swietokrzyskie.info


Sobota, 26 listopada 2022, Do końca roku 35 dni Imieniny: Leona, Leonarda, Lesławy

Pokolenie Baczyńskiego wystawa plenerowa przy Al. Mickiewicza

Dnia: 01 11 2022, godz.

Miejsce: Busko-Zdrój

Na placu przed Buskim Samorządowym Centrum Kultury można oglądać wystawę Instytutu Pamięci Narodowej "Pokolenie Baczyńskiego". Upamiętnia ona pierwsze pokolenie Polaków wychowanych w niepodległej Polsce.

Wystawa "Pokolenie Baczyńskiego" przygotowana w języku polskim i angielskim składa się z części ogólnopolskiej oraz regionalnej, opracowanej przez kielecką delegaturę IPN. Oprócz sylwetki Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, żołnierza Batalionu "Parasol" Armii Krajowej, który poległ w powstaniu warszawskim, prezentowane są także m.in. sylwetki Karola Wojtyły, Anieli Dziewulskiej-Łosiowej czy Reginy Pleśniewicz.

Zobacz

 

W części świętokrzyskiej wystawy prezentowane są życiorysy Gustawa Herlinga-Grudzińskiego i Wandy Pomianowskiej. Pomianowska w czasie II wojny światowej była żołnierzem Armii Krajowej. Pod pseudonimem "Warta" służyła jako łączniczka w oddziałach mjr. Jana Piwnika "Ponurego". Po wojnie pozostała w kraju.

Bardziej znaną postacią jest, także związany z regionem świętokrzyskim, Gustaw Herling Grudziński - pisarz, łagiernik, autor książki "Inny świat", będącej spisem wspomnień z pobytu w łagrze pod Archangielskiem, żołnierz spod Monte Cassino. W odróżnieniu od Pomianowskiej nie zdecydował się na powrót do kraju. Wybrał los pisarza emigracyjnego. Ale niejednokrotnie zabierał głos w sprawach ważnych dla Polski.

To pokolenie ludzi, które zostało wykształcone, ukształtowane i wychowane w II Rzeczypospolitej. Wielu niestety zginęło w trakcie II wojny światowej. Ale ci, którym udało się przetrwać, m.in. w 1980 roku wraz z innymi pokoleniami Polaków, to właśnie oni stawali na barykadach walki o wolność i solidarność.

Wystawa będzie dostępna do 30 listopada br. przy Al. Mickiewicza 22. Zapraszamy.

Źródło: busko.pl, BSCK


Odslon: 823

Powrót do spisu


Dodaj nową imprezę
Jeśli wiesz o imprezie/wydarzeniu którego tu nie ma - dodaj je do naszej bazy!

Nasz patronat

Data: 2022-11-26, godz: 17:00

Mecz HLB TĘŻNIA Busko-Zdrój vs VIVE II Kielce

W sobotę 26 listopada o godz. 17:00 zapraszamy na mecz o mistrzostwo II Ligi Piłki Ręcznej Mężczyzn. HLB TĘŻNIA Busko-Zdrój zagra z KS VIVE II Kielce.

Wróć do góry