje ws. systemu SENT
Marcin Wojniak wygrał przedterminowe wybory na burmistrza Pińczowa
Obchody Święta Pracy w Kielcach. Zaplanowano przemarsz i wydarzenia towarzyszące
Grzegorz Braun w Pińczowie. Finał kampanii Konrada Liberka - zapis transmisji
Wybory burmistrza Pińczowa: ośmiu kandydatów spotka się na debacie
Świętokrzyskie struktury Koalicji Obywatelskiej z nowym Zarządem
Wizyta Prezydenta Karola Nawrockiego w naszym regionie
Pińczów wybierze nowego burmistrza. Głosowanie zaplanowano na 26 kwietnia
| Komentarze (16) |
-zc (2012-03-30 23:17:01)
zdjecia sa robione przez straz porazna a potem z serwera wysylane do "mediow" wiec nikt tu sie osobiscie nie angazuje haha
-Strażak ze Zbludowic (2012-03-30 15:02:05)
A prawdziwy strażak kieruje się zawsze chęcią pomocy drugiemu człowiekowi, bez względu na to czy mu płacą czy nie, czy ktoś go pochwali czy nie. Dziękuje wszystkim kolegom strażakom za Wasze zaangażowanie, poświęcenie, za kawał dobrej roboty, której nie da się wycenić żadną miarą. Na nadchodzące święta życzę Wam drodzy koledzy strażacy dużo zdrowia szczęścia i spełnienia wszystkich marzeń dla Was i Waszych rodzin, a przede wszystkim spokoju i spędzenia tych świąt w rodzinnym gronie.
Gdy obowiązek wezwie mnie
Tam wszędzie, gdzie się pali,
Ty mi, o Panie, siłę daj,
Bym życie ludzkie ocalił.
Pozwól, niech dziecko póki czas
Z płomieni cało wyniosę,
Przerażonego starca daj
Ustrzec przed strasznym losem.
Daj, Panie, czujność, abym mógł
Najsłabszy słyszeć krzyk,
Daj sprawność i przytomność bym
Ugasił pożar w mig.
Swe powołanie pełnić chcę
I wszystko z siebie dać:
Sąsiadów, bliźnich w biedzie strzec
I o ich mienie dbać.
A jeśli taka wola Twa,
Bym życie dał w ofierze,
Ty bliskich mych w opiece miej.
O to Cię proszę szczerze
-micaaa (2012-03-30 14:03:03)
złapać takiego ***a i łeb urwać to by sie nauczył
--Strażak OSP- (2012-03-30 08:23:55)
Prawdziwy Strażak Ochotnik to gość, który jeździ i ratuje czy Gmina mu płaci czy też nie!!!Dla niego nie ma to większego znaczenia, poświęca się i ryzykuje wiele: zdrowie i zycie(a kążdy przecież ma własną rodzinę, plany, marzenia) a zagrożeń nie brakuje. Straż wyjeżdza nie tylko do wypalanych traw, ale też do wypadków komunikacyjnych, podtopień, usuwania groźnych owadów, pożarów, powodzi,i wielu innych zagrożeń.Bogu na chwałę, ludziom na ratunek!!!!!!!!!!!
-Grzegorz "Do poprzedników" (2012-03-29 22:12:57)
Fakt faktem to są bardzo śmieszne pieniądze.
Ale są tacy OCHOTNICY którzy jadą na każdą akcję nie ze względu na kasę tylko po to żeby pomóc jak tylko może. A później mieć satysfakcję , że np. uratował komuś życie czy uratował od jakiejś innej katastrofy.
- (2012-03-29 19:45:55)
Odpowiem Ci tak do niedawna ochotnik taki jak ja mie miał płacone.W pewnym momencie ktoś zdecydował że ochotnik powinien miec płacone.
Według mnie cała kasa (co powtórze w śmiesznie wysokiej kwocie za narażanie własnego życia max 15 zł a nasza szanowna rada 10 zł kosmiczne oszczędnośći poczynili) powinna być w całośći przekazywana na wyposarzenie strażaków itd.
I powiem Ci tak:
Oby pewnego dnia nie spotkało Cię to co niektórych ludzi i obym nie wiedział ze jesteś właśnie tym zagorzałym przeciwnikiem wszystkiego bo z czystym sumieniem zdejmę wówczas mundur oddam Ci go wyciągnę 10 zł za godzinę a nawet te max 15 i powiem abyś działał narażając własne życie.
Wówczas zapewne odpowiesz że nie jesteś od tego tylko ja skoro tu jestem.
- (2012-03-29 12:08:50)
fotka nr 17 z 2011 r :D
-Mogę zażartować? (2012-03-29 10:47:03)
Jak to się dzieje, że redaktor na te wszystkie pożary zdąża? Ma jakiś cynk, czy co? Jakieś przecieki?
Żart Panie Robercie. Dziękujemy za osobiste zaangażowanie w dostarczenie nam materiałów z wydarzeń z naszego regionu.
-do-----do poszkodowany las winiarski "byłem tam walczyłem z żywiołem" (2012-03-29 10:46:59)
skoro jest ochotnikiem niepowinien dostac ani zlotowki skoro sam z wlasnej woli chce pomagac tak samo jak by wolontariuszowi placic trzabylo . a skoro wybral zawod strarzaka i jak sadzisz te 15 zl za godz lub 10zl a co ma powiedzie crolnik jak go krowa polamie i dostanie z KRUsu 10 zl dziennie chorobowego . najmij zjedz cos i jeszcze zapal papierosa
-do poszkodowany las winiarski "byłem tam walczyłem z żywiołem" (2012-03-28 23:14:36)
Tak jak piszesz szacun dla wszystkich jednostek tam przybyłych zarówno z JRG Busko jak i OSP. Szkoda że w artykule nie ma wzmianek o jakich mowa jednostkach (nie będe wymieniał bo nie chce kogoś urazić zapominając o niej )a zapewne morale chłopaków by wzrosło mogli by w końcu poczuć się docenieni i dumni z siebie i dobrze wykonanej roboty (SZKODA) ( dla ciekawostki podam co było poruszone w którymś temacie że osp mają płacone !!!!!!! Zgadza się. Państwo przewiduje zapłatę nie większą niż 1/175 przeciętnego wynagrodzenia za godzinę na dziś dzień jest to jakieś 15 zł nasza zapracowana Rada Miejska wyceniła naszą pracę na jeszcze mniej bo na 10 zł czyli jakąs porównawczo na paczkę papierosów
I teraz odpowiedz mi czy widząc ten pożar na własne oczy podjąłbyś się walki zn żywiołem za te pieniędze mając do stracenia międzyinnymi własne życie ????????
-Najnowszy model (2012-03-28 21:14:35)
Co to za model kasku ? (Zdjęcie numer 1) :) ?
-poszkodowany (2012-03-28 21:14:06)
W dniu wczorajszym w miejscowości Las Winiarski spaliło się kilka ładnych hektarów lasu, pól i nieużytków. Zgineła masa drobnej zwierzyny i niezliczone ilości innych oraganizmów. Tylko i wyłącznie dzięki zaangażowaniu naszej Straży Pożarnej ich cieżkiej i bardzo dobrze zorganizowanej pracy i poświęceniu opanowali płomienie, uratowali przyległy kompleks leśny. Miejscowi stali z boku, przeklinali, narzekali i nikt prawie nie ruszył się zeby pomóc, łatwo zrozumieć dlaczego się miejscowi tak zachowywali, bo pewnie mają z tym coś wspólnego. Jesienią w Lesie Winiarskim ktoś kilkakrotnie podpalał młodniki i myśli, że nie zostanie namierzony, ale tak mu się tylko wydaje. Wczoraj też wybrał dla pożaru "dobry" moment bo wiał bardzo silny wiatr ale mu się nie udało. Myślał że jak w taką pogode spali lasy to prędzej działki sprzeda, albo kupi taniej. Niech ten kto tak mysli i robi ma świadomość, że prawda wyjdzie na jaw. Jeszcze raz wyrazy uznania i szczere podziękowania dla Wszystkich Strażaków, Panowie chylę czoła za Was i dziękuje bardzo, obyście wiecej nie musieli narażać swojego życia i zdrowia żeby ratować nasze mienie. Dziękuję
- (2012-03-28 19:03:06)
złapać,ukarać i ujawnić dane personalne!!!!! a jeszcze lepiej jak im d...... przypali trochę drugi raz nie pójdzie podpalać
-maciej (2012-03-28 14:58:53)
brak konsekwencji w działaniach jakby policja złapała chociaż jednego i dostałby kare 5 tysia i zwrot dotacji to moment się takie rzeczy po wsi rozchodzą ale to trzeba mieć jaja
-Sylwia (2012-03-28 12:36:24)
Totalny debilizm......... !!!!!!!!!!!!!!!
Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.