Rozstrzygnięcie I edycji Buskiego Konkursu Historycznego
2014-03-29 12:10:44

15 marca 2014 r. odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie I edycji Buskiego Konkursu Historycznego zorganizowanego przez Społeczny Komitet Organizacyjny Buskiego Konkursu Historycznego we współpracy z Delegaturą Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach, Odziałem Parafialnym Akcji Katolickiej przy parafii NP NMP w Busku-Zdroju oraz Związku Strzeleckiego „Strzelec”.


Finał otworzył Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Konkursu i
jednocześnie jego pomysłodawca Adrian Szczerba witając wszystkich
przybyłych gości, podziękował  patronom konkursu, czyli Staroście
buskiemu Jerzemu Kolarzowi, Burmistrzowi Miasta i Gminy Busko-Zdrój
Waldemarowi Sikorze, naczelnikowi Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach
Leszkowi Bukowskiemu oraz Prezesowi Włoszczowskiego Towarzystwa
Historycznego  Marcinowi Drążek. 

buski_konkurs_historyczny.jpg

buski_konkurs_historyczny1.jpg


Po podziękowaniach dla
wszystkim współorganizatorów i darczyńców, dzięki hojności których można
było ufundować wspaniałe nagrody dla laureatów i wszystkich uczestników
konkursu, miał miejsce występ artystyczno-patriotyczny przygotowany
przez członków grupy teatralnej „Pegaz” działającej przy Zespole
Placówek Oświatowych Nr 1 w Busku-Zdroju pod opieką Marii Nogaś i
Marzeny Nogi.
Goście mogli wysłuchać poezji i pieśni z okresu
powstania styczniowego oraz zobaczyć  inscenizację starcia powstańców z
moskalami.

buski_konkurs_historyczny2.jpg

buski_konkurs_historyczny4.jpg

buski_konkurs_historyczny5.jpg

Po występie artystycznym głos zabrał dr Tomasz
Domański, przedstawiciel Instytutu Pamięci Narodowej Delegatury w
Kielcach, który w paru słowach przybliżył tematykę powstania
styczniowego  widzianego oczami wywiadu niemieckiego z okresu II wojny 
światowej,  następnie głos zabrał ks. Krzysztof Tkaczyk,
wiceprzewodniczący Komitetu Organizacyjnego Konkursu, który  podsumował
prace uczestników i podziękował za wzięcie w nim udziału, a  następnie
ogłosił  laureatów konkursu, którym wręczono nagrody oraz pamiątkowe
dyplomy.

Każdy z uczestników konkursu  otrzymał  upominki w
postaci gry „Znaj
Znak” ufundowanej przez Instytut Pamięci Narodowej, plakatu „Dekalog
Patrioty” ufundowanego przez firmę Surge Polonia oraz
upominku od Burmistrza Miasta i Gminy Busko-Zdrój.













https://swietokrzyskie.info/printnews.php?id=16446