Apel o oddawanie osocza przez ozdrowieńców
2021-03-19 09:20:47

Wojewódzki Szpital Zespolony wspólnie z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach zwraca się z apelem do osób, które przechorowały COVID-19 o oddawanie osocza. Osocze osoby, która wyzdrowiała po COVID-19, może uratować życie choremu. Wobec wzrastającej liczby zachorowań dzielenie się tym cennym darem jest szczególnie ważne.W osoczu osób, które przeszły zakażenie koronawirusem lub zachorowały na COVID-19 i wyzdrowiały, znajdują się przeciwciała, wytworzone w odpowiedzi na zakażenie. Dlatego pobranie osocza i przetoczenie go osobom, na początku zachorowania na COVID-19, może wiele pomóc. Przetoczenie osocza z przeciwciałami znacznie przyspiesza reakcję układu odpornościowego i pozwala skuteczniej walczyć z koronawirusem.

Kto może oddać osocze?

Osocze mogą oddać osoby, które były zakażone koronawirusem (SARS-CoV-2) bądź chorowały na COVID-19 i wyzdrowiały, w efekcie czego w ich krwi znajdują się przeciwciała, które mogą wspomagać leczenie chorych z ciężkimi, zagrażającymi życiu objawami.
Aby oddać osocze należy spełnić następujące wymagania:

  • wiek 18-65 lat,
  • waga co najmniej 50 kg,
  • minęło co najmniej 14 dni od zakończenia izolacji.
Dodatkowe wymagania w odniesieniu do dawców są takie jak w przypadku wszystkich dawców krwi, m.in.: należy być zdrowym i nie leczyć się z powodu chorób przewlekłych. W przypadku osób, które miały w przeszłości przetaczaną krew lub jej składniki oraz kobiet po przebytej ciąży, wymagane będą dodatkowe badania, które zostaną przeprowadzone w centrum krwiodawstwa i krwiolecznictwa.

Osocze można oddać tylko w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach ul. Jagiellońskiej 66

godziny rejestracji dawców osocza:
  • od poniedziałku do piątku,
  • w godzinach od 7:00 do 13:00.

W razie pytań prosimy o kontakt pod numerami

tel.: 41 335-94-01 lub 41 335-94-40 lub poprzez e-mail: sekretariat@rckik-kielce.com.pl

Więcej informacji na stronie: www.rckik-kielce.com.pl/dla-dawcow/ozdrowiency

Źródło: UM woj. świętokrzyskiego

http://swietokrzyskie.info/printnews.php?id=31357