Wystawa RUCH LUDOWY NA KIELECCZYŹNIE 1939-1947
2014-05-23 15:01:29

Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne „Dla Ponidzia”, Instytut Pamięci Narodowej Delegatura w Kielcach oraz Pińczowskie Samorządowe Centrum Kultury zapraszają na otwarcie wystawy „Ruch ludowy na Kielecczyźnie 1939-1947” w dniu 27 maja 2014 r. o godzinie 18:00 w Pińczowskim Samorządowym Centrum Kultury na górnym holu. Otwarcie wystawy rozpocznie prelekcja jej twórcy – Marzeny Grosickiej.


RUCH LUDOWY NA KIELECCZYŹNIE 1939-1947

Ruch ludowy na Kielecczyźnie posiada wieloletnią tradycję. Aktywność
ludowców w okresie międzywojennym sprzyjała wychowaniu wsi w duchu
patriotycznym i obywatelskim. Po wybuchu II wojny światowej region ten
zajmował czołowe miejsce w kraju pod względem działalności
konspiracyjnego ruchu ludowego. Tworzono tu zręby organizacji
politycznych i zbrojnych, podejmowano inicjatywy propagandowe,
społeczne, samopomocowe, i oświatowe.



W czerwcu 1940r. na terenie województwa kieleckiego rozpoczęła
działalność trójka polityczna Stronnictwa ludowego „Roch”. Zaczęto
organizować sieć konspiracyjnych kierownictw ruchu ludowego na
szczeblach powiatowych i gminnych. W tym też roku ludowcy powołali
własną organizację zbrojną – Straż Chłopską, którą z czasem
przemianowano na Bataliony Chłopskie. Ich podstawowym zadaniem była
obrona ludności wiejskiej przed terrorem okupacyjnym oraz gospodarczą
eksploatacją wsi.



We wrześniu 1944r utworzono w Lublinie prokomunistyczne Stronnictwo
Ludowe, mające być przeciwwagą do pozostające go w konspiracji SL
„Roch”. Pierwsze struktury tzw. „lubelskiego” SL w woj. Kieleckim
powstały w listopadzie 1944r. . Za podstawę działalności przyjęto
ustalenia zjazdu lubelskiego, uchwalono też rezolucję o wyłączeniu
Stanisława Mikołajczyka ze Stronnictwa Ludowego. Losy działaczy
konspiracyjnego ruchu ludowego po zakończeniu II wojny światowej były
zróżnicowane.. Kilkadziesiąt tysięcy żołnierzy BCh za zgodą komendanta
głównego i przewodniczącego Centralnego Kierownictwa Ruchu Ludowego
znalazło się w „ludowym” Wojsku Polskim i Milicji Obywatelskiej a także w
lokalnej administracji terenowej. Część osób przeszła natomiast do
pracy politycznej m.in. w ramach niezależnego Polskiego Stronnictwa
Ludowego.


wystawa_ruch_ludowy.jpg


Proces tworzenia struktur PSL w województwie kieleckim rozpoczął się w
sierpniu 1945r. Na przełomie 1945 i 1946r. była to największa i
najaktywniejsza partia polityczna na kielecczyźnie. Po odrzuceniu przez
PSL propozycji utworzenia wspólnego z PPR bloku wyborczego rozpoczęły
się szykany. Ograniczono działalność organizacyjną PSL , członkom
stronnictwa stwarzano różnego rodzaju zarzuty – głównie o posiadanie
broni i współpracę z podziemiem.



Wyniki przeprowadzonego w dniu 30 czerwca 1946r. referendum zostały
sfałszowane. Dane zebrane przez członków PSL diametralnie różniły się
od oficjalnie podanych informacji. Wszelkie protesty członków tej partii
zostały jednak odrzucone. Ostatecznym rozstrzygnięciem sporu o władzę
pomiędzy PSL a partiami tzw. „Bloku Demokratycznego” miały być
wybory do Sejmu Ustawodawczego . Członkowie PSL prowadzili działalność

w coraz trudniejszych warunkach . Stosowano różnego rodzaju represje,
panował powszechny terror. Spośród czterech list wyborczych zgłoszonych
przez PSL w województwie kieleckim przyjęta została tylko jedna, w
okręgu nr 11 w Częstochowie.

Podane oficjalnie sfałszowane wyniki wyborów ukazywały klęskę PSL, które
w woj. Kieleckim zdobyło tylko jeden mandat poselski. Po wyborach
wobec członków tej partii stosowano różne szykany. Momentem krytycznym
był wyjazd Stanisława Mikołajczyka z kraju w październiku 1947r.. Był to
w zasadzie kres niezależnego Polskiego Stronnictwa Ludowego.



Wystawa pt. „Ruch Ludowy na kielecczyźnie 1939-1947” jest próbą
przybliżenia historii ruchu ludowego szerszemu kręgowi odbiorców..
Ukazano w niej rzeczywistość kieleckiej wsi w czasie II wojny światowej
oraz inicjatywy konspiracyjne ludowców z okresu okupacji..
Zamieszczono informacje o „lubelskim” Stronnictwie Ludowym,
przedstawiono też „walkę o demokratyzację”, czyli działania podejmowane
przez Polskie Stronnictwo Ludowe w pierwszych latach po wojnie.
Pokazano przykłady represji stosowanych wobec legalnej opozycji
skupionej wokół Stanisława Mikołajczyka. Zaprezentowano także Związek
Młodzieży Wiejskiej „Wici” , który był w tym czasie najliczniejszą
organizacją młodzieżową w województwie.



Ekspozycja przygotowana została w oparciu o dokumentację fotograficzną i
materiały archiwalne ze zbiorów Archiwum Akt Nowych w Warszawie,
Archiwum Dokumentacji Mechanicznej w Warszawie, Archiwum Instytutu
Pamięci Narodowej Delegatura w Kielcach , Archiwum Państwowego w
Kielcach , Archiwum zakładu Historii Ruchu ludowego w warszawie, Muzeum
Historii Polskiego Ruchu Ludowego Oddział w Sandomierzu, Fundacji
Pomnik-Mauzoleum w Michniowie oraz ze zbiorów prywatnych Janiny
Grajewskiej, Mariana Niedzieli i Marcina Sołtysiaka. Autorka składa
serdeczne podziękowania za udostepnienie materiałów i wszelką pomoc.





/Marzena Grosicka/



Źrodło: psck.pl




https://swietokrzyskie.info/printnews.php?id=16809