Zakończenie roku szkolnego w ZSZ (fotoreportaż)
2014-06-14 13:20:39

13 czerwca był ostatnim dniem w szkole dla uczniów Zasadniczych Szkół Zawodowych. Pożegnali uczniowski stan kończąc trzyletni okres kształcenia zawodowego, które potwierdza świadectwo szkolne otrzymane w tym dniu.


Uzupełni je drugi dokument potwierdzający kwalifikacje zawodowe. Egzaminy teoretyczne - pisemne rozpoczynają się w całym kraju już 23 czerwca, a praktyczne z umiejętności zawodowych trwających od 1 lipca do 8 sierpnia br.

Absolwenci po zaliczeniu wymaganych zadań do wykonania otrzymają 29 sierpnia dyplomy potwierdzające kwalifikacje. Zdawać je będą przed zewnętrznymi (pozaszkolnymi) komisjami egzaminacyjnymi wyznaczonymi dla naszego województwa przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną w Łodzi oraz komisjami powoływanymi przez Cech Rzemiosł Różnych.

ekonomik014.jpg

ekonomik021.jpg

Po zdobyciu uprawnień do wykonywania zawody ta grupa absolwentów może wybrać dalszą ścieżkę kształcenia w zawodowych szkołach średnich dla dorosłych i uzyskania tytułu technika bądź podwyższenie kwalifikacji w formach kursów specjalistycznych. Wszyscy oni jednak są już dziś po ukończeniu ZSZ przygotowani do wejścia na rynek pracy i tylko od nich zależeć będzie jaką wybiorą dalszą drogę życiową. Teraz, w połowie czerwca  – z młodzieńczą fantazją żegnają mury szkolne, swoich wychowawców, nauczycieli, dziękując za opiekę, przygotowanie do samodzielności, wyposażenie w wiedzę i umiejętności i za to … że byli razem przez te trzy przepiękne lata. 

W szkołach prowadzonych przez powiat buski, w Zespole Szkół Techniczno-Informatycznych kształcenie zakończyło 24 osób w klasie III zc (mechanik pojazdów samochodowych) wychowawcy Marcina Kryczki. „Jest to super grupa, która potrafiła doprowadzić czasami do „szewskiej pasji” ale zaraz potem stawała obok mnie w równym szeregu bez słowa zająknięcia realizując nałożone na nią uczniowskie zadania i obowiązki. Przyzwyczaiłem się do nich, polubiłem tych wyjątkowych młodych ludzi i z lekkim żalem żegnam się z nimi oddając dorosłemu, samodzielnemu już życiu. Czy dadzą sobie w nim radę – myślę, że tak. To twardzi ludzie, umiejący walczyć o swoje, nieco niepokorni ale to powinno być atutem, tym bardziej, że świadomy jestem ich siły w znajomości teoretycznej i praktycznej zawodu, do którego moi koledzy w ciągu tych trzech lat nauki ich przygotowywali.  Kilku z moich wychowanków już dziś ma konkretne propozycje zatrudnienia i to nie tylko w kraju, co potwierdza, że są mocni w swoich fachu. I to napawa mnie optymizmem” – mówił po zakończeniu uroczystości p. Marcin Kryczka.

mechanik003.jpg

mechanik001.jpg

mechanik007.jpg

W uroczystym pożegnaniu absolwentów ZSZ, które prowadził dyrektor ZST-I Sylwester Pałka, obecny wicestarosta Stanisław Klimczak wyróżnił nagrodą starosty Michała Boduszka. Były nagrody od kierownictwa szkoły, podziękowanie za zaangażowanie w życie szkoły, reprezentowanie jej na zewnątrz, za aktywność w różnych akcjach środowiskowych inicjowanych przez placówkę. Było proste ale jakże znaczące słowo od całej grupy absolwentów swojej szkole i jej nauczycielom – „dziękujemy, bardzo serdecznie dziękujemy” i ono wystarczy za komentarz i podsumowanie ich trzyletniego pobytu w "mechaniku".

Dzięki wysiłkom dyrektora Sylwestra Pałki, pomocy starostwa powiatowego, zapobiegliwości i ogromnej pracy całego stanu osobowego warsztatów szkolnych – powstał w nich i został zatwierdzony przez CKE ośrodek egzaminacyjny, gdzie nasi absolwenci będą potwierdzać przed zewnętrzną komisją swoje kwalifikacje zawodowe bez konieczności wyjazdu do innych miast. Natomiast ośrodek będzie miejscem egzaminu dla uczniów z innych szkół zawodowych województwa. Gratulujemy.

budowlanka005.jpg

budowlanka006.jpg

budowlanka009.jpg
/fot. Robert Gwóźdź, Milena Bilewska/

Równie miła, ciepła atmosfera panowała podczas uroczystego zakończenia nauki w Zasadniczej Szkole Zawodowej Nr3 w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących. Z matczyną troską żegnała swoich absolwentów dyrektor Lucyna Wojnowska – 22 osoby z klasy III o specjalności technolog robót wykończeniowych w budownictwie – wychowawcy Beaty Szostak. Tak, jak kolejny rocznik opuszczający mury szkoły i wasza grupa pozostawia w niej trwały ślad – mówiła dyrektor. Wasza wychowawczyni przyzwyczajała każdego z osobna do obowiązkowości, konsekwencji w nauce i pracy, uczyła zasad współżycia społecznego, zachowania w różnych sytuacjach życiowych i … wymagała podporządkowania regulaminowi szkolnemu.

Dziś widać efekty jej działania i grupy nauczycieli oraz instruktorów. Jestem przekonana i cieszę się, że idziecie w dorosłe życie wyposażeni przez szkołę w wiedzę, umiejętności, które od was będzie zależało jak spożytkujecie w przyszłości. Życzę w imieniu całego Zespołu powodzenia na egzaminach potwierdzających kwalifikacje zawodowe, dobrego i szczęśliwego dorosłego życia w gronie rodzin i przyjaznych wam osób. Dziękując absolwentom za wspólnie spędzone lata szkolne dyrektor Wojnowska wyróżniła nagrodą Roberta Matusa. Z szacunkiem i słowami podziękowania zwróciła się też do obecnych na uroczystości rodziców uczniów – za dobrą, rzetelną współpracę, pomoc i włączanie się w życie szkoły. To dobra, chociaż niepokorna grupa młody ludzi – mówiła wychowawczyni klasy Beata Szostak. Ufni w potęgę młodości, byli czasami niesubordynowani wobec nakładanych obowiązków, ale potrafili zjednać sobie przychylność szczerym uśmiechem i krótkim – „przepraszam”. Niech im się szczęści w życiu, bo warci są tego – dodała. 




/Robert Gwóźdź/














https://swietokrzyskie.info/printnews.php?id=16972