swietokrzyskie.info

Piątek, 26 czerwca 2026, Do końca roku 188 dni Imieniny: Jana, Pauliny, Rudolfiny

Wiadomosci

149. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego.

Dodane: AT Data: 2012-01-26 14:38:54 (czytane: 17379)  Wersja do druku

Uroczystą mszą świętą w parafii pw. Niepokalanego Poczęcia NMP mieszkańcy Buska-Zdroju uczcili 149. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego.

Koncelebrujący nabożeństwo ks. kanonik Tadeusz Szlachta podkreślił nieprzemijalność wartości takich jak: Bóg, Honor i Ojczyzna. Zaznaczył również, że obowiązkiem każdego Polaka jest znać historię swojego kraju, bo jest ona istotnym elementem naszego patriotyzmu.

Robert Osiński dowódca Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Pułk Żuawów Śmierci", przypomniał nazwiska poległych za wolność i niepodległość ojczyzny, walczących z wojskami rosyjskimi.

W modlitwie wiernych wspomniał między innymi 27 mieszkańców Buska, którzy w lutym 1863 r. wstąpili w szeregi powstańców, na czele z burmistrzem Feliksem Jaworskim oraz powstańców poległych i zmarłych z ran poniesionych w wyniku bitwy pod Grochowiskami: ojca Antoniego - Franciszka Majewskiego, Franciszka Sokołowskiego (25 lat), Jana Zawrycza (24 lata), Erazma Lakowskiego (19 lat), Józefa Skrzyńskiego (23 lata) oraz 20 bezimiennych powstańców spoczywających w zbiorowej mogile na buskim cmentarzu.

powstanie_styczniowe003.jpg



W czasie mszy św. modlono się o pomyślną przyszłość dla Polski. Proszono Boga aby dar wolności o którą walczyli nasi dziadowie i ojcowie został dobrze wykorzystany. Opiece boskiej polecono również kombatantów, którzy w wolnej i niepodległej ojczyźnie otaczani powinni być miłością i szacunkiem, tak jak weterani Powstania Styczniowego w II Rzeczpospolitej.

Po nabożeństwie przed kościołem zebrali się uczestnicy mszy, formując pochód. Przedstawiciele władz samorządowych, organizacji kombatanckich z pocztami sztandarowymi, Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Pułk Żuawów Śmierci", której oryginalny ubiór wyróżniał jednostkę spośród uczestników pochodu, a także harcerze oraz mieszkańcy gminy, w marszu pamięci ruszyli na cmentarz parafialny przy ul. Langiewicza.

powstanie_styczniowe002.jpg

powstanie_styczniowe001.jpg



Przy zbiorowej mogile powstańców z 1863 r. odmówiona została modlitwa, a Żuawi Śmierci oddali salwę honorową poległym w obronie ojczyzny. Złożone zostały wiązanki kwiatów, zapłonęły symboliczne znicze.

Tak mieszkańcy Buska-Zdroju uczcili pamięć walczących w 1863 roku powstańców. Na kielecczyźnie oddziały polskie 149 lat temu stoczyły ok. 250 walk i potyczek z wojskami rosyjskimi.

Powstanie Styczniowe było najdłużej trwającym i najbardziej masowym ruchem niepodległościowym XIX w. 

Źródło: busko.pl


  • Wiadomości z regionu
  • Aktualności
  • Sport
  • Kultura, rozrywka
  • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (17)
     

-do poniżej (2012-01-26 15:42:57)

Szkoda słów...Oderwałeś się choćby na chwilę od wspomnianego telewizora? Powinieneś się zastanowić, ile uporu i determinacji wymagało powołanie do życia grupy rekonstrukcyjnej, ilu trzeba było zapaleńców nie liczących czasu ani grosza. Nikt im tego robić nie kazał.A że zrobili, malkontenci mogą narzekać. Panie Robercie, proszę przyjąć słowa najwyższego uznania dla Pana i całej formacji.

-bawmy się w historię (2012-01-26 15:21:46)

łatwe, kwiatki, salwa, i do telewizora, na barwy szczęścia na przykład. co świętujemy pod grochowiskami, że ruski rozgonił polaków. nie mogło być inaczej.
szkoda, ze mamy taką mało radosną historię. po minach burmistrzów widać, że problem rozumieją

<< poprzednie 15

Nasz patronat

Data: 2026-06-27, godz:

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju

Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.




Wróć do góry