Jubileuszowa edycja Dnia Hotelarza w ZSTiO (foto) 2014-03-31 17:16:48
Minęło ponad 10 lat, odkąd buski Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących jako pierwsza w mieście szkoła poszerzył swoją ofertę edukacyjną o technikum hotelarskie.
Krótko potem przeprowadzono dla uczniów uczęszczających do tego typu szkoły pierwszą edycję Dnia Hotelarza. Pomysłodawcą i głównym jej organizatorem był śp. Stanisław Kuza- wieloletni nauczyciel i wicedyrektor szkoły. Przedsięwzięcie okazało się na tyle udane, że na stałe weszło do kalendarza imprez ZSTiO. Głównym celem jest propagowanie wśród młodzieży wiedzy i umiejętności związanych z turystyką i hotelarstwem, a także promowanie tego kierunku kształcenia wśród młodzieży szkół gimnazjalnych. Niemałe przy tym znaczenie ma fakt, że od początku organizatorom wsparcia udzielają zarówno liczne obiekty noclegowe Buska-Zdroju, jak i pracownicy naukowi partnerskich szkół wyższych.
Tegoroczna, jubileuszowa edycja Dnia Hotelarza miała miejsce w gościnnych murach czterogwiazdkowego hotelu „Słoneczny Zdrój” **** Medical SPA&Wellness, którego Dyrekcja oddała do dyspozycji adeptów przyszłego zawodu największą spośród sal konferencyjnych- Salę Buską. Na widowni zasiedli – oprócz przedstawicieli lokalnych władz i pracowników patronackich uczelni przyszli hotelarze uczęszczający do ZSTiO oraz gimnazjaliści. Przed uczniami i zaproszonymi gośćmi wystąpili kolejno: Pani Dyrektor Lucuna Wojnowska dokonująca oficjalnego otwarcia w imieniu szkoły, a także Panowie: Waldemar Sikora, Burmistrz Miasta i Gminy Busko-Zdrój, Jerzy Kolarz, Starosta Buski, oraz Bartłomiej Augustyniak witający wszystkich przybyłych jako gospodarz obiektu.
Część zasadniczą imprezy stanowiły zmagania konkursowe dwuosobowych drużyn uczniowskich, które w trzyetapowym turnieju miały okazję popisać się zdobytą dotychczas wiedzą dotyczącą regionu oraz wybranych aspektów sztuki obsługi gości. Warto dodać, że do pracy w zespole jurorskim zaproszono przedstawicieli hotelu, patronackich uczelni, oraz buskiego CIT.
Tuż potem przed zgromadzonym w sali audytorium wystąpił Pan Wojciech Wilk- wieloletni członek buskiego PTTK, ale przede wszystkim niestrudzony podróżnik. Jego bogato ilustrowana fotografiami, wzbogacona osobistymi refleksjami opowieść o Islandii przykuła uwagę wszystkich zgromadzonych.
Po prelekcji nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu i wręczenie nagród oraz dyplomów, po czym grupa młodzieży zaprezentowała krótką, humorystyczną scenkę przybliżającą postać patrona ZSTiO, Kazimierza Wielkiego.
Ponieważ jednym z celów imprezy było promowanie turystycznych walorów Ponidzia, towarzyszył jej pokaz fotogramów Pana Leszka Lorensa, zaś w sferze kulinarnej znalazła się degustacja regionalnych potraw przygotowanych przez Koło Gospodyń Wiejskich z Wełcza, restaurację pensjonatu Zamek Dersława oraz szefa hotelowej kuchni. Dla skosztowania smakowitości szczycących się unijnymi certyfikatami, poproszono wszystkich gości o przejście do hotelowej restauracji.
Tym niewątpliwie smacznym akcentem zakończono X Dzień Hotelarza w ZSTiO. Zapraszamy za rok, na otwarcie nowej dekady szkolnego święta gościnności.
Organizatorzy X Dnia Hotelarza, cyklicznej imprezy promowanej przez Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Kazimierza Wielkiego w Busku-Zdroju pragną złożyć podziękowania: - Panu dyrektorowi hotelu „Słoneczny Zdrój” oraz całemu personelowi tego obiektu za udostępnienie sali konferencyjnej, restauracji oraz absolutny profesjonalizm obsługi; - szefowi hotelowej kuchni za przygotowanie zestawu regionalnych potraw dowodzących absolutnie ponadprzeciętnego kunsztu kulinarnego; -Paniom reprezentującym Koło Gospodyń w Wełczu za przygotowanie certyfikowanych potraw ponidziańskich, a zwłaszcza za zaserwowanie wspaniałej zupy czosnkowej o niezwykle łagodnym smaku; - Panu Pawłowi Piątkowi oraz personelowi reprezentującemu pensjonat i restaurację „Zamek Dersława” za przygotowanie niezwykle delikatnej kaczki z jabłkami.
Wszyscy uczestnicy naszej imprezy oraz zaproszeni na nią goście zgodnie podkreślali że dawno nie mieli okazji kosztować takich rarytasów. Organizatorom pozostaje więc, przyłączając się do tych opinii, powtórzyć raz jeszcze: dziękujemy!
/ZSTiO w Busku-Zdroju/
|
|
|