Edukacja regionalna w Szkole Podstawowej nr 2 w Busku–Zdroju.
2011-02-07 10:07:02

Dyrekcja i nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 2 w trosce o wszechstronny rozwój ucznia dbają, by edukacja regionalna zajmowała ważne miejsce w ogólnym procesie dydaktycznym i wychowawczym.


Wspomagają działania rodziców w rozwijaniu regionalnej tożsamości dziecka poprzez poznawanie środowiska przyrodniczego, społecznego, kulturalnego i dziedzictwa kulturowego naszej małej Ojczyzny.

Nauczyciele - wychowawcy realizują treści programowe edukacji regionalnej na zajęciach szkolnych oraz w naturalnym środowisku. Służą temu wyjazdy na „zielone szkoły". Harcerze i zuchy odbywają rajdy szlakiem drewnianych kościółków Ponidzia. Uczniowie klas młodszych odwiedzają Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni. Organizowane tam lekcje muzealne i warsztaty etnograficzne cieszą się ogromną popularnością.

edukacja_regionalna001.jpg

Różnice regionalne wsi dzieci mogą zaobserwować w czasie wiosennych
wycieczek do Zalipia. Podziwiają wówczas drewniane domy zdobione
girlandami kwiatów, malują drewniane pisanki, wykonują świąteczne
palemki i bezbłędnie wychwytują różnice i podobieństwa dawnej wsi
świętokrzyskiej i małopolskiej. W pobliżu Kielc istnieje jedyny w Polsce
Ośrodek Tradycji Garncarstwa w Chałupkach. Tam także nasi uczniowie
uczestniczą w warsztatach garncarskich. Ileż radości przynosi
samodzielne wykonanie na kole garncarskim glinianych dzbaneczków i
miseczek. Można także podziwiać autentyczny dwukomorowy piec do
wypalania naczyń. W Jędrzejowie, zwiedzając Muzeum Przypkowskich,
poznają zabytkowe wnętrza, zegary słoneczne i mechaniczne oraz
ekspozycję dotyczącą dawnej gastronomii i farmacji. To tylko niektóre,
wykorzystywane przez szkołę, możliwości edukacji regionalnej.


edukacja_regionalna002.jpg


Zainteresowaniem dzieci cieszy się działające w szkole koło folklorystyczne, które łączy wiedzę czerpaną z podręczników z praktycznym działaniem. Uczniowie zapoznają się z gwarą świętokrzyską, uczą piosenek i tańców ludowych. Poznają legendy związane z najbliższą okolicą, sposoby życia na dawnej wsi oraz najważniejsze obrzędy ludowe.

Tegoroczny Dzień Babci i Dziadka stanowił wspaniałą okazję do prezentacji przygotowanego programu artystycznego. Zaproszeni goście oraz uczniowie klas młodszych z zainteresowaniem obejrzeli przedstawienie promujące kulturę regionu świętokrzyskiego. Poznali zastosowanie i sposób działania zgromadzonych na występie przedmiotów, których dawno zaprzestano używać w kieleckich wioskach. Były to przyniesione z pracowni historycznej zabytkowe kołowrotki o różnym sposobie napędu, przetaki, tary do prania, moździerz, waga szalkowa, maselnica, kosz wiklinowy, niecka i dzieża do wyrabiania ciasta chlebowego. Informacje o budowie dzieży, jej zastosowaniu, sposobie przechowywania, rytuale pożyczania i odczyniania uroków bawiły wszystkich.

Nauczyciele i uczniowie mają nadzieję, że uda się pozyskać dodatkowe fundusze na zakup bucików, które są marzeniem członków zespołu i stanowią niezbędne uzupełnienie stroju ludowego. Mamy nadzieję, że koło folklorystyczne będzie promowało naszą szkołę w środowisku lokalnym. W najbliższym czasie zaprezentujemy się w Przeglądzie Dorobku Artystycznego Szkół.

Opracowała:
Ewa Kupiec
nauczycielka Szkoły Podstawowej nr 2
w Busku- Zdroju

Źródło: www.busko.pl




https://swietokrzyskie.info/printnews.php?id=8775