Koronawirus w Domu Opieki w Słupi
2022-01-14 13:24:05

Dom Pomocy Społecznej w Słupi w gminie Pacanów stał się nowym ogniskiem koronawirusa. Dzisiaj z pomocą przyszli żołnierze 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej.W placówce prowadzonej przez Zgromadzenie Sióstr Albertynek przebywa ponad 80 podopiecznych, wszystkie to kobiety w wieku od 20 do 90 lat, którymi zajmuje się około 50 osób personelu. Niestety na początku tygodnia kilku mieszkańców poczuło się gorzej. Zrobiono im testy na obecność koronawirusa, które u 5 osób potwierdziły zakażenie SARS-Cov2. Zostały one odizolowane od reszty mieszkańców.

W porozumieniu ze stacją Sanepidu w Busku-Zdroju zdecydowano się wezwać żołnierzy 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Dowódca brygady natychmiast zdecydował o wysłaniu na miejsce 3 zespołów wymazowych w celu pobrania próbek od mieszkańców i personelu. W sumie wykonano 89 wymazów.

 Zobacz

Zobacz

O udzielonej przez WOT pomocy i o sytuacji w placówce wypowiedziała się Siostra Dyrektor Agata Jońca.

- Sytuacja w Domu Opieki stała się trudna, gdy u 5 pacjentów wykryto zarażenie koronawirusem. Zwróciłam się o pomoc do 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej i natychmiast ją otrzymałam. Kilku żołnierzy stanowiących zespoły wymazowe z brygady bardzo sprawnie pobrało dzisiaj próbki od wszystkich mieszkańców. W zależności od tego jakie będą wyniki, podejmiemy właściwe dalsze kroki. Obecny stan zakażonych jest dobry i nikt nie wymaga hospitalizacji. Jestem niezwykle wdzięczna za pomoc wojska, ponieważ pomoże to nam być może zgasić ognisko zakażenia w zarodku – powiedziała Siostra Dyrektor.

Zobacz

Obecnie żołnierze 10 ŚBOT wspierają akcję szczepień, punkty poboru wymazów, stację sanitarno - epidemiologiczną oraz Policję w kontroli kwarantanny.  Od początku pandemii w 42 Domach Pomocy Społecznej świętokrzyscy terytorialsi pobrali ponad 5500 wymazów, a we wszystkich działaniach w sumie blisko 60 tys. próbek

/Zespół prasowy 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej/

https://swietokrzyskie.info/printnews.php?id=33740