Sprawozdanie z XLV sesji Rady Gminy Nowy Korczyn 2014-03-13 12:27:52
7 marca 2014 roku w sali konferencyjnej Urzędu Gminy przy ulicy Buskiej w Nowym Korczynie odbyła się XLV sesja Rady Gminy. Obradom przewodniczyła Kazimiera Gołdyn - Przewodnicząca Rady Gminy.
Do zaproponowanego porządku obrad wprowadzono jednogłośnie w głosowaniu jawnym propozycję rozpatrzenie dwóch projektów intencyjnych uchwał w sprawie przyjęcia Stanowiska Rady Gminy dotyczącego trudnej sytuacji na rynku trzody chlewnej oraz budowy tuczarni trzody chlewnej oraz elektrociepłowni na biogaz w Piasku Wielkim.
Po przyjęciu proponowanego porządku obrad oraz protokołu z poprzedniej sesji Wójt Gminy przedstawił informacje z działalności międzysesyjnej informując między innymi o : - trwających pracach przy rewitalizacji Nowego Korczyna, - przebiegu zebrań ogólnowiejskich oraz w jednostkach OSP, - promesie na usuwanie skutków klęsk żywiołowych na kwotę 300 tys.zł jaką Gmina otrzyma z przeznaczeniem na remont dróg w Badrzychowicach, Podraju i Brzostkowie, - podpisaniu preumowy na termomodernizację budynków użyteczności publicznej na łączną kwotę 1mln 300 tys. zł. przy dofinansowaniu 80 procent wartości zadania, - ogłoszonym przetargu na budowę trzech placów zabaw, - przebiegu budowy kanalizacji sieciowej w Grotnikach Małych, Pawłowie i Brzostkowie, - trwających rozmowach mających na celu zatrudnienie lekarza pediatry w Ośrodku Zdrowia w Nowym Korczynie, - wyposażeniu szkół podstawowych w sprzęt audiowizualny, - przetargu na budowę w II etapie przydomowych oczyszczalni ścieków.
Radni zgłosili kilka interpelacji dotyczących głównie remontu dróg oraz czyszczenia rowów, a także rozpowszechnianej na terenie Gminy Wiślica informacji o rzekomym zagrożeniu terenów położonych nad rzeką Nidą w związku z zamiarem budowy małej elektrowni wodnej w Nowym Korczynie. Zastępca Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Busku Zdroju Robert Bujny przedstawił informacje o stanie ochrony przeciwpożarowej na terenie Gminy Nowy Korczyn za 2013 rok.
Rada Gminy podjęła uchwały w sprawie zmian w Wieloletniej Prognozie Finansowej Gminy na lata 2014-2032 oraz w sprawie zmian w budżecie gminy na 2014 rok. Przyjęto również program opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobieganiu bezdomności zwierząt na terenie Gminy Nowy Korczyn, a także wskazano miejsca poboru kruszywa z rzeki Wisły w Pawłowie i Łęce na potrzeby gospodarstw domowych. Rada Gminy wyraziła zgodę na zbycie nieruchomości położonych w Nowym Korczynie, jednej w drodze przetargu oraz dwóch w drodze bezprzetargowej na rzecz współwłaściciela.
Zatwierdzono również taryfy zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków. Ceny 1 m3 wody jaki odprowadzanych ścieków pozostają na dotychczasowym poziomie i będą obowiązywać do 31 marca 2015 roku.
Rada Gminy przyjęła również Stanowisko w sprawie trudnej sytuacji na rynku trzody chlewnej i bydła mięsnego oraz Stanowisko wyrażające sprzeciw dotyczący zamiaru budowy tuczarni trzody chlewnej oraz elektrociepłowni na biogaz w Piasku Wielkim.
/Serwis Informacyjny UG Nowy Korczyn/
|
|
|