Busko: Festiwal dobiegł końca (foto) 2014-07-07 15:33:22
W niedzielę, 6 lipca 2014 r. zakończył się XX Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju. Impreza trwała 10 dni. Koncerty odbywały w naszym mieście, a także w pobliskich miejscowościach.
W tym roku w ramach Festiwalu zorganizowano 35 koncertów sławnych artystów, w których uczestniczyli miłośnicy muzyki poważnej.
Sobotni Festiwal... W sobotę, 5 lipca 2014 r. w Sali Koncertowej w Sanatorium Marconi w
Busku-Zdroju, odbył się koncert "Studenci Klasy Skrzypiec profesora
Marcina Baranowskiego", w wykonaniu Macieja Jaronia, Pierluigi Camicia, Patrycji Pojenta oraz Joanny Zathey-Wójcińskiej.
Podczas
koncertu można było usłyszeć takie utwory, jak: "Sonata na skrzypce i
fortepian F-dur cz. I" - F. Mendelssohn, czy też "Koncert skrzypcowy
cz. I i II" - A. Chaczaturian.
W tym samym dniu, Gwendolyn Bradley odsłoniła swoje słoneczko w Alei Artystów w Parku Zdrojowym w Busku-Zdroju. Śpiewaczka w swoim przemówieniu podziękowała za to wyjątkowe wyróżnienie.
 Wszyscy obecni pogratulowali oraz złożyli życzenia
amerykańskiej śpiewaczce. Jej repertuar sceniczny obejmuje utwory
począwszy od baroku aż po XX wiek, znajdują się w nim dzieła Witolda
Lutosławskiego i Jana Kanty Pawluśkiewicza. W
Sanatorium "Marconi" w Busku-Zdroju odbył się koncert "Usta milczą,
dusza śpiewa" w wykonaniu: Barbary Szymańskiej, Krzysztofa Marciniaka i
zespołu Strauss Ensemble.
Wieczorem w Powiatowym Międzyszkolnym Ośrodku
Sportowym w Busku-Zdroju odbył się koncert "Wielka Sława to żart -
Bogusław Kaczyński zaprasza". Na scenie wystąpili: Grażyna Brodzińska,
Iwona Tober, Aleksandra Olczyk, Łukasz Gaj, Witold Matulka, Dariusz
Stachura, Grzegorz Szostak oraz Orkiestra Symfoniczna Filharmonii
Śląskiej pod dyrekcją Mirosława Jacka Błaszczyka.
Podczas
koncertu można było usłyszeć "Kuplety Adeli z III aktu operetki Zemsta
nietoperza" - J. Strauss, "Zejdź do gondoli" – aria Caramella z operetki
Noc w Wenecji, czy też "Dosyć, basta" – aria Boniego z operetki
Księżniczka czardasza. Czytaj więcej...
Niedzielny Festiwal... W
niedzielę, 6 lipca 2014r, w samo południe, w Kościele Św. Jakuba
Apostoła w Szczaworyżu podczas "Festiwalowych Debiutów" wystąpili:
Klaudia Duda, Marzena Trzebińska, Alicja Ciesielczuk, Marcin Mogiła,
Marta Szymańska, Giocoso - kwartet smyczkowy Zespołu Państwowych Szkół
Muzycznych im. L. Różyckiego w Kielcach, w składzie: Elżbieta Ignaczak,
Katarzyna Wójcik, Katarzyna Woźniak, Zuzanna Samczyńska.
O godz. 15, w Sanatorium Marconi w Busku-Zdroju
odbył się koncert "Gwiazdy Kameralnie". Na scenie wystąpili: Tomasz
Strahl, Konstanty Andrzej Kulka, Stanisław Drzewiecki, Gary Guthman,
Wolodymir Duda oraz Orkiestra Kameralna Wirtuozi Lwowa z Ukrainy.
W
Pałacu w Kurozwękach podczas koncertu "Chopin w Pałacu" zagrali:
Nicolas Bourdoncle i Michel Bourdoncle. Nicolas Bourdoncle urodził się w
Aix-en-Provence w 1989 roku. Pierwsze lekcje gry na fortepianie
pobierał u swojego ojca, Michela Bourdoncle, następnie w 2005 roku
wstąpił do Konserwatorium w Aix-en-Provence, do jego klasy. W latach
2009-2011 studiował, wraz z Erykiem Berchot, w Konserwatorium Pierra
Barbizet w Marsylii.
Michel Bourdoncle po studiach w
Konserwatorium Darius Milhaud w Aix-en-Provence z Jacqueline Courtin i
Bernardem Flavigny, wstąpił do Wyższego Państwowego Konserwatorium
Muzyki i Tańca w Paryżu, do klasy Geneviève Joy, Jeana Hubeau,
Christiana Ivaldi i Dominique Merlet. W roku 1984, zdobył Grand Prix w
międzynarodowym konkursie pianistycznym w Acanthes pod przewodnictwem
Iannis Xenakis.
 /fot. Tadeusz Ura/ Festiwal zakończył "Koncert Pamięci Krystyny
Jamroz - Operowe Klejnoty", który odbył się w Powiatowym Międzyszkolnym
Ośrodku Sportowym w Busku-Zdroju. Podczas koncertu wystąpili: Joanna
Woś, Barbara Kubiak, Bernadetta Grabias, Tomasz Kuk, Adam Zdunikowski,
Aleksander Teliga i Orkiestra Filharmonii Śląskiej pod dyrekcją
Mirosława Jacka Błaszczyka.
Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu:
/mb/
|
|
|