Obchody 70-lecia Republiki Pińczowskiej (foto) 2014-08-04 13:13:04
31 lipca 2014 roku, w Kozubowie, z okazji obchodów 70-lecia Republiki Pińczowskiej, odbyła się uroczysta sesja Rady Powiatu Pińczowskiego i Rady Miejskiej w Pińczowie.
W okresie 24 lipca - 12 sierpnia 1944 roku spod okupacji niemieckiej w wyniku działań oddziałów partyzanckich Armii Krajowej, Batalionów Chłopskich i Armii Ludowej, została wyzwolona Republika Pińczowska.
Do Republiki Pińczowskiej należały takie miejscowości, jak: Pińczów, Sancygniów, Skalbmierz, Brzesko Nowe, Janowice, Kazimierza Wielka, Nowy Korczyn, Koszyce, Proszowice, Książ Wielki, , Słaboszów, Wiślica oraz Działoszyce.
Uroczystość w 70. rocznicę utworzenia Republiki Pińczowskie, odbyła się
przy pomniku pamięci, znajdującym się u podnóża Góry Byczowskiej w Kozubowie.
Uroczystego otwarcia obrad sesji Rady Powiatu i Rady Miejskiej w Pińczowie pod pomnikiem w Kozubowie dokonali: Ryszard Barna - Przewodniczący Rady Powiatu Pińczowskiego oraz Jan Radkiewicz - Przewodniczący Rady Miejskiej w Pińczowie.
Podczas uroczystości odczytany został Apel Poległych. Przedstawiciele
parlamentu, samorządowcy z terenu powiatu pińczowskiego, młodzież,
kombatanci oraz przedstawiciele służb
mundurowych złożyli wieńce pod pomnikiem.   /fot. gminazlota.pl/ W uroczystości wzięli udział m.in. Posłowie Renata Janik oraz
Krzysztof Lipiec, Bożentyna
Pałka-Koruba - Wojewoda Świętokrzyski, Adam Jarubas - Marszałek
Województwa Świętokrzyskiego, przedstawiciele jednostek samorządowych
powiatu i gmin, kombatanci i weterani.
Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Marszałek Województwa Świętokrzyskiego - Adam Jarubas.
Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu na stronie gminazlota.pl:
/mb/
|
|
|