swietokrzyskie.info

Sobota, 27 czerwca 2026, Do końca roku 187 dni Imieniny: Cypriana, Emanueli, Władysława

Wiadomosci

''Refleksje z podróży do Kanady i Alaski''.

Dodane: AT Data: 2011-11-26 12:18:42 (czytane: 14603)  Wersja do druku

23 listopada 2011 w Sali Koncertowej Sanatorium „Marconi” odbyło się spotkanie autorskie z Maciejem Andrzejem Zarębskim, poświęcone jego refleksjom z podróży do Kanady Zachodniej i na Alaskę.

Nasz znamienity gość to lekarz, doktor nauk medycznych z zawodu z zamiłowania , literat, podróżnik, fotograf, wrażliwy poeta, gawędziarz, społecznik.


Nie sposób chyba wymienić wszystkie inicjatywy, w które dr Zarębski był i jest zaangażowany. Dość powiedzieć, że jest twórcą i prezesem Ośrodka Regionalizmu Świętokrzyskiego, założycielem (wraz z Adamem Bieniem) Staszowskiego Towarzystwa Kulturalnego, członkiem Związku Literatów Polskich, członkiem Sekcji Polskiej Stowarzyszenia Kultury Europejskiej, członkiem Okręgowej Rady Lekarskiej Świętokrzyskiej Izby Lekarskiej, redaktorem naczelnym Eskulapa Świętokrzyskiego, prezesem Staszowskiego Towarzystwa Kulturalnego, członkiem Rady Krajowej Ruchu Stowarzyszeń Regionalnych RP, kieruje wydawnictwem na którego koncie jest blisko 300 tytułów z czego kilkadziesiąt (!) jego autorstwa.

Spotkanie autorskie nosiło tytuł „Refleksje z podróży do Kanady i Alaski”. W podróż Maciej Zarębski wybrał się z żoną i kilkoma innymi osobami. Odbył ją w lipcu i sierpniu 2009 roku. Zwieńczeniem wyprawy jest książka p.t. „Kierunek Alaska” stanowiąca wspaniały dokumentalny zapis z podróży opatrzony fotografiami autora. Przyznać trzeba, że dokumentacja fotograficzna z tej wyprawy jest naprawdę imponująca. To setki zdjęć z najróżniejszych etapów wyprawy, która to podróż zatoczyła pętlę z Kanady na Alaskę i z powrotem.

Nasz gość podczas spotkania z kuracjuszami i mieszkańcami Buska barwnie opowiadał o swej podróży prezentując i omawiając wspomnianą kolekcję fotografii. Zachwycał się zarówno architekturą kanadyjskich i alaskańskich miast i miasteczek (w tym urokliwego Skagway), wspaniałą dziką przyrodą tamtych terenów, tropieniem śladów poszukiwaczy złota Jukonu, pamiątkami po Jacku Londonie w odwiedzonej jego chacie, w której żył i pisał. Któż nie czytał tych wspaniałych nowel…


Autor przebył 1422mile, czyli całą długość słynnej autostrady alaskańskiej. Trasa podróży arterią „Alaska Highway” biegła przez malownicze parki krajobrazowe, gdzie można było podziwiać lodowce, wodospady (w tym wodospad Athabaska i lodowiec o tej samej nazwie). Jak sam wspomina jest urzeczony fantastyczną nieujarzmioną przyrodą tamtych terenów, a to spotkaniem na pełnym morzu z potężnymi humbakami, to znów na leśnych ścieżkach z łosiami, czy niedźwiedziami czyhającymi na wpadające u brzegów rzek w ich potężne łapy łososie.

alaska002.JPG 


Na uwagę zasługuje świat pełen kontrastów tej wyprawy również w aspekcie architektonicznym, gdzie oprócz wieżowców i luksusowych hoteli Kanadyjskich aglomeracji miejskich, podróżnik napotykał prawdziwe perły zabytkowej architektury z przełomu XIX i XX wieku.

Maciej Zarębski poznawał wspaniałą kulturę ludzi, ich mentalność i podporządkowanie się temu, co niesie czas, jak w wypadku zablokowania na wiele godzin jedynego traktu komunikacyjnego, przez przewróconą ciężarówkę. Wierzcie Państwo, naprawdę nietrudno było mu odróżnić rodowitych, przyjmujących ze stoickim spokojem tą sytuację mieszkańców Alaski, od turystów sfrustrowanych pokrzyżowaniem im przez los planów.

alaska001.JPG 


Zgromadzona w Sali Koncertowej sanatorium „Marconi” publiczność była urzeczona sposobem w jaki autor opowiadał o swej kolejnej już wyprawie a podróżuje od lat.  Zwiedził wiele zakątków świata i ciągle pozostaje jak sam powiedział głodny poznawania. Maciej Zarębski stworzył atmosferę na tyle szczególną, że można było odnieść wrażenie, iż jest przewodnikiem opowiadającym na żywo o wszystkim tym, co aktualnie obserwuje…


W trakcie spotkania można było zadawać podróżnikowi pytania, dowiedzieć się więcej o prezentowanych miejscach. Na zakończenie istniała możliwość zakupu książek autorstwa Macieja Zarębskiego, w tym właśnie wspomnianej na wstępie „Kierunek Alaska”.

Pragniemy serdecznie podziękować wszystkim, tak licznie przybyłym, za uczestnictwo  w spotkaniu, zapraszając jednocześnie na kolejne wydarzenia, które przygotowało w obiekcie „Marconi” „Uzdrowisko Busko-Zdrój” S.A.

Dla zainteresowanych zakupem książki podajemy kontakt:
Świętokrzyskie Towarzystwo Regionalne
26-050 Zagnańsk
ul. Gajowa 15
lub bezpośrednio e-mail do dr Macieja Zarębskiego: maciej.zarebski@onet.eu



  • Wiadomości z regionu
  • Aktualności
  • Sport
  • Kultura, rozrywka
  • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (0)
     

Nasz patronat

Data: 2026-06-27, godz:

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju

Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.



Wróć do góry