W naszym mieście trwa Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz. Wczorajsze popołudnie, rozpoczął koncert "Przeboje muzyki klasycznej", a w kawiarence festiwalowej zagościł Wiesław Ochman.
Jak co roku, Festiwal rozpoczyna się na przełomie czerwca i lipca. Wydarzenie poświęcone jest pamięci Krystyny Jamroz, śpiewaczki operowej pochodzącej z Buska-Zdroju. W programie Festiwalu znajdują się liczne koncerty, które odbywają się na terenie naszego miasta, a także poza nim, m.in w Pałacu w Kurozwękach, Synagodze w Pińczowie, czy też Kolegiacie NMP w Stopnicy.
Pierwszy dzień Festiwalu...
W piątek, 27 czerwca br. w Buskim Samorządowym Centrum Kultury rozpoczął się XX Festiwal Muzyczny imienia Krystyny Jamroz. Uroczystość zainaugurowali, Krystyna Jamroz - córka patronki wydarzenia oraz Adam Czopek - autor wystawy, którzy oficjalnie otworzyli wystawę poświęconą wielkiej śpiewaczce.
Podczas Festiwalu Arturowi Jaroniowi nadano tytuł Honorowego
Obywatela Miasta i Gminy Busko-Zdrój. Akt Nadania wręczyli Waldemar Sikora - Burmistrz Miasta i Gminy Busko-Zdrój oraz Justyna Nurek - Przewodnicząca Rady Miejskiej. Czytaj więcej...
W pierwszym dniu Festiwalu zaprezentowano film pt. "Pamięci Krystyny Jamroz" w reżyserii Tadeusza Kopela i Janusza Cegiełły, natomiast później odbył się koncert laureatów konkursu wokalnego imienia śpiewaczki. Na scenie wystąpili: Andrzej Filończyk , Bartosz Nowak - tenor, Lidia Rudyk - sopran, Weronika Ogonowska - sopran, Sylwia Salamońska - sopran, Małgorzata Walewska - mezzosopran, Renata Drozd - sopran, Magdalena Idzik - mezzosopran, Artur Jaroń - fortepian, Sergiej Burko - dyrygent oraz Orkiestra Kameralna Wirtuozi Lwowa z Ukrainy.
Drugi dzień Festiwalu...
28 czerwca 2014, w Sanatorium "Marconi" w Busku-Zdroju odbył się koncert "Jerzy Cygan i przyjaciele", podczas którego wystąpili: Jerzy Cygan, Jerzy Mądrawski, Włodzimierz Kutrzeba oraz Artur Jaroń.
W Parku Zdrojowym w Busku-Zdrojowym odbył się "Koncert Promenadowy" w wykonaniu Boogie Band z Zespółu Państwowych Szkół Muzycznych im. L. Różyckiego w Kielcach.
W godzinach popołudniowych, Artur Jaroń, odsłonił swoje słoneczko w Alei Artystów w Busku – Zdroju. Wszyscy obecni pogratulowali oraz złożyli życzenia dyrektorowi Festiwalu Muzycznego imienia Krystyny Jamroz.. Czytaj więcej...
Wieczorem, w Buskim Samorządowym Centrum Kultury odbył się koncert "Bardowie Polskiej Estrady - Niezapomniane przeboje" w wykonaniu Janusza Radka z Zespołem. Koncert odbył się w ramach trasy Serwus Do Jutra. Trasa tytułem nawiązuje do jednego ze starszych recitali i płyty Janusza, podczas której można usłyszeć największe przeboje Janusza Radka ze wszystkich recitali.
W Kościele p.w. św. Brata Alberta w Busku-Zdroju miał miejsce Koncert muzyki Krzysztofa Pendereckiego "MISSA BREVIS", w trakcie którego mogliśmy posłuchać Chóru Filharmonii Krakowskiej pod dyrekcją Teresy Majki-Pacanek oraz Orkiestry Akademii Beethovenowskiej pod dyrekcją Krzysztofa Pendereckiego. Czytaj więcej...

Orkiestra Akademii Beethovenowskiej to jeden z czołowych, a zarazem najmłodszy zespół symfoniczny w Polsce. Tworzą go pasjonaci – najwybitniejsi studenci i absolwenci europejskich wyższych szkół muzycznych. Zespół rozpoczął działalność w 2003 roku.
Chór Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie powstał w 1945 roku. Chór ma w swoim repertuarze zarówno utwory oratoryjne, jak i a cappella od XVII wieku do czasów współczesnych.
Trzeci dzień Festiwalu...
W niedzielę, 29 czerwca br. w Kościele pw. św. Wojciecha w Glinianach podczas koncertu "Ave Maria w Muzyce" wystąpili: Alicja Węgorzewska-Whiskerd, Ludmiła Worobec-Witek, Artur Jaroń, Robert Grudzień, Emilia Ogonowska-Jaroń oraz Toruński Kwartet Smyczkowy, w składzie: Mariola Majrowska, Bernadetta Chmielecka-Larsen, Krzysztof Blek, Beata Wiącek-Felczykowska.

W samo południe w Buskim Samorządowym Centrum Kultury odbył się spektakl "Dziadek do orzechów". Balet w opracowaniu Kieleckiego Teatru Tańca stanowi barwną kompozycję, poruszającą wyobraźnię dzieci i wzruszającą dorosłych. Połączenie muzyki Piotra Czajkowskiego z techniką tańca jazzowego i współczesnego jest nośnikiem ogromnej wartości historycznej, edukacyjnej i poznawczej. Natomiast w Parku Zdrojowy w Busku-Zdroju zagrała Orkiestra Dęta Buskiego Samorządowego Centrum Kultury pod dyrekcją Jana Tokarza.
W Kościele Parafialnym w Szańcu odbył się koncert "Muzyka Sakralna", podczas którego wystąpili: Roma Ambroziewicz-Owsińska, Paweł Korepta, Wiesław Ochman, Robert Grudzień, Camerata Scholarum - Orkiestra Smyczkowa Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Ludomira Różyckiego w Kielcach.
W Muzeum Narodowym, Pałacu Biskupów Krakowskich w Kielcach podczas koncertu "Mistrzowie Kameralistyki", na scenie wystąpili: Anna Maria Staśkiewicz, Joanna Trzeciak oraz Kwartet Śląski, w składzie: Szymon Krzeszowiec, Arkadiusz Kubica, Łukasz Syrnicki, Piotr Janosik.

Wieczorem w Buskim Samorządowym Centrum Kultury odbyła się Gala operowa "Stąd jesteśmy, tu wracamy", podczas której wystąpili: Halina Fulara-Duda, Renata Drozd, Magdalena Idzik, Dominik Sutowicz, Sylwester Smulczyński, Andrzej Wiśniewski, Grzegorz Szostak, Jan Żądło i Małgorzata Walewska oraz Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Świętokrzyskiej.
Czwarty dzień Festiwalu...
W poniedziałek, 30 czerwca 2014 r., w Sanatorium Marconi podczas koncertu "Graj Cyganie" wystąpili: Jakub Oczkowski - tenor oraz Salonowa Orkiestra Zdrojowa, w składzie: Patrycja Jarosz, Bogusław Kawula, Stanisław Olko, Alina Grochala, Paweł Korepta, Roman Chrobot, Piotr Herok. W programie koncertu znalazły się najsłynniejsze pieśni neapolitańskie, walce, polki, tanga.

W Staszowskim Ośrodku Kultury odbył się koncert "Przeboje Mistrzów”, w wykonaniu Orkiestry kameralnej "Wirtuozi Lwowa" pod dyrekcją Sergieja Burko.
W godzinach wieczornych, w Buskim Samorządowym Centrum Kultury wystąpiła Grupa MoCarta, w składzie: Filip Jaślar, Michał Sikorski, Paweł Kowaluk i Bolesław Błaszczyk. "Ale Czad, czyli podróże Grupy MoCarta", to nowy program kwartetu, w którym
muzycy zagrali i opowiedzieli między innymi o Chinach, Francji, Kostaryce i
egzotycznej Republice Czeskiej. W programie Grupy, jak zwykle dominowała muzyka klasyczna, okraszona kulturalnym żartem.

O godz. 22.00 w Buskim Samorządowym Centrum Kultury odbył się koncert "Zdobywca Grammy" w wykonaniu Włodzimierza Pawlika. Przy fortepianie zasiadł Włodzimierz Pawlik, na kontrabasie zagrał Paweł Pańta, a na perkusji Cezary Konrad.
Piąty dzień Festiwalu...
Wczoraj, 1 lipca 2014 r., w Sanatorium "Marconi" w Busku-Zdroju, odbył się koncert "Przeboje Muzyki Klasycznej" w wykonaniu: Łukasza Długosza, Agaty Kielar, Juliusa Kleina, Jana Markowskiego oraz Orkiestry Kameralnej Wirtuozi Lwowa.
Wieczorem w Sanatorium "Świt" w Solcu Zdroju, podczas koncertu "Operetkowy Zawrót Głowy" wystąpili: Iwona Socha, Dariusz Stachura oraz Strauss Ensemble, w składzie: Ludmiła Worobec - Witek, Agnieszka Wolska-Ścipniak, Dariusz Kozieł, Jacek Hodur, Krzysztof Sokołowski, Bogusław Olczyk, Artur Jaroń. Czytaj więcej...
/fot. Tadeusz Ura/W Kawiarni "Cynamonowej" w Busku-Zdroju wystąpił Wiesław Ochman, natomiast w Buskim Samorządowym Centrum Kultury mogliśmy obejrzeć "Noc w Wenecji" - Operetkę Johanna Straussa w wykonaniu Teatru Muzycznego w Gliwicach.
Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu:
/mb/