Wystawa "Akcja AB na Kielecczyźnie"
2014-03-05 13:35:04

23 lutego 2014 roku w Gminnym Ośrodku Kultury w Nowym Korczynie odbyło się uroczyste otwarcie wystawy „Akcja AB na Kielecczyźnie”.

Bogatą dokumentację fotograficzną, której towarzyszyły artykuły prasowe można było oglądać dzięki uprzejmości Instytutu Pamięci Narodowej delegatury kieleckiej.

Uroczystego otwarcia wernisażu dokonał Paweł Zagaja – prezes Zarządu Gminnego PSL, wójt gminy Nowy Korczyn, prelekcję wygłosił natomiast dr Tomasz Domański – przedstawiciel delegatury kieleckiej IPN.

aB_NK_2014.jpg

aB_NK_2014_1.jpg

Akcja AB to potoczna nazwa tzw. Nadzwyczajnej Akcji Pacyfikacyjnej (Ausserordentliche Befriedungsaktion), którą okupanci niemieccy przeprowadzili na terytorium Generalnego Gubernatorstwa wiosną i latem 1940. Działanie to miało charakter zagłady polskiej inteligencji.

aB_NK_2014_3.jpg

aB_NK_2014_4.jpg

Wystawa "Akcja AB na Kielecczyźnie" prezentowana będzie w Gminnym Ośrodku Kultury w Nowym Korczynie do 9 marca br.

Źródło: http://nowykorczyn.pl/







https://swietokrzyskie.info/printnews.php?id=16240