Na I piętrze Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Pińczowie od poniedziałku można oglądać wystawę zatytułowaną "Cmentarze z I wojny światowej na ziemi kieleckiej w fotografii Urszuli Oettingen".
Jest to 10 plansz z fotografiami cmentarzy, grobów i pomników żołnierzy armii rosyjskiej, austro-węgierskiej (w tym Legionów Polskich) i niemieckiej poległych na ziemi świętokrzyskiej w czasie działań wojennych od sierpnia 1914 r. do lipca 1915 r. Po zakończeniu I wojny światowej na terenie obecnego województwa świętokrzyskiego było ok. 200 cmentarzy wojennych, w których spoczywało 25000 żołnierzy. Obecnie jest ich ok. 100.
Autorką wystawy jest dr hab. Urszula Oettingen, pracownik naukowy Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Wystawę użyczyło naszej bibliotece Archiwum Państwowe w Kielcach.