22 maja 2014 roku miało miejsce uroczyste otwarcie nowej siedziby buskiej filii Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Kielcach, która znajduje się na ul. Armii Krajowej 19.
Uroczystego przecięcia wstęgi w nowym budynku placówki bibliotecznej dokonali: Małgorzata Muzoł, Świętokrzyski Kurator Oświaty, Jerzy Kolarz, Starosta Buski, Renata Świercz z Departamentu Promocji, Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego, Urszula Salwa, dyrektor Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Kielcach oraz Aleksandra Gut, kierownik buskiej filii PBW w Kielcach.
Ponadto uroczystość swoją obecnością zaszczycili: Jolanta Maślicha, dyrektor Powiatowego Ośrodka Doradztwa i Doskonalenia Nauczycieli w Busku-Zdroju, Ewa Marciniec, dyrektor Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Busku-Zdroju, Anna Gradzik, v-ce dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Busku-Zdroju, Anna Masłowska, v-ce dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych Nr 1 w Busku-Zdroju oraz Jadwiga Lewicka, opiekunka Zespołu Regionalnego „Zlepce”.
Wśród przybyłych gości byli również kierownicy wszystkich filii bibliotek pedagogicznych województwa świętokrzyskiego oraz nauczyciele-bibliotekarze tych placówek.
Aleksandra Gut, kierownik buskiej biblioteki przedstawiła w formie prezentacji multimedialnej „Biblioteka wczoraj, dziś i jutro” krótki rys historyczny placówki bibliotecznej, sięgający 1949 roku, obecne obszary i formy jej działalności, mówiła również o trudach związanych z przeprowadzką do nowego budynku.
Następnie głos zabrała Małgorzata Muzoł, świętokrzyski kurator oświaty, która podkreśliła, iż pracownicy współczesnej biblioteki prowadzą szeroko zakrojone akcje i włączają się w ciekawe przedsięwzięcia, m. in. organizując wystawy oraz lekcje biblioteczne. - Dziękuję za to wszystko, co robicie, że odczarowujecie zadania nauczyciela-bibliotekarza, który już teraz nie kojarzy się nam ze stereotypem - panią wypożyczającą książki i wypełniającą tabelki - powiedziała podczas swojego przemówienia.
Serdeczne życzenia pracownikom buskiej biblioteki złożył również Jerzy Kolarz, starosta powiatu buskiego, który życzył przede wszystkim wielu czytelników i tego, aby sale placówki tętniły życiem i nigdy nie były puste.
Otwarcie nowej siedziby uświetnił również występ artystyczny Zespołu Regionalnego „Zlepce”, w skład którego wchodzą uczniowie Zespołu Placówek Oświatowych Nr 1 w Busku-Zdroju. Zespół wykonał program autorstwa Anny Masłowskiej i Jadwigi Lewickiej, nawiązujący tematyką do historii książki i jej przemian od rękopisu do palmtopa. Przedstawiony w formie sporu pomiędzy młodzieżą zafascynowaną elektroniką, a zwolennikami tradycyjnej książki, ubarwiony dowcipnymi piosenkami, został przyjęty bardzo entuzjastycznie przez publiczność.
Kierownictwo biblioteki składa podziękowania na ręce Dyrektora BSCK w Busku-Zdroju za udźwiękowienie uroczystości.
Ewa Tarapata