Sensei z Buska-Zdroju. Dominik Kasza z pierwszym stopniem mistrzowskim
2026-02-25 09:22:22

Dominik Kasza - utytułowany zawodnik karate kyokushin - pozytywnie złożył egzamin na pierwszy stopień mistrzowski 'shodan' w karate kyokushin. To bez wątpienia wielkie osiągnięcie i powód do dumy nie tylko dla samego zawodnika, ale także jego trenera - shihana Marka Praska. Jest to bowiem efekt ciężkiej, wieloletniej pracy tego wspaniałego duetu.

Zobacz

Talent od pierwszego wejrzenia


Dominik swoje treningi rozpoczął w 2013 roku, kiedy trafił do prowadzonej przez Marka Praska sekcji karate w buskiej „jedynce”. Od razu przykuł uwagę trenera, ponieważ obok cech charakteru właściwych prawdziwym zawodnikom wykazywał się ponadprzeciętną sprawnością fizyczną. Postępy robił bardzo szybko i w krótkim czasie stał się wiodącym zawodnikiem, reprezentującym klub oraz miasto na matach w całej Polsce.


Ciężkie treningi i pierwsze sukcesy


Dominik bezwarunkowo zaufał swojemu trenerowi i w jego ręce powierzył całą odpowiedzialność za przygotowania do turniejów. Marek Prasek to wysokiej klasy specjalista, który doskonale wiedział, jak pokierować sportową karierą zawodnika. Odpowiednio dobrane plany treningowe, połączone z pasją, uporem i konsekwencją Dominika, przyniosły spektakularne efekty.


Jak obaj wspominają, treningi odbywały się niemal codziennie i wymagały ogromnego zaangażowania. Bywało, że Dominik dzwonił do sensei Praska nawet późnym wieczorem, by dopytać o szczegóły rozpisanego treningu, upewnić się co do długości sesji, liczby powtórzeń czy serii danego ćwiczenia.


Jak mówi sam zawodnik: „Tak zaufałem trenerowi, że gdyby w nocy kazał mi biec z mojego domu rodzinnego w Biniątkach do Buska, zrobiłbym to bez chwili wahania”.


Taka postawa szybko zaowocowała pierwszymi sukcesami i potwierdziła, że pełna współpraca z trenerem oraz ciężka praca to właściwa droga do rozwoju sportowego. Do najważniejszych osiągnięć z początkowego okresu kariery należą m.in.:


– 3. miejsce podczas Otwartych Mistrzostw Polski Południowej Polskiej Federacji Karate Kyokushin w Mielcu (14.12.2013),

– 1. miejsce – III Mistrzostwa Województwa Świętokrzyskiego Karate Kyokushin w Kielcach (07.06.2014),

– 1. miejsce – XI Świętokrzyski Mikołajkowy Turniej Karate Kyokushin w Kielcach (06.12.2014),

– 1. miejsce oraz tytuł najlepszego zawodnika turnieju – Ogólnopolski Turniej Karate o Puchar Burmistrza Sandomierza (31.05.2015).

Zobacz

Nieustanny rozwój i najważniejsze osiągnięcia


Przez kolejne lata Dominik systematycznie rozwijał swoje umiejętności, zdobywając doświadczenie na matach w całej Polsce. Rywalizował z najlepszymi zawodnikami i z czasem stał się jednym z bardziej rozpoznawalnych zawodników w świecie karate. Swoją postawą oraz nieustępliwością zdobył szacunek w środowisku sportowym, a w rodzimym klubie od dawna był autorytetem dla młodszych zawodników.


Jego sukcesy sprawiły, że w lutym 2018 roku został powołany do udziału w Mistrzostwach Europy Juniorów oraz na zgrupowanie Kadry Narodowej. Lista osiągnięć sportowych jest bardzo długa, jednak do najważniejszych należą:


– Mistrzostwo Polski Młodzieżowców U21 – Zielonka (07.11.2020),

– 3. miejsce podczas 47. Mistrzostw Polski Seniorów Karate Kyokushin – Ząbkowice Śląskie (10.10.2020),

– 1. miejsce – Otwarty Puchar Polski Karate Kyokushin IKO Nakamura Polish Open – Limanowa (02.10.2021),

– 3. miejsce – IV Wagowe Mistrzostwa Europy WKB – Leżajsk (12.12.2021),

– Wicemistrzostwo Polski – Mistrzostwa Polski Kyokushin PZKK – Ełk (23.04.2022).


Łącznie Dominik Kasza w 47 turniejach karate rangi krajowej i międzynarodowej zajmował miejsca medalowe. Na najwyższym stopniu podium stawał 23 razy, a siedmiokrotnie zdobywał tytuł najlepszego zawodnika turnieju. Ten imponujący dorobek sprawia, że dziś jest jednym z najbardziej utytułowanych sportowców naszego miasta.


Egzamin na pierwszy stopień mistrzowski złożył podczas trzydniowego seminarium zorganizowanego przez IKO United Kyokushinkai Europe, którego prezydentem jest shihan Krzysztof Borowiec (7 DAN). Seminarium odbyło się w najważniejszym dla karateków miejscu - w DOJO Stara Wieś. Do egzaminu przystąpiło łącznie około stu sempai i sensei z klubów zrzeszonych w Shihan Krzysztof Borowiec Branch.

/Buska Szkoła Karate Kyokushin/  



https://swietokrzyskie.info/printnews.php?id=42393