Cisza wyborcza w związku z drugą turą wyborów samorządowych będzie obowiązywać w całym kraju
2024-04-19 11:25:38

Cisza wyborcza przed drugą turą wyborów samorządowych, która rozpocznie się w nocy z piątku na sobotę, będzie obowiązywała na terenie całego kraju, nie tylko w tych miejscach gdzie odbywa się ponowne głosowanie. Cisza potrwa do godz. 21 w niedzielę.


21 kwietnia odbędzie się druga tura wyborów samorządowych w 29 świętokrzyskich miastach i gminach. W tych miejscowościach, gdzie żaden z kandydatów nie osiągnął wymaganej większości głosów 7 kwietnia, wyłonieni zostaną prezydenci, burmistrzowie i wójtowie.

Ponowne głosowanie będzie miało miejsce m.in. w wyborach na prezydenta Kielc i Skarżyska-Kamiennej. Dodatkowe wybory planowane są również w sześciu innych miastach powiatowych, tj. Busko-Zdrój, Kazimierza Wielka, Pińczów, Staszów, Sandomierz i Włoszczowa. Mieszkańcy będą również wybierać burmistrzów w miejscowościach takich jak: Łagów, Łopuszno, Małogoszcz, Ożarów, Piekoszów, Suchedniów, Stąporków, Radoszyce i Wąchock.

W niedzielę odbędą się także wybory wójtów w 12 świętokrzyskich gminach: Czarnocin, Łączna, Łoniów, Nagłowice, Samborzec, Secemin, Solec-Zdrój, Smyków, Strawczyn, Wilczyce, Zagnańsk i Złota.

Cisza wyborcza rozpoczyna się na 24 godziny przed dniem głosowania i trwa do jego zakończenia. Jeśli żadna z obwodowych komisji wyborczych nie przedłuży głosowania, cisza wyborcza zakończy się w niedzielę o godz. 21.

W tym czasie zabronione jest agitowanie na rzecz konkretnych kandydatów. Nie wolno wywieszać plakatów, rozdawać ulotek, organizować spotkań związanych z wyborami. Za to grozi grzywna od 50 zł do 5 tys. zł; jej wysokość ustalają sądy. Agitować nie wolno także w internecie.

Zabroniona jest także agitacja w lokalu wyborczym polegająca m.in. na eksponowaniu symboli, znaków i napisów kojarzonych z kandydatami i komitetami wyborczymi.

Najwyższa grzywna: od 500 tys. zł do 1 mln zł grozi za publikację sondaży w czasie ciszy wyborczej. Chodzi zarówno o sondaże przedwyborcze dotyczące przewidywanych zachowań wyborców, wyników wyborów, jak i sondaże prowadzone w dniu głosowania.

Cisza wyborcza - zarówno przez pierwszą, jak i drugą turą wyborów - obowiązuje na terenie całego kraju.

O tym, czy coś stanowi złamanie zakazu agitacji wyborczej, mogą decydować tylko organy ścigania i sądy, a wyborca, który uzna, że naruszono ciszę wyborczą, powinien to zgłosić bezpośrednio policji lub do prokuratury.

Cisza wyborcza może zostać przedłużona, jeśli zostanie przedłużone głosowanie. Może się tak stać w wyniku nadzwyczajnych wydarzeń, czyli np. powodzi, zalania lokalu wyborczego, katastrofy budowlanej, komunikacyjnej czy konieczności dodrukowania kart do głosowania. Chodzi o przeszkody, które utrudniają bądź paraliżują pracę obwodowej komisji wyborczej i wykluczają lub w poważnym stopniu ograniczają dotarcie wyborców do lokalu wyborczego.

UWAGA INTERNAUCI:
Naruszeniem ciszy wyborczej jest
również prowadzenie agitacji, namawianie do głosowania na określonego
kandydata w komentarzach pod wiadomościami na portalu!

(PAP)

https://swietokrzyskie.info/printnews.php?id=38791