swietokrzyskie.info


Czwartek, 28 września 2023, Do końca roku 94 dni Imieniny: Libuszy, Wacławy, Wacława

Artykuły

Nasza Droga - Buski Hip-Hop

Dodane: Szumer Data: 2012-10-08 15:40:29 (czytane: 19859)  Wersja do druku

W momencie gdy w Polsce na liście najczęściej oglądanych filmów króluje „Jestem Bogiem” Leszka Dawida, a na listach najczęściej sprzedawanych albumów w Polsce pierwsze miejsce zajmuje album Peja Slums Attack „Całkiem Nowe Oblicze 2”, nie sposób nie zauważyć, że także w naszym regionie istnieje bardzo silna ekipa tworząca w gatunku Hip-Hop.

Na początku myślę że zasadne jest rozróżnienie terminów Hip Hop oraz RAP gdyż wiele niewtajemniczonych osób ma problem z nazywaniem rzeczy „po imieniu”. Hip Hop to określenie obejmujące całą kulturę, a RAP to gatunek muzyki. Więc bardziej właściwe jest określenie Rap odnoszące się do samej muzyki, Hip Hop to cztery elementy kultury miejskiej RAP, Djing, Break Dance, Grafittti.


Hip-hop – miejska kultura i gatunek muzyczny powstały w afro-amerykańskich społecznościach w Nowym Jorku w latach siedemdziesiątych XX wieku. DJ Afrika Bambaataa wprowadził pojęcie czterech filarów hip-hopu, którymi są Rap, DJing, b-boying i graffiti. Część środowiska hip-hopowego dodaje jeszcze piąty filar – wiedzę, gdyż jej brak wywołuje nieprawdziwy, stereotypowy wizerunek tej kultury. Innym, ważnym elementem jest beatbox. Od momentu powstania w Południowym Bronxie, hip-hop kultura rozprzestrzeniła się na cały świat. Muzyka hip-hop powstała gdy DJ-e zaczęli tworzyć bity za pomocą zapętlania zapisów partii solowych granych oryginalnie na perkusji na dwóch gramofonach, robiąc tak zwany sampling. Do tego doszedł rap, czyli rodzaj ekspresji wokalnej polegający na rytmicznym wypowiadaniu słów i ich rymowaniu i beatbox – technika wokalna polegająca głównie na naśladowaniu dźwięków i różnych efektów technicznych stosowanych przez DJów. Oryginalny taniec i styl ubierania się stworzony przez fanów nowej muzyki, spowodował rozbudowę i udoskonalenie się wciąż powstającej kultury.

Pisząc o buskiej kulturze Hip-Hop należy sięgnąć do źródeł.  A więc tak wszystko zaczęło się u schyłku lat 90 tych na osiedlu Piłsudskiego przez mieszkańców nazywanym „WOLA”.

rap001.jpg
”Wola” autor: DBK


 Duża grupa młodych mieszkańców tego osiedla zainspirowana kulturą zza oceanu, zaczęła tworzyć  „Buski Hip-Hop”. Pionierem w muzyce był KAOBE, twórca pierwszego buskiego albumu pt. „Kwadrapowe Nagrania”. Po okresie solowych nagrywek przyszedł czas na Element2K, skład w którym do KAOBE dołączyli ELEMENT oraz SPORY. W tamtym okresie była bardzo duża grupa ludzi jeżdżących na rolkach, oraz utożsamiająca się z kulturą Hip-Hop. Niektórzy starsi czytelnicy pamiętają jeszcze jak zachodnią ścianę buskiego Domu Kultury zdobiło Grafitti.  Poniżej przesyłam link z utworem z albumu „Kwadrapowe Nagrania”:

KAOBE -„Każda Chwila Piękna” (Kwadratowe Nagrania) - posłuchaj

W późniejszym okresie kultura Hip-Hop dalej żyła i rozwijałą się na buskich osiedlach. Muzyka tworzona przez TonyTematu, Elementa, Sporego oraz Kobiego grała w niejednym oknie na buskich osiedlach.  Wartym uwagi akcentem jest również projekt stworzony przez Badziara i Kroka pod nazwą Fado ich utwór pod tytułem „Szare Dni” odbił się silnym echem w lokalnym środowisku.  W roku 2008 podczas pierwszej edycji imprezy Barwy Miasta ma miejsce debiut zespołu Element2K (support przed występem Kajman&Borixon). Jednak renesans buskiego Rapu datuje się na rok 2007, powstanie studia „ Hades” na osiedlu Kościuszki. Była to iskra zapalna, moment przełomowy mający największy wpływ na aktualną kondycję buskiej sceny. W okresie 2007-2010 w miejscu tym zarejestrowano około 1000 nagrań. Słynne Freestyle oraz spontaniczne nagrywki pozostały w pamięci wielu uczestników tych hip-hopowych eventów. 

W okresie tym powstaje skład K12 najbardziej znany i rozpoznawalny skład z Buska-Zdroju. Debiut na scenie w składzie : Element, Jamsza, TonyTematu, Szumer; datowany jest na 30.10.2010 podczas imprezy 3 razy H-Hip Hop dla Hospicjum-Barwy Miasta 2010 (support przed występem PIHa). Mimo iż Busko nie ma reprezentantów na imprezie ściągają do nas najlepsi bboye wraz z ekipą Polski Flauvoree. Impreza cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem i uznaniem wśród buskiej młodzieży.

Relacja z imprezy: „3 razy H-Hip Hop dla Hospicjum-Barwy Miasta 2010”:W pełnym składzie zespół zagrał na Targach Edukacyjnych 2011. Poniżej link z utworem składu K12:W roku 2010 powstaje studio „Hades 2” mieszczące się na osiedlu Piłsudskiego, oraz studio ZMO na osiedlu Pułaskiego.  Obserwuje się znaczne zainteresowanie muzyką powstająca na buskich osiedlach. Na chwilę obecną działa u nas dwóch bardzo dobrych producentów muzycznych CeHaZet oraz Dreadlock.
Na chwilę obecną miasto swoją muzyką reprezentują MC: Element, TonyTematu, Spory, UKS Jamsza, Szumer, 197, Jaros, Klepa, Dreadlock, NDW, Zielony, Bezetka, DBK, FTK, Bio, Dżepet. Prężnie rozwijający się nurt muzyczny jest wizytówką miasta Busko-Zdrój. Są to niezależni artyści tworzący swoje teksty, które opisują realia życia w niełatwym otoczeniu. Blokowiska inspirują ich twórczość a teksty pisanego przez każdego z MC mają dużą wartość zarówno pod kątem liryki jak i przekazu. Najbardziej aktywną postacią w kwestii Rapu w ostatnim czasie jest członek składu K12 o pseudonimie artystycznym „Element”. Jego współpraca z producentem i MC Dreadlockiem owocuje licznymi utworami, w chwili obecnej trwają pracę nad drugim solowym albumem Element-„Buszido” (Droga Wojownika 2012 EP).Kanały z muzyką Rap z Buska-Zdroju:
1.    http://www.youtube.com/user/BZKiSZO
2.    http://www.youtube.com/user/zdominowany
3.    http://www.youtube.com/user/dreadlockBZ

Na terenie naszego miasta zauważalna jest też działalność osób zajmujących się grafitti. Oto kilka dzieł, które udało nam się uwiecznić na zdjęciach:

rap002.jpg 

rap003.jpg 

rap004.jpg 

 

Mimo iż mamy świadomość, że kultura Hip-Hop przez stereotypy postrzegana jest przez niektórych ludzi jako zagrożenie. Zachęcam do wsłuchania się w przekaz muzyki RAP. Umiejętność słuchania ze zrozumieniem pozwoli zrozumieć, że nie jest to muzyka ludzi bez pomysłu na życie. Jest to spojrzenie młodych ludzi na otaczająca nas rzeczywistość bez zbędnego blichtru i pompeliny. Cytując jednego z najbardziej znanych Raperów: „Jakie życie taki RAP”, to rzeczywistość nieraz jest brudna i szara a my razem z przyjaciółmi reprezentującymi kulturę Hip-Hop staramy się nadać  kolorytu często szarej rzeczywistości. To nie jest nasze hobby czy moda jednego sezonu to jest nasz styl życia i sposób na osiągnięcie szczytów w zakresie muzyki, sztuki miejskiej, tańca itd.  Uważam, za sukces każdy wybór młodego człowiek, który zamiast pakować się kłopoty lub nałogi  wybiera pasję i doskonalenie własnego warsztatu. Jestem wielkim entuzjastą ludzi, którzy potrafią kochać życie i zarażać pozytywną energią swoje otoczenie.  Buski Hip-Hop jest to kultura, która żyje na naszych osiedlach i rozwija się każdego dnia. Zachęcamy do wspierania nas i promowania pozytywnej energii. WordUP!!!


Aut. Szumer
 

Przeczytaj rowniez:
https://swietokrzyskie.info/wiadomosci/foto/_inne/logozozb.jpg (2023-09-20 11:50:55) - Komentarzy:(0)
Studniówki 2014 na Ponidziu (2014-01-21 14:11:29) - Komentarzy:(0)
Buska Liga Futsalu 2013/2014 (2013-12-02 10:31:21) - Komentarzy:(0)
Spływy kajakowe Nidą - relaks dla każdego, to także doskonała okazja do podglądania dzikiej przyrody (2013-08-05 15:48:23) - Komentarzy:(0)
Pływalnie i kąpieliska w województwie świętokrzyskim (2013-07-30 13:44:06) - Komentarzy:(1)
W oczekiwaniu na przyjście wiosny (2013-03-15 12:12:53) - Komentarzy:(0)
Studniówki 2013 na Ponidziu (2013-02-13 10:20:07) - Komentarzy:(1)
(2012-11-19 18:29:54) - Komentarzy:(1)
Nasza Droga - Buski Hip-Hop (2012-10-08 15:40:29) - Komentarzy:(90)
Studniówki 2012 (2012-01-24 12:39:02) - Komentarzy:(0)Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (90)
     

-Anonim
2013-05-25 16:14:51
Witam. Chcial bym uzyskac odpowiedz na pewne pytanie. Co w rapie jest takiego fajnego wg niektorych? Ta propaganda bandytyzmu, narkomani i przestepczosci? To ciagle narzekanie ze jest zle i marudzenie o problemach jakich ktore nikogo nie obchodza? Kazdy ma problemy i jakos nikt sie nad soba nie uzala z wyjatkiem raperow. Czego ten caly rap uczy? Ciaglego stekania jak to ciezko jest? I niech mi nikt nie mowi ze trzeba zrozumiec texty zeby zmienic tok myslenia bo to jest tak proste i banalne ze nie ma w tym nic trudnego do rozumienia... sterta bzdur i tyle... muzyka robiona przez ludzi durnych dla ludzi durnych i o ludziach durnych, muzyka propagujaca narkomanie, przestepczosc, nienawisc i brak szacunku a co najgorsze duzo osob sie z tym utozsamia i szuka sensu w czyms w czym jedyny sens jest taki ze to nie ma sensu. I durny dzieciak lata z haslem "CHWDP" bo tak Jego "idol" raper powiedzial tylko ze jak dzieciak dostaje grzywne za obraze policjanta to kto Mu na to da? Raper? Raperzy to ludzi? To sa swinie a nie ludzie! Banda clownow i klamcow - przyklad Chady, jak to strasznie opowiadal ze po wyroku sie zmienil. Czemu wiec nic o Nim njie slychac? A temu ze od czerwca 2012 odobywa kare pozbawienia wolnosci za napad i pobicie. Wiec chyba nie wiedzial co mowi w tych textach bo podobno sie zmienil :D Albo przyklad Rycha Peji - czy to jest normalne zeby nawolywac tlum do pobicia jakiegos dziecka? Czy Sokol ktory osobiscie pobil chlopaka na koncercie. Tacy Wielcy raperzy niedozaje*a a tak latwo daja sie prowokowac? I ludzie szanuja takich pustakow :) Powodzenia z takim mysleniem - dajcie znac jak juz bedziecie w wiezieniach. Pozdrawiam wszystkich ktorzy nienawidza rapu i rapero.

-JA
2013-02-24 23:18:58
ZAL MI CIEBIE SZUMER ENTUZJASTA LUDZI HEHEH

-JEST JAK JEST
2013-02-24 22:50:06
A WOGÓLE TO JAKIM PRAWEM AUT SZUMER PISZE O BUSKIM HIP HOPIE JAK SIE ZACZEŁO JAK TEGO PALANTA TAM NIE BYŁO I POMIESZAŁ WIELE WATKÓW ZDOMINOWANY ZAL MI CIEBIE CHŁOPIE WSTYD POCO PISAC WSZYSTKIM JAK TY TO SOBIE WE ŁBIE POUKŁADAŁES OJO ZAL

-KTO
2013-02-24 22:39:14
ciekawe dlaczego malar nie nagrywa nic

-True
2012-11-03 21:41:55
Za mało bujałeś się z Szumerem

-pastor
2012-11-02 20:10:11
taa.. czemu tam jest tylko jeden moj wrzut?? :]

-Michał
2012-10-30 11:56:25
A ja popieram I, smerfa i czcibore :)

-Luxuria
2012-10-30 08:55:33
damski boxxing to na busku nie nowość Jamsza nagrał lepszy beef ale to co powiedziale CWN POPIERAM

-czcibora
2012-10-30 08:55:22
Nie konwersujemy z osobami poniżej pewnego poziomu inteligencji!!!

Więc CWN zamknij się w końcu!!!

Świat byłby piękniejszy bez takich ludzi jak ty CWN hehe hehe

-CWN
2012-10-29 14:41:28
A dajcie już spokój - nikomu z nas gościu nie zależy na twojej opinii ani na tobie, ani na tym czy uwierzysz :) Nawet nie pisałem tego konkretnie do ciebie tylko ogólnie do czytających, ty tylko jesteś przydatny bo sam nieświadomie wywlekasz brudy i można na twoim przykladzie pokazać z jakiego typu ludźmi musielismy mieć do czynienia, aby ci co zagladają mieli klarowny obraz. Chyba już wszystkie kwestie wyszły na wierzch, argumentów drugiej strony zero, więc uważam że styknie.

-Anika
2012-10-29 14:32:04
albo napisze, że zakończył już ten żenujący temat i zgrabnie wraca do treści artykułu.

"Jak chcesz to napisz książkę pt. "Jak zostałem kłamcą i konfidentem" może zarobisz na krawat do pracy:)"
może wywiad rzeka ze Smerfem, bo on wie najwięcej na ten temat:)

-Boska Asia
2012-10-29 14:28:49
Zaraz Ci Anika odpowie, ze nie ujawni swojej tozsamosci bo jestesmy konfidentami i sie boi ze naslemy na niego legie cucodziemską.

-Anika
2012-10-29 14:26:10
kiedy pojawiają się fakty a wszystkowiedzącym świadkom brakuje argumentów zaczynają się cudowne komentarze: tylko winni się tłumaczą, i tak jesteś NIKIM!

smerfie (już nie wnikam jaki, może Wstydniś?) najwięcej krzyczysz o prawdzie, a masz idiotyczne informacje, którymi się kompromitujesz.

Poza tym gratuluje odwagi. Będąc anonimowym łatwo jest po kimś jechać i kogoś oczerniać. Ciekawe czemu nie ujawniasz swojej tożsamości? Zresztą, nie wnikam w Twoje motywy:)

-smerf
2012-10-29 14:05:22
winni się tłumaczą :) A artykuł jest o Hip Hopie a nie o jakimś sprzedajnym chłopie:P więc zamknij się już bo nikt nie chce słuchać Twojego marnego monologu. Jak chcesz to napisz książkę pt. "Jak zostałem kłamcą i konfidentem" może zarobisz na krawat do pracy:) Twojego stękania na początkach kawałków i tego tłumaczenia słuchamy na poprawę humoru stękaczu :D Teraz wszyscy wiedzą Człowieku Woli Najlepszej co ty sobą reprezentujesz. Nie będę z tobą dyskutował bo zaniża poziom moralny dyskusji :D

-CWN
2012-10-29 11:28:19
Dalej są chętni by to ciągnąć, ok

Na starcie STANDARDOWE PYTANIE :) : Skoro wiesz, skoro byłes, skoro widziałeś CZEMU NIE BYLO CIE W SĄDZIE. Gdyby to co piszesz było prawdą, uratowałbys kolegów :)

Czemu im nie pomogłeś skoro jesteś pewien swojej wersji ?

Z męskiej ekipy tylko jedna osoba zeznawała, i to ogólnikowo. Czemu teraz po sprawie gadasz anonimowo w necie, zamiast wtedy pomóc kumplom swoją relacją. Może podpisz się prawdziwą ksywą żeby wyszło kto jest kto czarno na białbym. Obydwaj wiemy że tego nie zrobisz.

Ale odpowiedz :)

I uwierz - w swoim czasie twoich koleżków bardzo obchodziło co ja robię, i na każdym kroku włazili w moje zycie z butami. Komentując, wrzucając wyzwiska na neta, w końcu dojeżdżajac fizycznie.

Teraz się dystansują i chcą uciąć gadkę jakby nigdy nic nie miało miejsca, ale byłoby za fajnie :) Jestem kilku co nieco winien

Bójka z mojej inicjatywy he, spoko

Czyli sugerujesz że zaczepiałbym i cwaniakował do melanżującej, buskiej ekipy którą jak sam piszesz znasz, będąc sam.

Nieno miło że ktoś ma mnie za takiego hardkora bez lęku i wirażkę, ale niestety w rzeczywistości byłem spokojny bo widziałem co może się stać.

Wyszedłem na zewnątrz doprowadzony do ostateczności, bo gdybym tego nie zrobił oberwałoby się dziewczynom (jak faktycznie byleś w środku nie mogłeś nie słyszeć krzyków, latających kurew i gróźb).

Do tego jak możesz poczytać niżej i tak na zewnatrz w końcu doszło, podniesiono rękę na moją rodzinę i przyjaciółkę, ale ja już nie byłem w stanie temu zapobiec.

Na drugi dzień postawiliśmy pieniężne ultimatum - próbę załatwienia sprawy bez eskalacji konfliktu i do tej pory nie pojmuję jak można było z tej jedynej szansy nie skorzystać. Widocznie stwierdzili że tylko straszymy, trudno.

W niedzielę trafiłem do szpitala do ck gdzie spędziłem 2 dni a nie jak piszesz 7 :) (napisz skąd wziąłeś te liczby bo ciekawe)

Wróciłem do buska we wtorek z nieco naprostowanym ryjem, dowiedziałem się że głowni bohaterowie wożą się w dzień po mieście dumni z siebie, powiedziałem koniec pierdolenia i założyłem sprawę. Koniec.

W skrócie : piszesz że ponoć 7 dni lezalem w szpitalu a sprawa była w toku 4 dni po. To już nawet z wersją twoich kumpli się nie klei :)

Ksero dokumentów ze szpitala z datami mam ci pokazać czy starczy tej żenady ?

Imię:
Email:
Twój komentarz:

HTML = wył
X-code = wł

X-Kody:
 • [email]nazwa@domena.pl[/email]
 • [url]www.strona.pl[/url]
 • [b]pogrubiony[/b]
 •  

  Nasz patronat

  Data: 2023-09-29, godz:

  Terminarz Kina 'Zdrój'

  Zapraszamy do zapoznania się z repertuarem filmowym Kina "Zdrój" w Busku-Zdroju.  Wróć do góry