Najważniejsze
jest tego dnia wyznanie wiary w Chrystusa obecnego w Najświętszym
Sakramencie przez udział we mszy świętej i procesji. To dobry moment,
aby wyciągnąć rękę do bliźniego. Ważne, aby tego dnia być razem. Iść z
rodziną na spacer, na lody, cieszyć się sobą.
Procesja następuje
po liturgii. Jest skierowana do czterech ołtarzy, które są odwołaniem do
czytanych przy nich czterech ewangelii. Istnieje też zwyczaj łamania
gałązek brzozy, którymi ołtarze są przystrojone. Niegdyś wierzono, że
mają ochronne właściwości. W domach zatykano je za świętymi obrazkami
lub framugami drzwi, aby chroniły ludzi przed piorunami.
Boże
Ciało jest jednym z najbardziej radosnych świąt w Kościele katolickim.
Uczestniczący w procesjach wierni manifestują swoją wiarę w wielką
Tajemnicę Ciała i Krwi Pańskiej.
Pierwsze informacje o
wprowadzeniu Bożego Ciała do kalendarza liturgicznego pochodzą z XIII
wieku. Stało się to w 1246 roku za sprawą biskupa Roberta. Początkowo
czczono ten dzień tylko w diecezji Liege, ale później procesje zaczęto
organizować także w sąsiednich miastach, aż w 1264 roku papież Urban III
wprowadził je jako nowe święto w całym Kościele katolickim.
/fot. T. Ura, M.Ciszewski, J. Kruk, MB/W tym wyjątkowym dniu w Parafii Bożego Ciała w Busku-Zdroju, odbył się również odpust parafialny. Na placu wokół Kościoła stanęły kramy z zabawkami, z cukrową watą i popcornem, dmuchane zjeżdżalnie oraz wesołe miasteczko.
Opr.ED / tmb.busko.pl