IX Międzygimnazjalny Konkurs Recytatorski 'Strofy o Ojczyźnie' 2014-03-26 10:02:52
19 marca 2014 roku odbył się w Gimnazjum nr 1 im. Michała Janasa w Pacanowie IX Międzygimnazjalny Konkurs Recytatorski „Strofy o Ojczyźnie”.
Przedsięwzięcie zostało zrealizowane w ramach projektu edukacyjnego „Wolność niejedno ma imię...” Do celów konkursu należały m.in.: propagowanie piękna literatury polskiej, upowszechnianie sztuki recytacji oraz integracja młodzieżowego środowiska kulturalnego.
Mottem tegorocznej edycji był fragment epopei „Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza: „Kraj lat dziecinnych! On zawsze zostanie Święty i czysty jak pierwsze kochanie (...) Kraje dzieciństwa - gdzie człowiek po świecie Biegł jak po łące, a znał tylko kwiecie Miłe i piękne...”
Zachęcał on do sięgnięcia po literaturę poświęconą miejscom związanym z domem rodzinnym, dzieciństwem oraz tęsknotą za ojczyzną.
W konkursie wzięło udział 14 uczniów z Gimnazjum nr 1 im. Michała Janasa w Pacanowie oraz Gimnazjum nr 2 im. Batalionów Chłopskich w Ratajach Słupskich. Zaproszonych gości oraz uczestników z naszego gimnazjum serdecznie powitali Pan dyrektor Stanisław Stańczyk oraz Pani Aneta Ambroży, koordynatorka projektu. Gimnazjaliści recytowali jeden utwór wierszowany oraz fragment prozy zgodny z hasłem konkursu. Najczęściej sięgano po utwory Henryka Sienkiewicza, Czesława Miłosza, Stefana Żeromskiego oraz Zofii Kossak.
Komisja w składzie: p. Aneta Ambroży, p. Dorota Czub i p. Bolesława Skop miała niezwykle twardy orzech do zgryzienia, albowiem ocena poziomu prezentacji scenicznej nie należy do najłatwiejszych, a wszyscy uczestnicy starali się pokazać z jak najlepszej strony.
Ostatecznie ustalono następujący werdykt: I miejsce zajęła – Karolina Bielacha (Gimnazjum Rataje), II miejsce – ex aequo – Sandra Zdziebko (Gimnazjum Pacanów) i Lucyna Trela (Gimnazjum Rataje), III miejsce – Agata Woch (Gimnazjum Pacanów) oraz Aleksandra Karkocha (Gimnazjum Rataje).
Jury postanowiło przyznać ponadto wyróżnienie specjalne dla ucznia Sebastiana Wadowca z Gimnazjum w Pacanowie oraz cztery wyróżnienia za ogólny wyraz artystyczny i interpretację głosową, które przypadły Julii Kobos, Natalii Zębali i Krzysztofowi Wójtowiczowi (Gimnazjum Pacanów) oraz Julii Kołodziej (Gimnazjum Rataje).
Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz słodkie upominki, a laureaci i osoby wyróżnione nagrody rzeczowe ufundowane przez sponsorów. Nagrody pocieszenia wręczono również pozostałym recytatorom.
W tym miejscu, w imieniu młodzieży, dyrekcji oraz własnym, organizatorzy konkursu pragną złożyć serdeczne podziękowania dla osób i firm, które ufundowały nagrody. Należą do nich: Pani Danuta Biegacz, właścicielka Apteki w Pacanowie; Spółka Nawrot & Nawrot, właściciel „Twojej Apteki”; Państwo Bożena i Henryk Wawrzyniec, właściciele „Piekarni – H.Wawrzyniec”; Pani Agnieszka Wielgus i Pan Zdzisław Wróbel – właściciele Przedsiębiorstwa Wielobranżowego „AGSOL”; Państwo Katarzyna i Piotr Wojtyś, właściciele sklepu „Delikatesy Orion”; Pan Kazimierz Zdziebko, prezes Stowarzyszenia „G5” Lokalna Grupa Działania. Serdecznie dziękujemy Państwu za okazane wsparcie, a laureatom jeszcze raz gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.
Źródło: http://pacanow.pl/
|
|
|