W Zespole Szkół Techniczno-Informatycznych w Busku-Zdroju otwierany jest nowy kierunek kształcenia zawodowego w technikum - technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej.
Pomysł na otwarcie tego kierunku zrodził się w momencie kiedy w woj. świętokrzyskim planowane są, a niektóre już realizowane, duże inwestycje z zakresu Odnawialnych Źródeł Energii (OZE).
Najbardziej popularne technologie OZE to bioelektrownie, kolektory słoneczne, ogniwa fotowoltaiczne, pompy ciepła, elektrownie wodne oraz wiatrowe. Największe z nich realizowane będą w powiecie buskim w Gminie Tuczępy. Powstał tam Świętokrzyski Park OZE i będzie to jedna z największych tego typu inwestycji w Polsce. Należy również zaznaczyć, że to nie koniec planowanych inwestycji. Następne plany dotyczą innych gmin powiatu buskiego. Niebawem rozpocznie się również realizacja kolejnej inwestycji z zakresu OZE tj. montaż kolektorów słonecznych w około 3900 gospodarstwach indywidualnych w powiecie buskim i pińczowskim.
Podjęcie tych działań oraz projektowanie kolejnych pozwala przypuszczać, że pojawi się zapotrzebowanie na fachowców potrafiących instalować i serwisować instalacje OZE. Otwarcie kierunku w technikum pozwoli odpowiedzieć na potrzeby rynku pracy w tym zakresie. Jest to również ważny element unowocześnienia szkolnictwa zawodowego w powiecie buskim.
W ZST-I kierunek ten wpisuje się w aspiracje szkoły chcącej kształcić młodzież w zawodach opartych na nowoczesnych technologiach, stwarzających możliwość dalszego rozwoju poprzez podejmowanie dalszego kształcenia w wyższych uczelniach, czy też podejmowania pracy w branżach gospodarki wykorzystujących technologie OZE.
Zapraszamy
ZESPÓŁ SZKÓŁ TECHNICZNO-INFORMATYCZNYCH
w BUSKU-ZDROJU
Al. Mickiewicza 23, 28-100 Busko Zdrój
(41) 378 43 86, tel./fax (41) 378 45 15
www: http://zsti.pl