11. Marsz Różowej Wstążeczki: Marsz Życia i Nadziei w Pińczowie
2023-10-06 16:48:01

Co roku, na początku października, w Pińczowie odbywa się Marsz Różowej Wstążki - wydarzenie dedykowane profilaktyce onkologicznej, na znak solidarności z kobietami zmagającymi się z rakiem piersi. W czwartek, 5 października odbył się VI Marsz Różowej Wstążki w Pińczowie, zorganizowany, na wzór lat ubiegłych, przez Burmistrza Miasta i Gminy Pińczów Włodzimierza Baduraka i miejscowe Stowarzyszenie Amazonki.



Pierwsza - wykładowa cześć imprezy odbyła się w sali kinowej Pińczowskie Samorządowe Centrum Kultury. Licznie zgromadzone panie, jak również panów, powitała Ewa Walczak, prezes pińczowskich Amazonek, a potem głos zabrał  dr Leszek Smorąg i dr Agnieszka Wrona - Cyranowska,  specjaliści onkolodzy ze Świętokrzyskiego Centrum Onkologii w Kielcach, którzy odpowiedzieli na najbardziej palące pytania z dziedziny walki z rakiem piersi. Bardzo pouczający był pokaz samobadania piersi wykonany przez Katarzynę Majkę, położną z ŚCO. 

Serdeczne podziękowania za przybycie do Pińczowa, gościom z Kielc przekazała  Beata Kita, zastępca burmistrza Miasta i Gminy Pińczów. W przerwie kawowej uczestnicy spotkania mogli zasięgnąć informacji lub otrzymać ulotki edukacyjne na temat leczenia chorób piersi.

Zobacz

Punktem kulminacyjnym wydarzenia był oczywiście Marsz Różowej Wstążki. Po prelekcji goście uformowali korowód i przy dźwiękach orkiestry przeszli do parku miejskiego. Tu na gości czekał namiot Samorządowy Zakład Opieki Zdrowotnej w Pińczowie, gdzie personel wykonywał podstawowe badania. Warto dodać, że przez cały dzień, zarejestrowane panie mogły wykonywać bezpłatne badania cytologiczne.

W VI Marszu Różowej Wstążki uczestniczył burmistrz Miasta i Gminy Pińczów Włodzimierz Badurak, przedstawiciele Powiatu Pińczowskiego, mieszkańcy, dyrektorzy szkół, urzędów i instytucji i księża z miejscowych parafii.

Zobacz

"Cieszy liczna obecność mieszkanek naszego miasta i gminy. Świadczy to o rosnącej świadomości onkologicznej, o tym, że o chorobach warto i trzeba mówić, by skutecznie się przed nimi chronić i umiejętnie walczyć. Dziękuję wszystkim za udział w dzisiejszym wydarzeniu" - powiedział Włodzimierz Badurak, burmistrz Miasta i Gminy Pińczów.

Źródło: UMiG Pińczów




https://swietokrzyskie.info/printnews.php?id=37646