Dodane: AT Data: 2011-08-31 12:48:36 (czytane: 55841) 
W podzięce za szczęśliwie zebrane plony tego lata delegacje gmin, rolnicy, osoby, przedstawiciele podmiotów pracujących na rzecz rolnictwa zebrali się na uroczystościach dożynkowych powiatu buskiego, które w tym roku odbyły się 28 sierpnia w Tuczępach.
Rozpoczęła je msza święta w kościele parafialnym p.w Św. Jana Chrzciciela po czym barwny korowód prowadzony przez orkiestrę dętą huty szkła Tadeusza Wrześniaka przeszedł na plac obok Urzędu Gminy gdzie kontynuowana była ich świecka część.
Gospodarzami święta plonów byli wspólnie starosta buski Jerzy Kolarz i wójt gminy Tuczępy Marek Kaczmarek. Starostami Dożynek 2011 byli Zofia Kasperczyk z Mietla gm. Stopnica i Jan Arendarski z Góry gm. Tuczępy.
Starościna Zofia Kasperczyk wraz z mężem i dwoma synami prowadzi gospodarstwo rolne o pow. 7,5ha. Gospodarstwo posiada profil produkcji ogólnorolny, w głównej mierze jest to uprawa zboża, a także w niewielkim zakresie produkcja sadownicza. Wspólnie z mężem i synem prowadzi działalność gospodarczą, polegającą na świadczeniu usług geodezyjnych, głównie dla mieszkańców wsi naszego powiatu. Osoba dynamiczna mająca wielostronne zainteresowania. Aktywnie działa w Kole Gospodyń Wiejskich w Mietlu. Jest zaangażowana w chórze Cantores Stopnicensis w tej miejscowości. Jej duży potencjał został zauważony i wykorzystywany również w Stowarzyszeniu Kobiet Kreatywnych w Stopnicy, którego to stowarzyszenia jest członkinią. W 2008 r. wygrała konkurs i odebrała prestiżowy tytuł Stopniczanina Roku.
Starosta Jan Arendarski mieszka we wsi Góry gm. Tuczępy. Od 25 lat prowadzi wraz z żoną gospodarstwo rolne specjalizujące się głównie w produkcji roślinnej z zastosowaniem najnowszej technologii uprawy (uprawa tytoniu – 2,50 ha, grochu – 1,50 ha). Jednocześnie, od 1980 roku jest pracownikiem PKP, gdzie zajmuje stanowisko Starszego Rewidenta Technicznego Wagonów. Jest Delegatem Świętokrzyskiej Izby Rolniczej w Kielcach, w powiecie buskim, a od dwóch kadencji pełni funkcję Członka Zarządu Okręgowego Związku Plantatorów Tytoniu w Kielcach. Udziela się społecznie, służąc m. in. swoją radą i pomocą w organizowaniu różnego rodzaju przedsięwzięć na terenie gminy Tuczępy. Za swój największy sukces uważa uruchomienie Liceum Ogólnokształcącego dla Dorosłych w Jarosławicach, które powstało głównie z jego inicjatywy. Ponadto brał czynny udział przy budowie Remizy w miejscowości Góra, z której pochodzi. Systematycznie uczestniczy w konferencjach, warsztatach oraz szkoleniach rolniczych organizowanych na terenie powiatu buskiego, gdzie pogłębia swoją dotychczasową wiedzę. Jest osobą otwartą i lubianą w swoim otoczeniu oraz niezwykle zaangażowaną w sprawy wsi i społeczeństwa, zarówno gminy Tuczępy, jak i powiatu buskiego. Podczas XVII Wyborów Chłopa Roku, które odbyły się w Racławicach zdobył tytuł „Chłopa Roku 2011”.


Zgodnie z tradycją starostowie przekazali gospodarzom święta bochen chleba upieczony z tegorocznej mąki, którym częstowano gości spotkania.
Kolejnym punktem była prezentacja wieńcy dożynkowych reprezentujących osiem gmin powiatu, które także zgodnie z tradycją były przez delegacje wieńcowe obśpiewane i obtańczone. Ponad to te przepiękne dzieła rąk ludzkich szczególnie kobiet były oceniane przez komisję konkursową, która miała za zadanie wytypować ten najpiękniejszy, który będzie reprezentował powiat buski w trakcie dożynek wojewódzkich, które odbędą się 11 września w Skalbmierzu.
Swoje wieńce, najpiękniejsze, wybrane podczas dożynek gminnych prezentowały: delegacja z miejscowości Zwierzyniec, gm. Busko-Zdrój; delegacja z miejscowości Janowice Poduszowskie, gm. Gnojno; delegacja z miejscowości Brzostków, gm. Nowy Korczyn; delegacja z miejscowości Żabiec, gm. Pacanów; delegacja z miejscowości Kików, gm. Solec-Zdrój; delegacja z miejscowości Tuczępy, gm. Tuczępy; delegacja z miejscowości Szczytniki, gm. Wiślica. W ocenie komisji reprezentantem powiatu będzie wieniec gminy Tuczępy.
W kolejnym punkcie nagrodzone zostały najpiękniejsze w powiecie gospodarstwa rolne wraz z ich otoczenie z finału powiatowego konkursu „Piękna i Bezpieczna Zagroda – Przyjazna Środowisku” I miejsce bezapelacyjnie przypadło dla przepięknej posesji małżeństwa Marzeny i Łukasza Kierasów zam. Komorów 4, gm. Pacanów, II miejsce dla Janusza Maturlaka zam. Kolonia Zagajów 10, gm. Solec-Zdrój, III miejsce dla Czesława Korczaka zam. Wolica 32, gm. Busko-Zdrój,.
Na wniosek Zarządu Świętokrzyskiej Izby Rolniczej w Kielcach Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Marek Sawicki – przyznał Odznaczenia Honorowe „ZASŁUŻONY DLA ROLNICTWA” rolnikom oraz osobom zatrudnionym w sektorze związanym z branżą rolniczą z powiatu buskiego. Wręczyli je wyróżnionym starosta Jerzy Kolarz i Michał Cieślak Przewodniczący Rady Powiatowej Świętokrzyskiej Izby Rolniczej w Busku-Zdroju a otrzymali odznaczenia: Lech Sołtysiak - Naczelnik w Wydziale Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska w Starostwie Powiatowym w Busku-Zdroju, Mariola Grudzień - inspektor w Wydziale Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska w Starostwie Powiatowym w Busku-Zdroju, Elżbieta Sanecka - inspektor w tym wydziale, Robert Pacholec – inspektor w tym wydziale, Piotr Łukasik - zam. Strzałków, Gm. Stopnica, Teresa Łukasik - zam. Strzałków, Gm. Stopnica, Jan Arendarski - zam. Góra, Gm. Tuczępy, Krzysztof Galus - zam. Zborów, Gm. Solec-Zdrój, Jacek Kardynał - zam. Mietel, Gm. Stopnica, Andrzej Materek - Kierownik Oddziału KRUS w Busku-Zdroju, Krzysztof Mącznik - zam. Strożyska, Gm. Nowy Korczyn, Adam Pałys - Wójt Gminy Solec-Zdrój, Barbara Robak - zam. Żerniki Dolne, Gm. Stopnica, Anna Szymczyk-Tometczak - Świętokrzyska Izba Rolnicza w Busku-Zdroju, Krzysztof Zych - zam. Konary, Gm. Stopnica.

W kolejnym punkcie uroczystości zaprezentowana została publicznie i wyróżniona przez marszałka województwa i starostę buskiego grupa sołtysów z gmin powiatu buskiego, którzy pełnią tą funkcję nieprzerwanie ponad piętnaście lat. Pomysł na wyszukanie i uhonorowanie tych osób, którzy z racji przypisanych im zadań są przedstawicielami władzy samorządowej najbliżej codziennych spraw i ludzi wypłynął na szczeblu Rady Powiatu Buskiego a jego pomysłodawcą i realizatorem był radny, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Robert Gwóźdź. Przesłanką takiego działania był fakt iż poprzez kolejny wybór są to osoby zaufania publicznego, są niekwestionowanymi autorytetami, kreatorami i liderami życia lokalnego. Posiadają autentyczną wiedzę na temat ludzi, sytuacji rodzinnych, stanu lokalnego środowiska, jego potrzeb. Do sołtysów zwracają się o opinię przedstawiciele wielu instytucji, służb. To oni są na pierwszej linii, kiedy potrzebna jest szybka informacja dotycząca terenu ich sołectwa, to ich stanowisko, opinia jest ważąca o losach spraw i ludzi. Jednocześnie są tym najmniejszym, podstawowym ogniwem polskiego systemu samorządowego, gdzie wraz z Radami Sołeckimi decydują o wielu istotnych rozwiązaniach dla swojego sołectwa, są przekaźnikami wiedzy, informacji ze wszystkich szczebli samorządów, są organizatorami pierwszej pomocy w sytuacjach nadzwyczajnych i kryzysowych. I za te sołeckie powinności należy się im duży szacunek, który publicznie wyrazili honorując sołtysów Adam Jarubas i Jerzy Kolarz życząc dalszego kontynuowania tej pięknej polskiej tradycji sołtysowania dla dobra „małych ojczyzn”, która rozpoczęła się w średniowieczu.
W grupie wyróżnionych sołtysów z długoletnim stażem są: Gmina Gnojno Tadeusz Panak – Poręba – 10 czteroletnich kadencji, Władysław Stępień – Zawada – 5,5 kadencji, Gmina Nowy Korczyn, Daniel Pietrzyk – Pawłów – 6 kadencji, Gmina Pacanów Kazimierz Stolarski – Rataje – 7 kadencji, Gmina Solec – Zdrój Stanisław Doktór – Wełnin – 8 kadencji, Jan Kaczmarczyk – Zielonki – 6 kadencji, Zenon Pawelec – Chinków – 5 kadencji, Antoni Kołkowski – Żuków – 5 kadencji, Stanisław Kokoszka – Zagajów – 5 kadencji, Gmina Stopnica Franciszek Czapka – Czyżów – 4 kadencje, Marek Kosmala – Konary – 5 kadencji, Renisław Paluch – Mietel – 6 kadencji, Józef Wilk – Szklanów – 5 kadencji, Józef Śrek – Falęcin Nowy – 6 kadencji, Jan Kolasiński – Stopnica – 5 kadencji, Józef Wach – Wolica – 5 kadencji, Tadeusz Rak – Skrobaczów – 5 kadencji, Gmina Tuczępy, Edward Kozłowski – Sieczków - 5 kadencji, Stanisław Sieruga – Tuczępy – 5,5 kadencji, Henryk Bławat – Nieciesławice – 6 kadencji, Gmina Wiślica, Eugeniusz Wąsik – Hołudza – 7 kadencji, Jan Bałaga – Wiślica – 7 kadencji, Czesław Kowalski – Wawrowice – 7 kadencji.
Publiczne podziękowanie i wyróżnienie otrzymał następnie młody człowiek Dominik Łukaszek uczeń z gminy Tuczępy, który z narażeniem swojego życia uratował życie tonącego, który już kilka minut przebywał pod wodą. Odebrał je z rąk starosty i wójta gminy w towarzystwie swojej mamy Bogumiły.
W kolejnym punkcie programu grupa uczniów odebrała ufundowane przez Stowarzyszenie „Razem Dzieciom” wyprawki szkolne.
Wysokiej klasy, nowoczesny telewizor plazmowy odebrało najsympatyczniejsze, wybrane w głosowaniu czytelników Tygodnika Buskiego Korso Koło Gospodyń Wiejskich z Kikowa. Wyróżnienia ufundowane przez Korso wręczał za to i kolejne zajęte przez KGW redaktor naczelny gazety Andrzej Borycki. Za matczyny trud w organizowaniu życia rodzinnego wbrew wielu przeszkodom i przeciwnościom - prestiżowy medal „Order Serca-Matkom Wsi” odebrały Wanda Szumilas zam. Widuchowa, Gm. Busko-Zdrój i Władysława Kowalska zam. Raczyce, Gm. Gnojno.
Część artystyczną dożynek rozpoczął występ gwiazdy świątecznego spotkania Krystyny Giżowskiej, która przypominając swoje największe przeboje, które śpiewała cała Polska wprowadziła radosny nastrój do kolejnej zabawowej już części w której występowały kolejno zespoły i kapele ludowe a prawdziwie hitowo wciągnął do wspólnej zabawy do późna w nocy kapitalnym występem laureat telewizyjnego programu Szansa na sukces Tomasz Wolski z grupą Cytrus z Tucząp.
Podczas Dożynek Powiatowych w Tuczępach mieliśmy okazję zwiedzić wystawę znanego artysty, rzeźbiarza, malarza Wacława Staweckiego, prezentowaną w auli Urzędu Gminy w Tuczępach.
Zobacz video:
/Robert Gwóźdź/
Czytaj również: Wacław Stawecki - 'Wielki człowiek z małej gminy' (video).
Czym jest wspólnota mieszkaniowa i jak działa?
Policjanci odkryli hodowlę skorpionów. W akcji uczestniczył biegły od zwierząt egzotycznych
Udar cieplny może zagrozić życiu. Jak rozpoznać niebezpieczne objawy i skutecznie się chronić?
Święto Kielc 2026. Dżem, Natalia Szroeder i Fukaj na scenie. Trzy dni koncertów i mnóstwo atrakcji
Wianki nad Nidą 2026. Tradycja, konkurs i wspólne ognisko nad pińczowskim zalewem
Kolumbia - Portugalia: zderzenie dwóch stylów gry i wielkich ambicji
Dzień Ojca - wyrazy wdzięczności i życzenia dla wszystkich Ojców
Poszukiwany za zabójstwo 49-latek zatrzymany. Policja zakończyła obławę (video)
Dni Ponidzia 2026 w Pińczowie. Trzy dni koncertów i atrakcji. SKOLIM gwiazdą sobotniego wieczoru
Dzień Ojca - wyrazy wdzięczności i życzenia dla wszystkich Ojców
e-Doręczenia w aplikacji mObywatel. Urzędową korespondencję odbierzesz teraz w telefonie
Organizacje pozarządowe: apteka powinna być pełnoprawnym ogniwem systemu ochrony zdrowia
Największy bieg na świecie, który pomaga innym
Dzień Matki - Święto Miłości i Wdzięczności
Nie żyje Stanisław Janicki. Legendarny twórca programu 'W starym kinie' miał 92 lata
Dni Połańca 2026: Anna Wyszkoni i Czerwone Gitary gwiazdami święta miasta
Iga Świątek, Livka i Zeppy Zep głosem młodego pokolenia w nowym projekcie OSHEE
Tydzień Bibliotek zakończy się literackim weekendem z Adamem Ochwanowskim
Kolumbia - Portugalia: zderzenie dwóch stylów gry i wielkich ambicji
II Buskie Ogólnopolskie Spotkania Taneczne już w czerwcu
Buscy karatecy z medalami Ogólnopolskiego Turnieju w Starachowicach
Trwają zapisy do Pucharu Tymbark. Dominika Grabowska zachęca do udziału
Nowe wzmocnienia AKS 1947 Busko-Zdrój przed sezonem 2025/26
80-lecie Pogoni Staszów: Mecz Przyjaźni z Ruchem Chorzów już w sobotę
Dziś weczorem Wiktor Skiba i Marian Ivanitskiy walczą w Polskiej Lidze Boksu!
Wiktor Skiba zwycięża w walce z Krystianem Kopciem! W niedzielę walczy Partryk Głuch!
Święto Kielc 2026. Dżem, Natalia Szroeder i Fukaj na scenie. Trzy dni koncertów i mnóstwo atrakcji
Wianki nad Nidą 2026. Tradycja, konkurs i wspólne ognisko nad pińczowskim zalewem
Dni Ponidzia 2026 w Pińczowie. Trzy dni koncertów i atrakcji. SKOLIM gwiazdą sobotniego wieczoru
Skolim i Zenon Martyniuk wystąpią w Kielcach. Kielecka Gala Disco Polo 2026
Festiwal Kwiatów 2026 w Busku-Zdroju. Trzy dni pełne natury, muzyki i wyjątkowych atrakcji
Eko Dzień Dziecka w Mikułowicach. Strażacy i mieszkańcy wspólnie zadbali o naturę (foto)
Dni Jędrzejowa 2026. B.R.O i Oskar Cyms gwiazdami trzydniowego święta miasta
Święto Chęcin 2026: SKOLIM, koncerty i laserowe widowisko
24. Festiwal Kultury Dziecięcej - Pacanów 2026
18. Ogólnopolski Festiwal Piosenki im. Wojtka Belona - (foto/zapisTransmisji)
Marcin Wojniak oficjalnie burmistrzem Pińczowa (foto)
Poseł Michał Cieślak interweniuje ws. systemu SENT
Marcin Wojniak wygrał przedterminowe wybory na burmistrza Pińczowa
Obchody Święta Pracy w Kielcach. Zaplanowano przemarsz i wydarzenia towarzyszące
Grzegorz Braun w Pińczowie. Finał kampanii Konrada Liberka - zapis transmisji
Wybory burmistrza Pińczowa: ośmiu kandydatów spotka się na debacie
Świętokrzyskie struktury Koalicji Obywatelskiej z nowym Zarządem
Wizyta Prezydenta Karola Nawrockiego w naszym regionie
Pińczów wybierze nowego burmistrza. Głosowanie zaplanowano na 26 kwietnia
| Komentarze (26) |
-Widz 11 (2011-09-01 11:14:55)
Racja racja i nic więcej. Wieńce co wygrały to po prostu żenada. Dziwię się czy się ukochany pan starosta nie powstydzi tych wieńców. Powinien wygrać wieniec z Kikowa lub Zwierzyńca. No cóż. Widać komisja nie ma zielonego pojęcia o wieńcach. Wstyd wstyd i jeszcze raz wstyd!
-Do niżej ... (2011-09-01 09:35:03)
Trzeba było być, to byś wiedział co środkowe zdjęcia maja wspólnego z Dożynkami !!!! zatem kończ Waść...
-te dwa środkowe zdjęcia... (2011-09-01 09:20:09)
... to co mają wspólnego z dożynkami?
I co to za ludzie?
-Mechaniczny przekręt (2011-09-01 07:00:15)
Skąd tam sie zocha wzieła co ona ma z tucepami wspólneho.Jno Kwasnego borszczu ni ma widocznie kisnie na zaś.
-kalarepka do burok (2011-09-01 06:56:16)
Zielona polityka jest zielona i rodzinna.Przedwojenny PSL to była mądrość siła i potęga Na tej tradycji dziś wielu zielonych uprawia politykę zieloną i prorodzinna obsadzając ,żonkami,braćmi,dalszą rodzinką i kolesiami lukratywne stanowiska.Nikt inny się nie nadaje a nawet jak go pozostawia to musi rozrabiać opcje przeciwną i buty czyścić - takich przefarbowanych lisów jest sporo.Za komuny wisieli u klamek sekretarzy dziś u klamek peeselowskich dygnitarzy-samo życie.
- (2011-09-01 00:07:17)
Dożynki skończone interesy dobite!
-wieńce (2011-08-31 20:32:04)
Wieniec z Tucząp jak na niego patrzę to mi się śmiać chce że to on będzie reprezentował powiat buski a drugie miejsce też żadna rewelacja . Jak można było wybrać 3 najbrzydsze wieńce na 3 pierwsze miejsca a z kikowa i ze zwierzyńca nawet nie były wzięte pod uwagę!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Ja bym się wstydziła z takim wieńcem jechać na dożynki wojewódzkie ale tam na pewno będzie sprawiedliwie bo na pewno wygrana nie będzie po znajomościach tylko będzie wybierana przez komisję etnografów którzy mają pojęcie do wieńców a nie wygrana po znajomościach . Skandal i tyle
- (2011-08-31 19:36:44)
skandal i nic więcej..
-widz- do buroka (2011-08-31 19:19:53)
masz 100% racje, na przedstawienia dotyczace wienców bylo poswiecone po 5 min ,a na przemowy to oczywiscie trzeba dac wiecej czasu, bo wladza musi sie pochwalic osiagnieciami, do roboty a nie w glowach glupoty
-Burok (2011-08-31 19:12:59)
A dlaczego nie pokazano całej :ELYTY:PSL. szpanerstwo,buta,pycha- zbiorowe zdjęcia, powitania tylko swoich-nawet 25 garnitur byle zielony,nikt więcej się nie liczył i wyrażnie starosta dawał do zrozumienia że nikt więcej nie jest mu potrzebny.
-widz (2011-08-31 17:46:48)
najładniejsze i najciekawsze wiene nawet nie znalazly sie w pierwszej trojce, widac jak sprawiedliwie przebiegal konkurs. Skandal zeby w komisii byly osoby z Tuczap, tak jak min przewodniczaca. Nie dopuszczalne zeby tak bylo. Powinny byc osoby neutralne.Przez takie ustawianie wyników, odechciewa sie brania udzialu w dozynkach. Owszem wieniec z Tuczap byl ładny ale najwyzej powinien zajac 3 miejsce. O wygrana powinny powlaczyc wience z Kikowa i Zwierzynca. A tu nawet nie sa na podium, tylko jakies wience ktorych wykonanie zajmuje 2-3 dni a nie 2-3 tygodnie. Gratulacje. Powidzenia na wojewodzkich, bo slabo widze wasze szanse
| << poprzednie 15 |
Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.