Potrzebny dawca szpiku dla nauczyciela z Jędrzejowa
2016-03-04 12:02:37

Rekordowa liczba ponad 200 osób zarejestrowała się w bazie dawców szpiku podczas "Dnia dawcy szpiku" w Jędrzejowie. 6 marca 2016 r., akcja będzie powtórzona, ponieważ pilnie poszukiwany jest dawca szpiku dla Jacka Bertmana, u którego z dnia na dzień ujawniła się ostra białaczka.


Akcję zorganizowali Fundacja Mi¶ka Zdzi¶ka "Błękitny promyk nadziei"; oraz Fundacja DKMS Polska. Osoby, które chc± pomóc, mog± zgłaszać się tego dnia do Centrum Kultury oraz do Archiopactwa Ojców Cystersów w Jędrzejowie w godz. od 9.00 do 16.00. Patronat na wydarzeniem sprawuje marszałek województwa ¶więtokrzyskiego Adam Jarubas.

– Zwracam się z serdeczn± pro¶b± o pomoc dla wspaniałego człowieka, fantastycznego nauczyciela, pana Jacka Bertmana. W ci±gu dwóch dni dopadła go najostrzejsza odmiana bialaczki. Pan Jacek leży w Klinice Hematologii i Transplantacji Szpiku w Kielcach, oddział ostre białaczki. Stan jest bardzo ciężki, 100% szpiku jest zajęte przez nowotwór. Spotkajmy się w niedzielę w Jedrzejowie, razem możemy mu uratować życie – apeluje Dariusz Lisowski, prezes Fundacji Mi¶ka Zdzi¶ka „Błękitny promyk nadziei”, inicjator akcji.

dzien_dawcy_szpiku.jpg

Białaczka może ujawnić się niespodziewanie, u osób w bardzo różnym wieku, ciesz±cych się do tej pory dobrym zdrowiem. Dla wielu chorych jedyn± szans± na życie jest przeszczepienie szpiku lub komórek macierzystych od dawcy niespokrewnionego. Bardzo trudno jest znaleĽć bliĽniaka genetycznego. Tylko co sze¶ćsetna osoba zarejestrowana w bazie danych zostaje dawc±.

Rejestracja trwa kilka minut i polega na pobraniu wymazu z błony ¶luzowej z wewnętrznej strony policzka. Na podstawie tej próbki s± okre¶lane cechy zgodno¶ci antygenowej.

Dawc± może zostać osoba pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ogólnie zdrowa, waż±ca minimum 50kg, przebywaj±ca na stałe na terytorium Polski. Wszyscy, którzy chc± się zarejestrować, powinni mieć ze sob± dokument tożsamo¶ci z numerem PESEL.

¬ródło: sejmik.kielce.pl











https://swietokrzyskie.info/printnews.php?id=21362