Z związku z prezentową od 17 maja br w Izbie Zbiorów Regionalnych przy Buskim Samorządowym Centrum Kultury wystawą Akcja AB na Kielecczyźnie w dniu 27 maja odbyły się dwa wykłady dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych, które wygłosił dr Tomasz Domański, pracownik Instytutu Pamięci Narodowej Delegatury w Kielcach i jednoczenie autor wystawy.
Wykładów wysłuchali uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Busku-Zdroju, Zespołu Szkół Techniczno-Informatycznych w Busku-Zdroju, Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Busku-Zdroju oraz SOSW w Broninie.
Przedmiotem wykładów była akcja przeprowadzona przez niemieckiego okupanta wiosną i latem 1940 r., mająca na celu zgładzenie polskiej inteligencji. Działanie to przeszło do historii pod nazwą nadzwyczajnej akcji pacyfikacyjnej Ausserordentliche Befriedungsaktion – w skrócie AB.
Na Kielecczyźnie aresztowanych w ramach akcji AB przetrzymywano w
więzieniach dystryktu radomskiego. Pierwsze ofiary rozstrzeliwano na
Firleju pod Radomiem, ponadto jednorazowe egzekucje przeprowadzono w
Kielcach na zboczu góry Pierścienicy (12.06.1940), w Górach Wysokich
koło Sandomierza (17.06.1940) oraz na Brzasku koło Skarżyska
(29.06.1940).
Na Brzasku Niemcy zamordowali 760 osób zwożonych z różnych stron
Kielecczyzny i więzionych w szkołach podstawowych Nr 1 i 2. Była to
największa egzekucja spośród wszystkich przeprowadzonych w ramach akcji
AB w Generalnym Gubernatorstwie, łącznie w czasie akcji AB na
Kielecczyźnie zostało zamordowanych co najmniej 1300 osób.
Wystawa
„Akcja AB na Kielecczyźnie” będzie dostępna w Izbie Zbiorów
Regionalizacja do dnia 6 czerwca br w godzinach otwarcia Izby,
przygotowana została w oparciu o dokumentację fotograficzną oraz
materiały archiwalne zgromadzone w Instytucie Pamięci Narodowej, Muzeum
im. Orła Białego w Skarżysku, Archiwum Państwowym w Kielcach, Archiwum
Diecezjalnym w Kielcach, Muzeum Historii Kielc oraz Zgromadzeniu Ojców
Misjonarzy Oblatów na Świętym Krzyżu, a także zbiory osób prywatnych.
Źródło: BSCK