Festiwal Nauki w Bibliotece Pedagogicznej 2017-10-30 09:49:22
Tradycją buskiej filii Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Kielcach jest współorganizowanie z dr Piotrem Iwańskim Festiwalu Nauki, który już od kilku lat odbywa się w bibliotece.
Podczas dwóch dni festiwalu, który trwał od 25 do 26 października 2017 r., uczniowie oraz nauczyciele z buskich szkół ponadgimnazjalnych wysłuchali cyklu prelekcji, których tematyka ściśle nawiązywała do tegorocznego tematu przewodniego festiwalu: „Uczyć - Po co? Jak? Czego?".
25 października prelekcje wygłosiło pięciu następujących prelegentów:
- dr Piotr Iwański, który w swojej prelekcję p.t.: „Prawda przewodnikiem w poznawaniu świata i człowieka” przedstawił argumenty za tą tezą;
- mgr Krzysztof Gwiaździński, którego temat prelekcji brzmiał: „Oświata? Oświecenie?”;
- mgr Leonard Kowalski, który w swojej prelekcji skupił się wokół zagadnienia „Uczenie się jako podstawowy warunek rozwoju”;
- mgr Urszula Polak, która w swoim wystąpieniu p.t. „Po co dziś łacina?” podjęła się rozważań, czy warto dziś uczyć się łaciny i przedstawiła argumenty dlaczego warto;
- mgr Anna Kosela, która podczas swojej prelekcji p.t. „Neurodydaktyka – nauczanie przyjazne mózgowi”, przedstawiła najskuteczniejsze sposoby uczenia się i wykorzystania komórek neuronowych do jak najefektywniejszego przyswojenia wiedzy.
Na pytanie „Uczyć – Po co? Jak? Czego?” starali się również odpowiedzieć prelegenci, podczas drugiego dnia festiwalu. 26 października swoje prelekcje wygłosili:
- mgr Bogumił Wtorkiewicz z Polskiego Związku Artystów Plastyków - temat prelekcji „Uczyć się, aby żyć!”;
- dr Tomasz Łączek z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach - temat prelekcji „Pedagogika miejsc pamięci - 75. rocznica ucieczki Kazimierza Piechowskiego nr 918 z niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz”;
- prof. dr hab. Stanisław Żak z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach - temat prelekcji „Literatura ważnym narzędziem nauczania”;
- mgr Małgorzata Grabska, nauczyciel I Liceum Ogólnokształcącego w Busku-Zdroju - temat prelekcji „Co to znaczy, rzetelnie nauczać historii?”.
Znakomita kadra prelegentów Festiwalu Nauki sprawia, że z roku na rok cieszy się on coraz większym zainteresowaniem wśród nauczycieli i uczniów.
Ewa Tarapata
|
|
|