8 marca 2014 roku, o godz. 16.00 w Gminnym Centrum Kultury w Solcu-Zdroju zagra Michał Łanuszka. Następnego dnia - 9 marca 2014 r., o godz. 16.00, w Sanatorium Marconi w Busku-Zdroju, odbędzie się kolejny koncert w naszym regionie.
Piosenka do rymu, do rytmu i do sensu. Charyzmatyczny
męski głos, akustyczna przestrzeń i rockowa energia stworzona przy
pomocy tylko trzech instrumentów - tak najkrócej scharakteryzować można
twórczość Łanuszki. Kim jest: Michał Łanuszka — z
urodzenia Kielczanin, Krakowianin z zamiłowania, Wieliczanin z wyboru. Z
wykształcenia aktor i gitarzysta klasyczny. Wychowany na piosenkach
Paula Mccartney’a i Seweryna Krajewskiego wokalista i twórca melodii —
na przekór czasom, w których melodyjność ma coraz mniejsze znaczenie,
Łanuszka uparcie wierzy, ze to w melodii ukryta jest moc niosąca
piosenkę. Łanuszka to zupełnie nowa, oryginalna jakość na polskim rynku
muzycznym. Charyzmatyczny wokal i niebanalne teksty sprawiają, ze jego
piosenki trafiają bezpośrednio do najczulszych miejsc ukrytych w
najintymniejszych zakątkach wyobraźni słuchaczy.
Także
brzmieniowo Łanuszka przełamuje schematy i wymyka się klasyfikacjom:
rockowa energia oraz akustyczna przestrzeń - to efekt uzyskany dzięki
tylko 3 instrumentom, jakiego w Polsce jeszcze nie było.
W czasie koncertów Łanuszka
jest wulkanem pozytywnej energii. Błyskawicznie nawiązuje doskonały
kontakt z publicznością. Inteligentne poczucie humoru, zabawa słowem,
spontaniczność i umiejętność mieszania tego, co lekkie i zabawne z tym,
co wzruszające i liryczne - to wszystko składa się na niepowtarzalną
osobowość Łanuszki. I co najważniejsze - każdy koncert jest inny,
niezapomniany, bo to przecież publiczność jest koncertu reżyserem...
Łanuszkowa
osobowość znana jest także w polskim eterze - przez siedem lat stworzył
w radiu RMF Classic ponad 1700 programów, a od jesieni 2013 postanowił
swoim radiowym doświadczeniem podzielić się z młodymi pasjonatami radia,
otwierając pierwsza w Polsce szkolę radiowo-humanistyczna RadioArte
(www.radioarte.pl).
PŁYTY: Debiutancka płyta Łanuszki
Bieski Idiota ukazała się w 2009 r., zaśpiewał także 2 piosenki na
płycie Świat wg Nohavicy (wśród wykonawców m. in. Edyta Geppert,
Zbigniew Zamachowski, Stanisław Soyka), będącej muzycznym hołdem
polskich artystów dla czeskiego barda Jaromira Nohavicy. Użyczył tez
dźwięków swojej gitary na koncertowym krążku Roberta Kasprzyckiego
Piosenki i nie.
W Listopadzie 2012 r. ukazała się druga solowa
płyta Łanuszki A miało być tak pięknie. Znalazło się na niej 10
melodyjnych, energetycznych, przepełnionych emocjami piosenek
opowiadających o NIEJ i o NIM, o tym, jak się poszukują, znajdują,
mijają i tracą. Krążek nagrano w prestiżowym Studiu 7 w Piasecznie, pod
czujnym uchem producenta Błażeja Domańskiego. Razem z Łanuszką materiał
ten współtworzyli młodzi i bardzo utalentowani muzycy: Szymon Madej
(perkusja) i Paweł Wszołek (gitara basowa). Piosenka Jeszcze jeszcze
stała się przebojem w wielu stacjach radiowych w Polsce - podbiła miedzy
innymi listę przebojów Radia Merkury. Została także umieszczona na
składance Cafe Night & Day, która przez wiele tygodni znajdowała się
na szczycie listy najlepiej sprzedających się składanek w sieci sklepów
Empik.