swietokrzyskie.info

Sobota, 27 czerwca 2026, Do końca roku 187 dni Imieniny: Cypriana, Emanueli, Władysława

Wiadomosci

Otwarcie wystawy Magdaleny Kuczmy.

Dodane: AT Data: 2011-10-05 11:42:07 (czytane: 15472)  Wersja do druku

W dniu 30 września 2011r. o godzinie 18.00 w Galerii Sztuki „ZIELONA” w Busku-Zdroju odbyło się otwarcie wystawy Magdaleny Kuczmy "ugry, szarości, biele… - collage."

Wystawa czynna jest od 30.09.2011 do 22.10.2011 w Galerii Zielonej w Busku-Zdroju, al. Mickiewicza 7. 


Magdalena Kuczma

Urodziła się w 1967 roku w Sosnowcu. Uczęszczała do Liceum Sztuk Plastycznych w Zakopanem, (specjalizacja - rzeźba). W latach 1987-1993 studiowała na Wydziale Malarstwa, Grafiki i Rzeźby na PWSSP we Wrocławiu, gdzie w 1993 roku uzyskała dyplom z malarstwa w pracowni prof. Józefa Hałasa, wzbogacając go o aneks z grafiki, zrealizowany w pracowni prof. Romana Kowalika.


wystawa_kuczma001.jpg
Foto: T. Ura

wystawa_kuczma002.JPG
Foto: T. Ura 


Magdalena Kuczma w sposób szczególny koncentruje się na znaku. Dlatego też w pracach artystki można odnaleźć ślady linearności i znaków graficznych, które złączone z plamą barwną, tworzą integralną całość emanującą metafizycznym pięknem. Zdaniem prof. Nicole Nascova kompozycje Magdy to dla wrażliwego odbiorcy księga estetycznej mądrości, której tradycja sztuk plastycznych uaktualnia się z wrażliwością współczesnej artystki.


Prace Magdaleny Kuczmy wykonane są na papierze w technice mieszanej – można w nich odnaleźć zarówno elementy malarstwa, kolażu, jak i tradycyjnego druku. Bez wątpienia poetyckość przekazu budowana jest tu za pomocą znaku graficznego, jakim jest litera. Jak mówi sama artystka: Pozbawiam literę tego pierwotnego znaczenia, nadając jej jednocześnie autonomiczną wartość, a tym samym nową jakość – odtąd staje się ona subiektywną formą mojej plastycznej wypowiedzi.


Pismo, będące dla artystki swoistym nośnikiem energii, stanowi istotny element kompozycyjny, a także dzięki swym właściwościom nadanym przez kulturową konwencję, potęguje aurę symboliczną. Dlatego też, nie bez znaczenia jest fakt, iż wykorzystywane przez Magdalenę Kuczmę teksty, są bardzo często zapisem ciągu myśli towarzyszących przy pracy, dzięki czemu realizacje te mogą zostać uznane za autorski pamiętnik artystyczny.


Prace Magdaleny Kuczmy znajdują się w zbiorach Królowej Holandii, Belgijskiej Pary Królewskiej, Kardynała Archidiecezji Wrocławskiej Henryka Gulbinowicza, Kardynała Archidiecezji Kolońskiej Joachima Meisnera. 

Opis wystawy: galeriaplaton.pl

 

Galeria czynna w godz. 11.00 - 17.00
w niedziele w godz. 11.00 - 15.00
w poniedziałki galeria nieczynna.

Bilety wstępu do Galerii
Bilet normalny – 3.- zł
Bilet ulgowy - 2.- zł
Bilet grupowy - 5.- zł
W środy – wstęp wolny


  • Wiadomości z regionu
  • Aktualności
  • Sport
  • Kultura, rozrywka
  • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (2)
     

-do olo (2011-10-07 16:35:06)

twoja gadka mnie rozpolo :P

-olo (2011-10-05 12:42:13)

cóś pięknego / cyt / : ,, w pracach artystki można odnależć ślady linearności i znaków graficznych, które złączone z plama barwna tworzą integralną całość, emanującą metafizycznym pięknem,,Już widzę te tłumy buskich mieszczan kontemplujących w skupieniu metafizyczne piękno smakując walor linearności..... Uff artystka o skomplikowanej głębi.

Nasz patronat

Data: 2026-06-27, godz:

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju

Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.



Wróć do góry