Zabezpiecz prawidłowo swój rower - nie daj okazji złodziejowi!
2014-05-30 11:48:53

W okresie wiosenno - letnim nasilają się kradzieże rowerów. W tym właśnie czasie, częściej niż zwykle, do dyżurnych świętokrzyskich jednostek Policji zgłaszają się osoby pokrzywdzone, które informują policjantów o utracie roweru.


Złodziei kusi fakt, iż większy ruch rowerowy, więcej osób korzystających z jednośladów, daje więcej okazji do kradzieży tych pojazdów, często pozostawionych w przypadkowych miejscach bez zabezpieczenia. Starajmy się temu procederowi przeciwdziałać. Nie dajmy okazji złodziejowi!

Mimo apeli policjantów i często organizowanych akcji bezpłatnego znakowania rowerów, nie każdy właściciel decyduje się na nadanie cech – numerów identyfikujących jednoślad. Indywidualny numer pojazdu pomaga w jego odzyskaniu i niejednokrotnie jest jedynym „znakiem szczególnym”, po którym właściciel jest w stanie stwierdzić, czy odzyskane mienie należy do niego.

zabezpieczenie_roweru.jpg

Sprawcy często bardzo szybko próbują pozbyć się kradzionego roweru. Już sama cena takiego jednośladu pochodzącego z niewiadomego źródła powinna sugerować potencjalnemu kupującemu, że może on pochodzić z przestępstwa. Dlatego w takich przypadkach warto powiadomić policjantów. Jeśli pojazd posiada specjalne oznakowanie – numer identyfikacyjny, to może to pomóc zidentyfikować w takich przypadkach prawowitego właściciela.

Ważne jest także prawidłowe zabezpieczenie rowerów pozostawionych bez opieki. Często, właściciele prowokują złodzieja do zainteresowania się rowerem pozostawionym przed urzędem, sklepem, na placu zabaw lub w innym miejscu publicznym. Czasem wystarczy chwila nieuwagi i możemy stracić swoje mienie. Warto stosować różnego rodzaju zabezpieczenia dostępne na rynku, które skutecznie utrudnią złodziejowi kradzież.

Istotne jest również szybkie zgłoszenie faktu kradzieży Policji. Odwlekanie w czasie powoduje, że szanse na odzyskanie roweru maleją. Pamiętajmy, że złodziej na pewno wykorzysta brak naszej czujności i nie stwarzajmy mu szansy na przywłaszczenie sobie naszej własności.

Źródło: KWP w Kielcach







https://swietokrzyskie.info/printnews.php?id=16855