Inscenizacja Powstania Warszawskiego (foto/nowe video)
2022-08-06 11:27:21

To była niezwykła lekcja historii. W niedzielę, 31 lipca mogliśmy uczestniczyć w inscenizacji, zobaczyć i poczuć namiastkę realiów II wojny światowej. A wszystko po ty, by oddać hołd poległym i móc powiedzieć "Busko pamięta"! Zapraszamy do obejrzenia materiału video.
Powstanie Warszawskie, tak dawno a jednak wciąż świeża i bolesna rana w historii naszego narodu. Wielkość strat poniesionych przez stronę polską w wyniku powstania
powoduje, że decyzja o jego rozpoczęciu do dziś wywołuje kontrowersje. Niemniej jednak należy o tym zrywie patriotyzmu i poświęceniu pamiętać... "Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią się im płaci".

 Zobacz

Zobacz

Dziękujemy, wszystkim zaangażowanym grupom rekonstrukcyjnym, statystom, miłośnikom militariów, osobom prywatnym i instytucjom za zorganizowanie tego niezwykłego widowiska.

Zapraszamy do naszej galerii na fotorelację z wydarzenia, wkrótce materiał video.

Zobacz

Zobacz

Zobacz

Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. Planowane na kilka dni, trwało ponad dwa miesiące. Jego militarnym celem było wyzwolenie stolicy spod niezwykle brutalnej niemieckiej okupacji, pod którą znajdowała się od września 1939 r.

1 sierpnia 1944 r. do walki w stolicy przystąpiło ok. 40-50 tys. powstańców. Jednak zaledwie co czwarty z nich liczyć mógł na to, że rozpocznie ją z bronią w ręku.

W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Poległo również ok. 3,5 tys. żołnierzy z Dywizji Kościuszkowskiej. Straty ludności cywilnej były ogromne i wynosiły ok. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, ok. 500 tys., wypędzono z miasta, które po powstaniu zostało niemal całkowicie zburzone. Specjalne oddziały niemieckie, używając dynamitu i ciężkiego sprzętu, jeszcze przez ponad trzy miesiące metodycznie niszczyły resztki ocalałej zabudowy. Do niemieckiej niewoli poszło ponad 15 tys. powstańców, w tym 2 tys. kobiet. (PAP)

Zdjęcia: Paweł Gładyś
https://swietokrzyskie.info/printnews.php?id=34869