Lodowe szkolenie terytorialsów ze strażakami
2022-01-24 09:58:06

Cienki lód i niefrasobliwość wchodzących na niego osób i zwierząt to przepis na niebezpieczną dla życia sytuację. Strażacy z PSP podzielili się swoją wiedzą i doświadczeniem z ratownictwa lodowego z żołnierzami 10 Świętokrzyskiej Brygady OT.


Tym razem było bezpiecznie, choć zainscenizowana sytuacja wyglądała bardzo groźnie. Śnieg i temperatury poniżej zera to idealne warunki do szkoleń dotyczących zagrożeń pojawiających się wraz z zimową aurą.  W sobotę 22 stycznia na terenie zbiornika wodnego w Cedzynie terytorialsi z 10 Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej przeszli szkolenie z zakresu ratownictwa lodowego prowadzone przez strażaków Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach.

Uczestniczyli w nim żołnierze ze wszystkich trzech batalionów wchodzących w skład brygady. Instruktorami byli strażacy z Jednostki Ratowniczo Gaśniczej nr 2  Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach.

Zobacz

Zobacz

Terytorialsi uczyli się zasad udzielania pomocy osobom na zamarzniętych akwenach wodnych, w tym: bezpiecznych sposobów dotarcia do osób poszkodowanych, wykonania dostępu oraz ewakuacji osób, samodzielnego ratowania po załamaniu się lodu, metod zabezpieczenia i asekuracji ratowników. Szkolenie zakończył dynamiczny pokaz podjęcia osoby z przerębla w wykonaniu strażaków z JRG.W czasie zajęć wykorzystywany był sprzęt będący na wyposażeniu PSP i 10ŚBOT w tym m.in. kombinezony do pracy w wodzie, skafandry nurkowe, deski lodowe, liny oraz kamizelki ratunkowe.

Dziś korzystając z ogromnej wiedzy i doświadczenia naszych kolegów ze straży pożarnej szkolimy żołnierzy brygady z udzielania pomocy osobom, które w przypadku załamania się tafli lodu wpadły do wody i na skutek wyziębienia organizmu potrzebują natychmiastowej fachowej pomocy” – podkreśla płk Piotr HAŁYS dowódca 10 Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

 Zobacz

Zobacz

Zdobyte przez strażaków podczas rzeczywistych akcji ratunkowych umiejętności i doświadczenie, którym podzielili się z żołnierzami  uzupełnią i wzbogacą potencjał 10 Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Nabyte nowe umiejętności będą mogły być wykorzystane między innymi przez żołnierzy, służących na granicy polsko-białoruskiej, gdzie znaczną jej część stanowi rzeka Bug.

Szkolenie to zorganizowaliśmy z uwagi na duże prawdopodobieństwo nieszczęśliwych zdarzeń tego typu w naszym województwie. Również szkolimy żołnierzy 10 ŚBOT, którzy rotacyjnie w modułach zadaniowych wyjeżdżają pełnić służbę na granicy Polsko-Białoruskiej, która jest zewnętrzną granicą Unii Europejskiej, ale także udzielają pomocy osobom, które jej potrzebują na skutek miedzy innymi wyziębień organizmu „– dodaje płk Piotr HAŁYS.

 Zobacz

Zobacz

Strażacy z PSP wielokrotnie współpracowali z żołnierzami 10 ŚBOT podczas akcji przeciwpowodziowych, czy podczas usuwania skutków klęsk żywiołowych. Zwieńczeniem  wspólnych działań jest podpisane w dniu 2 września 2021 r. porozumienie regulujące wzajemną współpracę.

10 Świętokrzyska Brygada Obrony Terytorialnej przeznaczona jest do prowadzenia działań w Stałym Rejonie Odpowiedzialności - we współdziałaniu z pozamilitarnymi ogniwami systemu obronności państwa – realizując zadania zabezpieczenia swobody manewru wojsk operacyjnych oraz sił sojuszniczych. Przeznaczona jest również do udziału w akcjach ewakuacji ludności cywilnej, zwalczaniu skutków katastrof, klęsk żywiołowych a także ataków terrorystycznych.

/Zespół prasowy 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej/https://swietokrzyskie.info/printnews.php?id=33784