Kolej do Buska-Zdroju znów staje się realnym tematem. Samorządy z dwóch województw podejmują wspólne działania, które mogą przywrócić połączenia kolejowe do uzdrowiska i znacząco zmienić komunikacyjną mapę regionu.
W Kazimierzy Wielkiej 14 kwietnia 2026r. odbyło się spotkanie przedstawicieli samorządów z województw świętokrzyskiego i małopolskiego, poświęcone rozwojowi infrastruktury kolejowej. Kluczowym tematem rozmów była koncepcja utworzenia nowego korytarza transportu szynowego na trasie Kraków - Proszowice - Kazimierza Wielka - Busko-Zdrój. Szczególny nacisk położono na potrzebę przywrócenia połączenia kolejowego do Buska-Zdroju.

W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele samorządów lokalnych, administracji rządowej oraz instytucji zaangażowanych w rozwój transportu. Powiat kazimierski reprezentowali starosta Jan Nowak, wicestarosta Marek Olejarski, przewodniczący rady powiatu Jerzy Bojanowicz oraz członkowie zarządu Sebastian Cichy i Waldemar Wiejacha. Obecni byli również m.in. wicewojewoda świętokrzyski Michał Skotnicki, starosta buski Jerzy Kolarz, burmistrz Buska-Zdroju Jerzy Szydłowski, burmistrz Wiślicy Jarosław Jaworski, starosta proszowicki Wojciech Rządkowski oraz przedstawiciele Metropolii Krakowskiej i samorządów gminnych.
Spotkanie otworzył starosta kazimierski, który przedstawił główne założenia inicjatywy. W trakcie dyskusji wielokrotnie podkreślano, że rozwój kolei w Polsce nabiera tempa, a współpraca dwóch województw znacząco zwiększa szanse realizacji projektu.
Jednym z najważniejszych wątków była kwestia braku połączeń kolejowych do Buska-Zdroju. Burmistrz Jerzy Szydłowski wskazał, że mieszkańcy oraz kuracjusze od lat sygnalizują potrzebę przywrócenia kolei do uzdrowiska. Podkreślił, że Busko-Zdrój posiada duży potencjał turystyczny i leczniczy, który mógłby zostać w pełni wykorzystany dzięki bezpośredniemu połączeniu kolejowemu.
Na znaczenie inwestycji dla całego regionu zwrócił uwagę również starosta buski Jerzy Kolarz. Wskazał, że duża liczba kuracjuszy przyjeżdżających z Krakowa potwierdza potrzebę usprawnienia komunikacji, a kolej do Buska-Zdroju mogłaby znacząco poprawić dostępność uzdrowiska.
Uczestnicy spotkania podkreślali, że planowana linia kolejowa ma znaczenie nie tylko transportowe. Wskazywano na jej rolę w ograniczaniu wykluczenia komunikacyjnego, poprawie jakości życia mieszkańców oraz rozwoju turystyki i gospodarki. Zwracano uwagę, że szybkie połączenie z Krakowem mogłoby stać się istotnym impulsem rozwojowym dla wielu miejscowości położonych na trasie.
Podczas rozmów poruszono również kwestie techniczne i organizacyjne. Zaznaczono, że nowa linia powinna być konkurencyjna wobec transportu drogowego, zwłaszcza pod względem czasu przejazdu. Wskazano także na konieczność stworzenia systemu transportu dowozowego oraz możliwość pozyskania środków europejskich na realizację inwestycji.
Efektem spotkania było powołanie zespołu, który zajmie się dalszym przygotowaniem projektu. Funkcję lidera powierzono burmistrzowi Buska-Zdroju, a partnerem w działaniach została Metropolia Krakowska.
Spotkanie w Kazimierzy Wielkiej pokazuje, że samorządy regionu są zgodne co do znaczenia inwestycji. Kolej do Buska-Zdroju staje się jednym z kluczowych postulatów rozwojowych, który - przy odpowiedniej współpracy i zaangażowaniu - ma szansę przejść z etapu koncepcji do realizacji.
Źródło: Przyjazny Powiat Kazimierski - Starostwo Powiatowe w Kazimierzy Wielkiej