Nieodśnieżone podczas jazdy światła, szyby, tablice lub dach - licz się z mandatem
2014-02-05 22:26:18

Śpieszysz się do pracy lub spraw codziennych i nie zawsze masz czas dokładnie odśnieżyć auto? Robisz wielki błąd! Warto wstać kilkanaście minut wcześniej i dokładnie oczyścić pojazd ze śniegu i lodu, inaczej można słono zapłacić, regulując mandaty.


Nieodśnieżone auto stanowi zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym, a
to wykroczenie, za które funkcjonariusz może ukarać mandatem nawet do
500 zł. Kwestie te reguluje art. 66 ustawy prawo o ruchu drogowym,
stanowi on, że auto ma być tak utrzymane, aby korzystanie z niego nie
zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu,
nie naruszało porządku na drodze i zapewniało pole widzenia kierowcy
oraz łatwe, wygodne i pewne posługiwanie się urządzeniami do kierowania,
hamowania, sygnalizacji i oświetlenia drogi. W myśl tego artykułu, śnieg i lód należy usunąć z szyb, lusterek,
świateł oraz tablic rejestracyjnych. Nie zapominajmy również o
odśnieżeniu dachu.

auto_zima.jpg


Kolejnym błędem kwalifikującym się na mandat jest uruchomienie silnika przed rozpoczęciem odśnieżania. Mimo,
że doświadczenie nakazuje uruchomienie silnika przed rozpoczęciem
odśnieżania, prawo stanowi inaczej. Kierującego obowiązują bowiem dwa
zakazy: nie wolno pozostawiać pojazdu z włączonym silnikiem podczas
postoju na obszarze zabudowanym. Może to kosztować nawet 100 zł. Możemy
też zostać ukarani 300-złotowym mandatem karnym za nadmierną emisję
spalin lub powodowanie nadmiernego hałasu na obszarze zabudowanym (art. 60 cytowanej już wyżej ustawy) 

 





https://swietokrzyskie.info/printnews.php?id=16008