Adam Jarubas w rozmowie z Jarosławem Kalinowskim o sytuacji rolnictwa w 2023 r. (video)
2023-01-13 09:32:33

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy europosłów Adama Jarubasa i Jarosława Kalinowskiego o sytuacji rolnictwa w 2023 roku. Czy obecny rok będzie przełomowy dla rolnictwa? Czy Unia Europejska uszczelni korytarze transportowe zboża z Ukrainy? Na jakie dopłaty mogą liczyć rolnicy i o bezczynności rządu PiS to wszystko w materiale video.




Świętokrzyski europoseł Adam Jarubas porusza w rozmowie z Jarosławem Kalinowskim - byłym ministrem rolnictwa a obecnie eurodeputowanym - członkiem Komisji Rolnictwa niezwykle ważne sprawy dotyczące polskich rolników i ich bieżącej sytuacji.

Zapraszamy do obejrzenia materiału video.


Poniżej przedstawiamy treść  zapytania do Komisji Europejskiej jakie Europoseł Adam Jarubas złożył 10 stycznia 2023r.

"Nieszczelność Korytarzy Solidarnościowych zaburzająca opłacalność rolnictwa w UE".

Przed agresją Rosji Ukraina dostarczała ok. 45 mln ton zboża rocznie na światowe rynki. UE wraz z Czechami, Polską, Rumunią, Słowacją, Republiką Mołdawii, Ukrainą, Europejskim Bankiem Inwestycyjnym, Europejskim Bankiem Odbudowy i Rozwoju oraz Grupą Banku Światowego inwestują 1 mld euro w Korytarze Solidarnościowe, by usprawnić transfer produktów z Ukrainy przez terytorium UE, zabezpieczając bezpieczeństwo żywnościowe państw rozwijających się, szczególnie zależnych od ukraińskich dostaw, jednocześnie umożliwiając finansowanie ukraińskiej obrony z handlu. Europejskie organizacje rolnicze alarmują jednak, że nawet 1/3 ukraińskiego zboża, zamiast do potrzebujących państw trzecich, trafia na rynek UE, zaburzając opłacalność europejskiego rolnictwa, które jest fundamentem bezpieczeństwa żywnościowego UE i tych państw, do których eksportujemy. Zgłaszane jest także nasilenie procederu niezgodnego z przeznaczeniem wykorzystania w UE ukraińskiego zboża importowanego jako zboże techniczne, na pasze, a nawet w przemyśle spożywczym. Dlatego zwracamy się do Komisji Europejskiej z prośbą o odpowiedzi na poniższe pytania:

  1.  O ile zwiększyła się ilość zboża z Ukrainy sprzedawana w UE od rozpoczęcia wdrażania Korytarzy Solidarnościowych?

  2.  Czy Komisja monitoruje proceder niezgodnego z przeznaczeniem wykorzystania zboża importowanego do UE jako zboże techniczne z Ukrainy i jakie działania podejmuje dla uszczelnienia Korytarzy Solidarnościowych?

  3. Czy Komisja rozważa wprowadzenie kaucji dla Ukraińskich produktów rolnych, zwracanych po opuszczeniu UE jak proponuje się to np. w Polsce?

Zobacz

 logo_adam_jarubas-04.jpg

 

logogroup_PL_full-color.jpg

 

/Artykuł sponsorowany/










https://swietokrzyskie.info/printnews.php?id=35991