Agawa zakwitła przed zakładem METAL-KOP w Młynach. To rzadkie zjawisko w polskim klimacie 2026-07-17 14:29:10
Przed zakładem METAL-KOP w Młynach zakwitła agawa - roślina, która kwitnie tylko raz w życiu. W naszym klimacie takie zjawisko należy do rzadkości, dlatego kwitnący okaz wzbudza zainteresowanie mieszkańców i miłośników roślin.
Agawa rosnąca przed zakładem ma około 30 lat, z czego od 15 lat znajduje się w Młynach. Obecnie osiąga około 5 metrów wysokości. Sam pęd kwiatowy mierzy 4,3 metra, natomiast kwiatostan ma około 1,25 metra długości.
Agawy to sukulenty pochodzące z Ameryki Północnej i Środkowej. W naturalnym środowisku rosną na suchych, nasłonecznionych terenach, gdzie przez wiele lat gromadzą zapasy wody i substancji odżywczych w mięsistych liściach. W zależności od gatunku do kwitnienia przygotowują się od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu lat.
Kwitnie tylko raz
Charakterystyczną cechą agawy jest to, że kwitnie tylko raz w życiu. W czasie kwitnienia roślina wypuszcza wysoki pęd zakończony rozgałęzionym kwiatostanem z licznymi kwiatami. Cały proces trwa zwykle od kilku tygodni do około dwóch miesięcy.
Po przekwitnięciu roślina mateczna stopniowo zamiera. Jest to naturalny proces, określany jako monokarpizm. Wiele agaw pozostawia jednak odrosty korzeniowe, z których rozwijają się kolejne rośliny.
Roślina o wielu zastosowaniach
Agawy od wieków wykorzystywane są przez człowieka. Z ich liści pozyskuje się mocne włókna do produkcji lin i tkanin, a z niektórych gatunków produkuje się napoje, między innymi tradycyjne meksykańskie pulque oraz tequilę, wytwarzaną z agawy niebieskiej.
Do Europy agawy trafiły w XVI wieku i szybko zyskały popularność jako rośliny ozdobne. W Polsce najczęściej uprawiane są w donicach, ponieważ nie są odporne na mróz. Latem mogą zdobić ogrody i tarasy, natomiast na zimę wymagają przeniesienia do jasnego, chłodnego pomieszczenia.Kwitnienie agawy przed zakładem METAL-KOP w Młynach jest ciekawostką przyrodniczą i rzadkim widokiem, który w naszych warunkach klimatycznych nie zdarza się często. Dla wielu osób może być to jedyna okazja, aby zobaczyć tę niezwykłą fazę rozwoju rośliny.
Zdjęcia: METAL-KOP w Młynach |
|
|