swietokrzyskie.info


Piątek, 26 czerwca 2026, Do końca roku 188 dni Imieniny: Jana, Pauliny, Rudolfiny

Wiadomosci

''Życie pozostawia ślady'' - wieczór autorski Andrzeja Smulczyńskiego.

Dodane: AT Data: 2012-02-28 14:53:17 (czytane: 19731)  Wersja do druku

"Z rzeczy świata tego zostaną tylko dwie, Dwie tylko: poezja i dobroć… i więcej nic…" W piątkowy wieczór 24 lutego br. udało się w Solcu - Zdroju nadać tej myśli Norwida konkretny wymiar. Oto bowiem w sali koncertowej sanatorium "Świt" odbył się wieczór autorski Andrzeja Smulczyńskiego poświęcony tomikowi wierszy "Ślad dotykany".

Wieczór  poetycki połączony był z możliwością wsparcia charytatywnej działalności Stowarzyszenia „Razem Dzieciom”, któremu autor patronuje. A wszystko dzięki wspólnej inicjatywie Andrzeja Smulczyńskiego - autora wierszy, Adama Pałysa- Wójta Gminy i Państwa Marty i Czesława Sztuków – właścicieli Uzdrowiska Solec-Zdrój Sp. z o.o.


Wiersze czytał Rafał Jędrzejczyk aktor Starego Teatru w Krakowie i Piwnicy pod Baranami, laureat „ Złotego Serca Dobroci 2010”. Prezentację wierszy uświetnił występ Jagi Wrońskiej – piosenkarki  Kabaretu „Loch Camelot” w Krakowie.

slad_dotykany_smulczynski001.jpg 

slad_dotykany_smulczynski002.jpg 

slad_dotykany_smulczynski003.jpg 

slad_dotykany_smulczynski004.jpg 

slad_dotykany_smulczynski005.jpg 

slad_dotykany_smulczynski006.jpg 

Wieczorowi towarzyszyła wystawa prac malarskich i graficznych Zbigniewa Kasprzaka – autora ilustracji do wydanych wierszy.

Całą imprezę prowadziła  Karolina Kępczyk dyrektor ECB i również laureatka nagrody „Serce dobroci 2011”.

Wieczór zgromadził wielu znamienitych gości, miłośników poezji, malarstwa, z których  każdy na swój własny sposób utrwalił w pamięci ślady tak pięknie opisane przez artystów.


/bs/

 Wkrótce relacja video.

 


  • Wiadomości z regionu
  • Aktualności
  • Sport
  • Kultura, rozrywka
  • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (37)
     

-Pani tytoniarzowa (2012-03-02 08:31:01)

Szymborskiej zdarzyło się napisać jeden, dwa wiersze, powiadasz? Dziecino, jeśli wypowiadasz się publicznie, wcześniej zapoznaj sie z faktami, unikniesz kompromitacji.

Czekałam na choćby jeden komentarz uczestnika wieczoru autorskiego Pana Smulczyńskiego, na głos kogoś, kto przeczytał, usłyszał, choćby jedną linijkę jego poezji, kogoś, kto rozmawiał z Poetą, może na relację ze zdarzenia literackiego.
Niestety, brylują pałkarze, chuliganerka napadająca zza węgła.



-do Regina (2012-03-01 22:47:23)

piszesz / cyt/ ,, Jak będzie ktoś wielkim poetą to odpuszczą mu nawet szczanie do kropelnicy,,Mylisz się.Szymborskiej zdarzyło się napisać jeden lub dwa wiersze chwalące Stalina. Nie pokajała się za nie i do śmierci jej nie odpuszczono. Fakt, że sterowanie tym przypominaniem odbywało się z określonych środowisk tzw echt Polaków

-Regina (2012-03-01 18:40:58)

Poeta jest poetą a czy to jest Pan Andrzej czy jakiś tam nawet .sycho himeryk czy historyk to mnie nie interesuje.Tytułów poety nie kupisz nie nada Ci ich Marszałek Starosta czy Burmistrz.Pisał W Broniewski "Nie wiem co to poezja nie wiem po co i na co wiem,że ludzie wiersze czytają i płaczą" .Jak będzie ktoś wielkim poetą to odpuszczą mu nawet szczanie do kropelnicy. Andrzejowi potrzeba jest spokoju i ciszy by mógł tworzyć tworzyć i jeszcze raz tworzyć-pisze z sensem. Ten torcik zapewne smaczny nie próbowałem ale kształtem przypomina mi jakiś prototyp materiału budowlanego acerman czy coś takiego.Wolę torty okrągłe obłe piętrowe ze świeczkami w środku.Napis może być np Szczędź Boże oświeconym

- (2012-03-01 15:14:20)

Czy to jest ten pan wobec którego toczy się sprawa w sądzie o pisanie "wierszy " w internecie o jednej pani ?

-do poniżej (2012-03-01 14:06:14)

dzięki za zwrócenie uwagi. Ale rzeczywiście zamiarem było pisanie o dwu rożnych rzeczach: tzw PRL i tzw wolnej Polsce. Z PRL-em był związany autor tomiku poezji. Związany czynnie , co mu jakiś prościuch wyciaga. Więc do tego PRL mała wycieczka a dla porównania panorama współczesności ponoć o niebo lepszej. Ale temat to poezja A.S. Czasy jego aktywności, mimochodem

-do poniżej (2012-03-01 13:15:25)

Piszecie o dwóch różnych rzeczach.

-do poniżej (2012-03-01 13:03:07)

samobójstwa z nędzy, głodne dzieci, emigracja za chlebem 2 milionów młodych ludzi, bezrobocie wśród młodych sięgające do 40 proc, niewiarygodne zadłużenie kraju, likwidacja floty handlowej,upadek tysięcy zakładów pracy,
ciągły lęk o utratę pracy, brak budownictwa socjalnego i parę dziesiątek podobnych. Tego chciałeś? To ci odpowiada?

-do poniżej (2012-03-01 12:21:36)

Poniżania,szykany,prześladowania,panoszenie się,konsumy dla wybranych,za byle co kryminał/kobieta która ukradła baton bo była głodna/pamiętasz?Tego chcesz?Powiedz to Tym którzy-lub ich rodziny cierpią do dzisiaj.Coś Ty Anna z ormo?Chyba że Ty to właśnie on.

-ANNA (2012-02-29 20:49:59)

PANIE ANDRZEJU.ŻYCZĘ WYDANIA JESZCZE WIELU TOMIKÓW.NIECH PAN NIE ZWRACA UWAGI NA TYCH CHORYCH Z NIENAWIŚCI.BOŻE JAK JA BYM CHCIAŁA ABY TAMTE CZASY WRÓCIŁYŻEBYM NIE CZEKAŁA MIESIĄCAMI NA WIZYTĘ U LEKARZA SPECJALISTY. KOMUNO WRÓĆ.-R.

- (2012-02-29 19:48:45)

dlaczego jeszcze nie ma IP?

- (2012-02-29 17:43:50)

Czytałam wiersze Pana Andrzeja, są naprawdę piękne i wyrażają swoją treścią wspaniałe, głęboki, ludzkie uczucia- bardzo pozytywne uczucia.Szczerze polecam ich przeczytanie.Gratuluję Panie Andrzeju.

-Julia (2012-02-29 13:24:15)

Kocham Pana Andrzeja-jest taki seksowny;)

-olo (2012-02-29 12:10:40)

nic mi do Smulczyńskiego ale zarzucanie mu że jakieś miał wyraziste poglądy to w bezpoglądowym środowisku Buszczy raczej zaleta. Mogł S. należeć do ZSL , wybrał jedyną możliwośc czyli PZPR. Co w tym złego? Kiedyś pisałem tu o czasach PZPR ddla Buska. Dyskutowaliśmy, jeśli to dyskusja o dwudziestoleciu 1955 - 1975 oraz 1990 - 2010 porównując obydwa. W tym pierwszym Busko zyskało cywilizacyjnie więcej niż w ostatnich 200 latach. Przypomnę: szkoły, wodociągi, kanalizacja, przedszkola, drogi, dom kutlury, szpital, kilka osiedli mieszkaniowych,
kilka lub kilkanaście zakładów pracy,
przyzwoitą komunikację ze światem, ośrodek zdrowia i pewnie z dziesiątek podobnych podnoszących miasto cywilizacyjnie. W dwudziestoleciu drugim , czyli 1990 jakoś drobnej części tych cywilizacyjnych dobrodziejstw zauważyć nie sposób. Powstały ze dwa lub trzy kościoły basen , hala sportowa i to w zasadzie wszystko.I jakiś śpikol wychowany w dobrodziejstwie tamtych czasów czyli kibelek w domu, ocenia to jako zło absolutne a organizującym te zmiany ludziom jest, jak to ćwo, niechętny
Osobiście nie widzę nic złego w przynależności do jakiejkolwiek partii politycznej. Ani w przeszłości ani w terażniejszości. Widzę natomiast zło w poszczególnych osobach.

-do poniżej (2012-02-29 11:59:13)

A komuchem byłeś?

-nn (2012-02-29 11:23:34)

Chyba zacznę pisać wiersze!

<< poprzednie 15

Nasz patronat

Data: 2026-06-27, godz:

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju

Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.



Wróć do góry