Młodzi zawodnicy z rocznika 2014 otrzymują właśnie wyjątkową szansę - możliwość treningu i rywalizacji w nowo tworzonej kadrze powiatu buskiego. Już 3 grudnia 2025 roku na Stadionie Miejskim odbędzie się kolejna konsultacja szkoleniowa, podczas której zaprezentują swoje umiejętności najlepsi adepci futbolu z lokalnych klubów.
Wydział Szkolenia Świętokrzyskiego Związku Piłki Nożnej poinformował o kolejnych działaniach związanych z tworzeniem kadry powiatu buskiego rocznika 2014. Już 3 grudnia 2025 roku na boisku ze sztuczną nawierzchnią Stadionu Miejskiego w Busku-Zdroju odbędzie się konsultacja szkoleniowa dla zawodników powołanych z klubów młodzieżowych działających w regionie. Trening rozpocznie się o godzinie 18:00, natomiast zbiórkę wyznaczono na 17:30. Odbiór młodych piłkarzy zaplanowano na 20:15.
Do udziału w konsultacji powołano 28 zawodników reprezentujących sześć klubów: SAS Akademia AKS 1947 Busko-Zdrój, Akademię Piłkarską Champions Busko-Zdrój, GKS Solec-Zdrój, Piast Stopnica, KS Wisła Nowy Korczyn oraz Zorzę Tempo Pacanów.
Jak wyjaśnia trener Michał Starościak, kadra powiatu to nowa inicjatywa Świętokrzyskiego ZPN, której głównym celem jest docenienie i wyróżnienie najbardziej pracowitych i utalentowanych zawodników w danym roczniku. Tego typu kadry mają brać udział w turniejach, z których wyłonieni zostaną najlepsi młodzi piłkarze w województwie. Docelowo stworzą oni kadrę wojewódzką.
Pierwszy trening kadry powiatu odbył się 22 listopada 2025 roku na Stadionie Miejskim w Busku-Zdroju. W zajęciach uczestniczyło 25 z 28 powołanych zawodników. Trener Starościak podkreśla, że postawa młodych piłkarzy zrobiła na nim duże wrażenie.
- Byłem pod ogromnym wrażeniem podejścia chłopaków do treningu, ich chęci i zaangażowania. Widać, że ciężko pracują w klubach i chcą pokazać się z jak najlepszej strony. Dla tych młodych zawodników powołanie do kadry powiatu jest nagrodą za wysiłek oraz pozytywnym impulsem do dalszego rozwoju. Dla nas, trenerów, to kolejny etap w doskonaleniu ścieżki zawodowej i poszerzaniu warsztatu trenerskiego - podsumowuje szkoleniowiec.


Kolejne konsultacje mają pomóc w wyłonieniu zawodników, którzy w przyszłości będą reprezentować województwo świętokrzyskie w rywalizacji z rówieśnikami z całej Polski.